آخرین مهلت ثبت نام اینترنتی رایگان اعلام شد

ایسنا: هفته دوم آذرماه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر چگونگی ارائه اینترنت رایگان دولت به همه مردم آغاز شد. در راستای افزایش تعرفه بسته های اینترنت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارسال پیامکی از ارائه بسته های اینترنت رایگان به همه مردم خبر داد.

ثبت نام بسته اینترنتی مذکور شامل 10 گیگابایت اینترنت داخلی (معادل 5 گیگ اینترنت بین الملل) است که از روز یکشنبه با مراجعه به سامانه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند آغاز شده و هفته آینده حداکثر زمان ثبت نام اینترنتی خواهد بود. در ادارات دولتی اعلام می شود و مردم تا 24 فروردین 1403 فرصت دارند از این هدیه استفاده کنند.

همچنین در هفته گذشته یک گروه هکری با ارائه شواهدی به عنوان نمونه مدعی شدند که کل اطلاعات اسنپ فود شامل اطلاعات بیش از 20 میلیون کاربر و 880 میلیون سفارش را به دست آورده اند. پس از این موضوع اسنپ فود به این اتفاق واکنش نشان داد و البته اعلام کرد که مسئولیت این اتفاق را می پذیرد.

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری به سوالات مردم پاسخ داد. وی دلیل تغییر تعرفه ها را اینگونه بیان کرد: تعرفه ها از سال 1395 تغییر نکرده و افزایشی نداشته ایم.

وی معتقد است اگر بخش خصوصی بخواهد کیفیت شبکه را افزایش دهد و نیاز مردم را تامین کند نیاز به منابع دارد و اگر به نرخ تورم توجه کنیم باید این افزایش انجام می شد و در نهایت برای اولین بار زمانی در وزارت ارتباطات این موضوع متعهد شد و آن را به الحاقیه مجوز تبدیل کردند تا در صورت عدم انجام تعهدات با آنها مواجه و جریمه شوند.

فیبر نوری یکی از روش های دسترسی ثابت به اینترنت است که به جای تمام یا بخشی از کابل مسی از کابل فیبر نوری استفاده می کند. بسته به اینکه چه حرفی به جای x قرار می گیرد، راه های مختلفی را برای ارائه آن به کاربر نشان می دهد. در مدل FTTH (Fiber To The Home)، کابل کشی فیبر نوری تا خانه یا واحد کاربر ادامه می یابد و به عبارت دیگر، فیبر نوری جایگزین کابل مسی از مخابرات تا خانه می شود.

در همین راستا اخیرا نشستی برای بررسی مشکلات تولیدکنندگان مخابرات و ارتباطات برای حضور فعالتر و گسترده تر در پروژه های ملی به ویژه فیبر نوری منازل و مشاغل برگزار شد. معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات در تشریح دلایل برگزاری این نشست با تاکید بر اینکه یکی از اصول ما در رابطه با برنامه های توسعه وزارت ارتباطات استفاده حداکثری از صنایع و تولیدات داخلی است، گفت: که در حال حاضر مهمترین و بزرگترین پروژه پیگیری شده توسط وزارت ارتباطات بله پروژه فیبر نوری مختص منازل و مشاغل است و در این پروژه بزرگ اپراتورها به تجهیزات غیرفعال و فعال نیاز دارند.

به گفته انصاری، بررسی ها نشان می دهد موانعی بر سر راه حرکت سریعتر چرخ صنعت مخابرات و ارتباطات وجود دارد که رفع آن نیازمند همکاری همه نهادها به ویژه در وزارت حراست، بانک مرکزی برای تامین آن است. ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و گمرک برای ترخیص به موقع. کالاهای وارداتی.

از سوی دیگر با توجه به اهمیت پنجره ملی خدمات هوشمند دولت، اخیرا با تصویب مجلس، وزارتخانه ها موظف به ارائه خدمات الکترونیک شدند. در واقع وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی موظف شدند سالانه حداقل 20 درصد خدمات الکترونیکی خود را از طریق «پنجره ملی خدمات دولت هوشمند» به صورت هوشمند و بدون مراجعه حضوری به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی بالای 18 سال ارائه دهند. و شامل عوامل انسانی یا اخذ مدارک. و مدارک را به صورت دستی ارسال کنید.

در همین راستا در هفته ای که گذشت هفتمین جلسه کمیته نظارت بر آیین نامه اجرایی بند ج تبصره ۷ قانون بودجه سال جاری در خصوص الکترونیک و هوشمندسازی خدمات دولت با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مدیران مربوطه برگزار شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه که به منظور بررسی وضعیت اتصال وزارت علوم و نهادهای زیرمجموعه به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت برگزار شد، با اشاره به اتمام زمان قانونی اتصال دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت گفت: طبق قانون تا پایان دی‌ماه 20 درصد از خدمات دستگاه‌ها باید به صورت هوشمند به مردم ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه 33 میلیون نفر در این پنجره ثبت نام و احراز هویت شده اند، گفت: روزانه بین سه تا چهار میلیون نفر از این پنجره بازدید می کنند و از حدود 70 درصد خدمات دولتی استفاده می کنند.

به گفته وی، باید به روزی برسیم که دولت به نماد گوشی مردم تبدیل شود و خدمات دولتی در اتاق شیشه ای قابل پیگیری باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *