بیانیه مشترک ایران و ترکیه/ محکومیت جنایات رژیم صهیونسیتی علیه مردم غزه

بیانیه مشترک ایران و ترکیه/ محکومیت جنایات رژیم صهیونسیتی علیه مردم غزه

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در پایان سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی به این کشور در بیانیه ای مشترک بر عزم دو کشور برای گسترش سیاسی دوجانبه تاکید کردند. روابط اقتصادی و فرهنگی توضیح آنها بر نظرات خود در خصوص مسائل مهم منطقه ای و بین المللی به ویژه بر لزوم همکاری برای توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه تاکید کردند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

– جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه با توجه به روابط سنتی خود بر اساس احترام متقابل، منافع مشترک، دوستی و پیوندهای ریشه‌دار فرهنگی و تاریخی، بر اراده قوی سیاسی خود برای گسترش روابط در همه زمینه‌ها بر دیدارهای متقابل در بالاترین سطوح و تقویت روابط بین مردم تاکید شد.

– دو کشور برازم آنها اعلام کردند که با همه اشکال و مظاهر تروریسم که به یکی از بزرگترین چالش های عصر ما تبدیل شده و خسارات زیادی را در منطقه وارد کرده است، مشترکا مبارزه خواهند کرد. تاکید کردند.

– ایران و ترکیه همچنین توافق کردند با استفاده از سازوکارها و توافق‌های دوجانبه موجود، همکاری‌های اقتصادی و تجاری پایدار، پایدار و عادلانه را تقویت کنند و برای حداکثرسازی حجم تجارت فیمابین و افزایش همکاری‌ها در حوزه انرژی و با ایجاد فضای مناسب تلاش کنند. افزایش سرمایه گذاری های متقابل و تشویق بخش خصوصی دو طرف به افزایش همکاری و سرمایه گذاری متقابل.

– با توجه به موقعیت استراتژیک و نقش محوری دو کشور در حمل و نقل کالا و مسافر به عنوان دروازه های یکدیگر به اروپا و آسیا، طرفین تمایل و تعهد خود را برای تقویت همکاری ها در زمینه های جاده ای، ریلی و ترانزیت ترکیبی اعلام کردند. همکاری در حوزه کریدورها بر تقویت تجارت مرزی و ایجاد پایانه های مرزی جدید تاکید کردند.

– همکاری در زمینه محیط زیست و استفاده عادلانه و پایدار از منابع آبی مشترک از دیگر موضوعات مورد بحث روسای جمهور دو کشور بود.

– دو طرف همچنین بر اهمیت روابط فرهنگی، آرشیو، جوانان، ورزش، آموزش عالی و روابط مولد رسانه ای تاکید کردند.

– ضمن محکومیت شدید اهانت به مقدسات اسلامی، افزایش اسلام هراسی، نفرت پراکنی علیه اسلام، هر دو طرف همکاری نزدیک خود را در سازمان ملل و سازمان کنفرانس اسلامی برای تصویب قطعنامه‌هایی برای مقابله با تعرض به کتب آسمانی اعلام کردند. عنوان شده است اعلام تنفر دینی کردند.

محکومیت جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه یکی از موضوعات اصلی روسای جمهور دو کشور بود. دو طرف با ابراز نگرانی از تداوم این جنایات، خواستار توقف فوری حملات رژیم صهیونیستی، رفع فوری و بدون قید و شرط محاصره ظالمانه نوار غزه و تحویل فوری، کافی و بدون مانع کالاها و خدمات ضروری شدند. ملت فلسطین و حقوق مشروع و مسلم مردم. فلسطین به ویژه بر حق دفاع از خود تأکید کرد.

– دو طرف همچنین بر لزوم مقابله با معافیت از مجازات رهبران سیاسی و نظامی رژیم اسرائیل و محاکمه آنها در دادگاه های صالح برای جنایات جنگی، نسل کشی و سایر انواع جنایات تاکید کردند و از اقدام قانونی دولت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی استقبال کردند. رژیم اسرائیل در دادگاه بین المللی دادگستری. .

– دو طرف ضمن تاکید بر اراده متقابل خود به عنوان شرکای روند آستانه برای حفظ صلح در سوریه، تعهد خود را به تمامیت ارضی، تمامیت و حاکمیت سیاسی سوریه اعلام کردند. دو کشور همچنین با اعلام حمایت از تمامیت ارضی، وحدت سیاسی و حاکمیت عراق، بر انتظارات مشترک خود از این کشور برای مبارزه با تروریسم و ​​تقویت همکاری ها در این زمینه تاکید کردند.

– دو کشور با تاکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی کشورهای منطقه قفقاز، پلت فرم منطقه ای 3+3 را به عنوان یک تریبون مناسب برای رایزنی و همکاری سازنده بین کشورهای عضو ارزیابی کردند.

– دو کشور تعامل عملی و سازنده با مقامات کنونی افغانستان را مهم ارزیابی کردند و بر ضرورت ایجاد یک حکومت فراگیر، مسئول و پاسخگو در افغانستان به نمایندگی از همه مردم این کشور و تامین امنیت آنها بدون هیچ قومیتی تاکید کردند. و تبعیض فرقه ای

– ضرورت مبارزه همه جانبه با تمامی گروه های تروریستی، تولید و قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و قاچاق، فراهم آوردن امکان بازگشت امن، داوطلبانه و شرافتمندانه تمامی مهاجران غیرقانونی افغان به کشورشان از دیگر موضوعات مورد تاکید طرفین بود. .

– دو کشور ضمن اعلام حمایت از تمامیت آنها بر یافتن راه حل سیاسی پایدار و برقراری صلح و ثبات دائمی در این کشور و ارسال کمک های فوری جامعه جهانی از جمله غذا، دارو و سایر اقلام ضروری برای مردم یمن تاکید کردند.

– دو رئیس جمهور کشور با تاکید بر اهمیت حفظ امنیت کشتیرانی در آب های منطقه ای و بین المللی بین المللی از جمله دریای سرخ، تشدید تنش‌های منطقه‌ای و وضعیت کنونی دریای سرخ، نتیجه تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه است و تاکید کردند که برای بازگشت به شرایط عادی منطقه، اقدامات قاطعانه انجام می‌شود. برای پیشگیری باید انجام شود از جنایات اسرائیل تمام شده است.

– ضرورت برقراری صلح عادلانه و پایدار در اوکراین از طریق مذاکرات سیاسی و تلاش برای مقابله با اثرات منفی جهانی و منطقه ای این درگیری که با ادامه و طولانی شدن جنگ رو به افزایش است، از مواردی بود که مورد تاکید هر دو طرف بود. طرفین

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *