1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. ایرانیان مقیم نقش مهمی در اجرای…

ایرانیان مقیم نقش مهمی در اجرای تصمیمات در راستای توسعه روابط با ترکیه دارند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سید ابراهیم رئیسی عصر چهارشنبه در پایان سفر فشرده و کوتاه خود به ترکیه، در دیدار جمعی از ایرانیان مقیم این کشور، میلاد با سعادت را تبریک گفت. امیرالمومنین علی (ع). وی روابط ایران و ترکیه را بر اساس سوابق تاریخی و باورهای مشترک دو ملت و کشور توصیف و تصریح کرد: امروز علاوه بر ظرفیت‌های متقابل فراوانی که برای گسترش روابط وجود دارد، اراده سران دو کشور بر این است. همچنین برای تعمیق و تقویت روابط بیش از پیش.

رئیس جمهور با اشاره به اراده روسای جمهور ایران و ترکیه برای ارتقای سطح روابط، نقش ایرانیان مقیم ترکیه را در علمی سازی تصمیمات اتخاذ شده برای توسعه روابط دو کشور مهم دانست و تصریح کرد: علاوه بر این در زمینه اقتصادی، گسترش روابط فرهنگی دو کشور نیز حائز اهمیت است. بسیار مهم است و لازم است ایرانیان خارج از کشور تلاش کنند تا پیوند خود و فرزندانشان را با هویت، فرهنگ و سرزمین آبا و اجدادی خود حفظ کنند.

آیت الله رئیسی همچنین با اشاره به ظرفیت های بسیار خوب ایران برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی، از ایرانیان مقیم خارج از کشور خواست تا از این ظرفیت ها استفاده کنند.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه ایران و ترکیه در حوزه مسائل منطقه ای و بین المللی دیدگاه های مشترکی دارند، به جنایات بی سابقه اخیر صهیونیست ها و نفرت جهانی از آنها اشاره کرد و گفت: توقف جنایات. و کشتار رژیم خونخوار صهیونیستی یک انتظار جهانی است. تحقق آن مستلزم اقدامات پیشگیرانه است و قطع شریان ارتباط اقتصادی و سیاسی کشورها به ویژه کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی یکی از موثرترین اقدامات پیشگیرانه برای توقف ماشین جنایتکار و جنایتکار این رژیم کودک کش است. .

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه بیش از 100 روز از جنایات صهیونیست ها و ناکامی این رژیم در دستیابی به اهداف اعلام شده می گذرد، تصریح کرد: تحلیل واقعی رویدادهای میدانی نشان می‌دهد که مردم فلسطین، مقاومت و مجاهدین پیروز قطعی این نبرد نابرابر هستند.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از این دیدار به مواردی از جمله کمک به گسترش آموزش زبان فارسی در ترکیه با توجه به علاقه مندی به آن، رفع موانع و مشکلات نوسازی مدارس و مراکز آموزشی ایرانیان در ترکیه، رفع مشکلات نظامی اشاره کرد. خدمت و تحصیل ایرانیان مقیم ترکیه و برخی موارد مشابه، از سفیر و مسئولان مربوطه خواست تا هر چه سریعتر این مشکلات را برطرف کنند.

آیت الله رئیسی همچنین با بیان اینکه مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران باید علاوه بر ارائه خدمات اداری و کنسولی به ایرانیان مقیم، در تقویت ارتباط با داخل و ریشه های فرهنگی آنان نیز اهتمام ورزند، گفت: وظیفه مهم دیگر است. تلاش مسئولان و کارمندان سفارت های جمهوری اسلامی ایران برای رفع گره های ذهنی ایرانیان مقیم و حتی مدیران و مقامات میانی کشور محل استقرار آنهاست.

رئیس جمهور با اشاره به جنگ روایات در حوزه های مختلف و فعالیت جریان هایی که با تحریف واقعیت ها سعی در انتقال اخبار و اطلاعات هدفمند به ایرانیان خارج از کشور دارند، افزود: مسئولان و کارمندان سفارت ها با ایرانیان مقیم و مسئولان کشور همکاری می کنند. کشور ماموریت آنها در سطوح مختلف. تماس بگیرید و آنها را با واقعیت های ایران آشنا کنید.

آیت الله رئیسی در پایان به حقوق ایرانیان مقیم خارج و وظایف دولت در قبال آنان پرداخت و اظهار داشت: ما به شما به عنوان یک شهروند ایران نگاه می کنیم و فرقی بین ایرانیان داخل و خارج از کشور قائل نیستیم، شما نیز خود را شهروند ایران بدانید و مانند شهروندان کشور برای رشد و پیشرفت کشور تلاش کنید.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *