استان‌های طرفدار بورس را بشناسید

رالی 99 هنوز در اوج خود است

سال 2019 را می توان سودآورترین سال بورس دانست. با توجه به افزایش مشارکت مردم در بازار سرمایه در سال 1398، صندوق های جدیدی وارد این بازار شد و باعث شد قیمت سهام بسیاری از شرکت ها روند صعودی و رو به رشدی را تجربه کند.

این موضوع تا جایی پیش رفت که بورس عملا به نوعی تبلیغ برای دولت وقت شد و مسئولان مختلف وزارت اقتصاد آن زمان مردم را به سرمایه گذاری در این بازار تشویق کردند. تبلیغات دولتی باعث آشنایی بیشتر مردم با این بازار شد و سرمایه های بیشتری وارد آن شد.

این موضوع به رشد قیمت ها منجر شد تا جایی که بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به تشکیل حباب در این بازار و تبعات خطرناک آن هشدار دادند. اما سیاست های مناسبی برای تخلیه حباب شکل گرفته در این بازار اتخاذ نشد و تبلیغات دولتی منجر به بزرگ شدن این حباب شد.

افزایش ناگهانی توجه مردم به بازار سرمایه از طریق داده های گوگل قابل بررسی است. در سال 2019، تعداد جستجوهای عبارت بازار سهام در گوگل بیش از هر زمان دیگری بود. همچنین می توانید تفاوت ناشی از این افزایش ناگهانی جستجو را نسبت به زمان های دیگر در نمودار مربوطه مشاهده کنید.

همانطور که مشاهده می شود کلیدواژه بورس در سال 2019 رشد چشمگیر و بی سابقه ای را در نرخ جستجو تجربه کرده است.

همچنین بررسی کلیدواژه های مرتبط مانند ثبت نام در سامانه سجام و … حکایت از ورود صندوق های جدید و سرمایه گذاران جدید به این بازار در سال 2019 دارد.

همانطور که مشاهده می شود این کلیدواژه نیز در سال مذکور رشد قابل توجه و بی سابقه ای را نسبت به سال های گذشته تجربه کرده است.

همچنین بررسی این دو کلیدواژه یعنی بورس و ثبت سجام بورس نشان می دهد که سرمایه گذاران جدید در سال های 1397 و 1401 تمایل به ورود به بورس داشته اند.

همانطور که در نمودار مشاهده می شود، در بازه های زمانی جولای تا اکتبر 2017، نوامبر تا فوریه 2018 و اکتبر تا دسامبر 1401، جستجوی دو کلیدواژه مذکور رشد ناگهانی داشته است.

در سال 1402، تنها جستجوی ناگهانی در مورد کلمه کلیدی “Bors” در ماه آوریل تا مه اتفاق افتاد. در ماه های باقی مانده از سال، افزایش ناگهانی جستجوی مرتبط با کلیدواژه بازار سهام مشاهده نشد. در واقع، حباب سال 2019 همچنان تأثیرات زیادی بر اعتماد سرمایه گذاران خرد به بازار سهام دارد.

در بین استان های مختلف در سال 1402 بیشترین تعداد جستجوی کلمه کلیدی «بورس» مربوط به استان های زنجان، تهران، مرکزی، سمنان و قم بوده است. امتیاز محبوبیت گوگل برای استان های مذکور به ترتیب 100، 47، 44، 40 و 40 گزارش شده است.


بیشتر بخوانید: زنگ قرمز بورس به صدا درآمد/ دست دولت در جیب سهامداران است/ متولیان بورس، متهم اصلی دستکاری قیمت ها


همچنین کمترین تعداد جستجوی کلمه کلیدی «بورس» مربوط به استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، گلستان، خوزستان و کردستان بوده است. امتیاز محبوبیت گوگل برای استان های مذکور به ترتیب 10، 18، 19، 220 و 22 گزارش شده است.

توجه: امتیاز گوگل یک عدد نسبی بین 1 تا 100 را نشان می دهد. هر چه این عدد به 100 نزدیکتر باشد، کلمه کلیدی محبوب تر است. همچنین هر چه این عدد به 1 نزدیکتر باشد، محبوبیت کلمه کلیدی کمتر می شود. این امتیاز نسبت به منطقه جستجو و دوره زمانی تغییر می کند.

جایگاه بورس در بین سایر بازارها در 12 ماه گذشته

داده‌های گوگل نشان می‌دهد که ایرانی‌ها بین ژانویه ۱۴۰۱ تا ژانویه ۱۴۰۲ بیشترین جستجو را در بازار طلا داشته‌اند. پس از آن، بیشترین جستجو در مورد بازار ارز و مسکن بوده است. پس از آن، داده های گوگل بیشترین جستجو را برای بازار سهام نشان می دهد

میانگین امتیاز کلیدواژه قیمت طلا در بازه زمانی مشخص شده 42 بوده است همچنین جستجوی کلیدواژه قیمت طلا در ماه های بهمن و اسفند 1401 و همچنین مهر و خرداد 1402 به طور ناگهانی افزایش یافته است. این موضوع نشان می دهد که توجه کاوشگران ایرانی در تاریخ های ذکر شده ناگهان به بازار طلا جلب شد.

پس از بازار طلا، بیشترین جستجوی ایرانی ها، بازار ارز است. برای نشان دادن علاقه ایرانیان به بازار ارز از کلمه کلیدی دلار استفاده شده است. میانگین امتیاز کلمه کلیدی دلار در بازه زمانی مذکور 19 بوده است. همچنین جستجوی کلمه کلیدی دلار در ماه های بهمن و اسفند 1401 و همچنین مهر و خرداد 1402 به طور ناگهانی افزایش یافته است. این موضوع نشان می دهد که توجه جست وجوگران ایرانی به طور ناگهانی در تاریخ های ذکر شده به بازار دلار جلب شد.

جستجوی زیاد مردم در مورد بازار طلا و ارز در بازه زمانی ذکر شده می تواند نشانه افزایش انتظارات تورمی در این بازارها نسبت به سایر بازارها باشد.

پس از بازار طلا و ارز بیشترین جستجوی مردم مربوط به بازار مسکن بوده است. میانگین امتیاز کلیدواژه مسکن در بازه زمانی مذکور 8 بوده است.همچنین کلیدواژه جستجوی مسکن در ماه های فروردین، خرداد و آذر 1402 به طور ناگهانی افزایش یافته است که این موضوع نشان می دهد که توجه جستجوگران ایرانی به یکباره جلب شده است. در تاریخ های مذکور جذب بازار مسکن شده است.

پس از آن بیشترین جستجوی مردم مربوط به بورس است با تفاوتی جزئی نسبت به بازار مسکن. میانگین امتیاز کلیدواژه بورس در بازه زمانی مذکور 6 بوده است، همچنین جستجوی کلیدواژه بورس در ماه های دی و بهمن 1401 و همچنین در ماه های فروردین و اردیبهشت 1390 به طور ناگهانی رشد کرده است. 1402. این موضوع نشان می دهد که توجه جست وجوگران ایرانی در تاریخ های مذکور به طور ناگهانی به بازار سهام جلب شده است.

بازدهی بورس در سال 1402 چگونه بود؟

شاخص کل بورس در 7 اسفند سال 1401 عدد 2 میلیون و 166 هزار و 927 واحد ثبت شد. این شاخص در 30 دی ماه 1402 به یک میلیون و 960 هزار و 457 واحد رسید که نشان دهنده رشد 10.53 درصدی است. این عدد به طور کلی میانگین تغییرات را نشان می دهد. با این حال، سهام بسیاری از شرکت ها ممکن است تغییرات قیمتی متفاوتی را تجربه کرده باشند که ممکن است مثبت یا منفی باشد.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *