1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. لزوم آتش‌بس فوری در جنگ علیه…

لزوم آتش‌بس فوری در جنگ علیه غزه

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه در پایان بیست و یکمین اجلاس آستانه که در چهارم و پنجم بهمن ماه 1402 برگزار شد بیانیه مشترکی صادر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه:

1. آنها آخرین تحولات بین المللی و منطقه ای را بررسی کردند و بر نقش پیشرو روند آستانه در پیشبرد راه حل پایدار برای بحران سوریه تاکید کردند.

2. آنها به تأثیرات منفی تشدید درگیری فلسطین و اسرائیل بر وضعیت جمهوری عربی سوریه اذعان داشتند. آنها بر اهمیت جلوگیری از گسترش مناطق درگیری مسلحانه و مشارکت سایر کشورهای منطقه در این درگیری تاکید کردند.

وی نگرانی عمیق خود را از فاجعه انسانی در غزه ابراز کرد و بر ضرورت پایان دادن به حملات تاکید کرد با رحمت آنها بر اسرائیل علیه مردم فلسطین و ارسال کمک های بشردوستانه به غزه تاکید کردند. آنها خواستار اجرای قطعنامه A/ES/-10/L.27 (2023) در رابطه با آتش بس فوری و پایبندی همه طرف ها به تعهدات ناشی از حقوق بین الملل شدند.

۳. یک بار آنها همچنین بر تعهد تزلزل ناپذیر خود به حاکمیت، استقلال، تمامیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و نیز اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد تاکید کردند و بر اهمیت احترام همگان به این اصول و رعایت آنها تاکید کردند.

4. در مورد اهمیت تداوم تلاش ها برای احیای روابط ترکیه و سوریه بر اساس احترام متقابل، حسن نیت و روابط حسن همجواری با هدف مقابله با تروریسم، ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت ایمن، داوطلبانه و محترم مردم سوریه با مشارکت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بر احیای روند سیاسی و اطمینان از ارسال بدون مانع کمک های بشردوستانه به همه مردم سوریه تاکید کردند. در این راستا از تلاش کشورهای ضامن روند آستانه بر اساس چارچوب چهارجانبه استقبال کردند.

5. اراده وی برای ادامه همکاری مشترک به منظور مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن و مقابله با برنامه های تجزیه طلبانه. مطالبه گر با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و تهدید امنیت ملی کشورهای همسایه از جمله حملات مرزی و نفوذ در مرزها. آنها فعالیت گروه‌های تروریستی و گروه‌های وابسته به آنها را که با نام‌های مختلف در مناطق مختلف سوریه فعالیت می‌کنند، از جمله حملات علیه تأسیسات غیرنظامی که منجر به تلفات غیرنظامیان می‌شود، محکوم کردند. آنها بر لزوم اجرای کامل تمام توافقات موجود در ارتباط با شمال سوریه تاکید کردند.

6. آنها وضعیت کنونی منطقه کاهش تنش ادلب را به دقت بررسی کردند و بر ضرورت حفظ صلح میدانی از طریق اجرای کامل همه توافقات در مورد ادلب تاکید کردند. آنها نگرانی جدی خود را از حضور و فعالیت گروه های تروریستی که برای غیرنظامیان در داخل و اطراف منطقه کاهش تنش ادلب خطر ایجاد می کند، ابراز کردند. آنها توافق کردند که تلاش بیشتری برای اطمینان از عادی سازی پایدار شرایط در منطقه کاهش تنش ادلب و اطراف آن، از جمله در امور بشردوستانه، انجام دهند.

7. آنها در مورد وضعیت شمال شرق جمهوری عربی سوریه گفتگو کردند و توافق کردند که صلح و ثبات پایدار در این منطقه تنها بر اساس حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور امکان پذیر است. آنها تمام تلاش‌ها برای ایجاد واقعیت‌های جدید از جمله ابتکارات خودمختاری نامشروع به بهانه مبارزه با تروریسم را رد کردند. یک بار بیشتر در مورد اراده او برای مقابله با برنامه های جدایی مطالبه گر Y با توجه به تضعیف وحدت سوریه و تهدید امنیت ملی کشورهای همسایه از طریق حملات مرزی، نفوذ و حملات از غرب فرات، تاکید کردند.

آنها بر مخالفت خود با تصرف و انتقال غیرقانونی منابع نفتی متعلق به سوریه تاکید کردند. تمامی تحریم‌های یکجانبه بر خلاف قوانین بین‌الملل، حقوق بشردوستانه بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد، از جمله تمامی اقدامات گزینشی و معافیت‌های مربوط به برخی مناطق در سوریه، تاکید کردند که این اقدامات و معافیت‌ها می‌تواند با تسهیل طرح‌های جدایی، کشور را نابود کند. مطالبه گر تا مرز فروپاشی

اقدامات کشورهای حامی تروریسم که منجر به تضعیف یکپارچگی دولت سوریه می شود، از جمله ابتکارات غیرقانونی خودمختاری در شمال شرق سوریه را محکوم کرد.

ابراز نگرانی شدید خود از همه اشکال سرکوب توسط گروه های جدایی طلب علیه غیرنظامیان در شرق رود فرات، از جمله خدمت اجباری، سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز آمیز و اتخاذ اقدامات تبعیض آمیز در زمینه آموزش و همچنین محدودیت های اعمال شده بر فعالیت های سیاسی، روزنامه نگاران، حق تجمع و آزادی رفت و آمد که اخیراً منجر به درگیری با قبایل عرب در این منطقه شده است.

8. هرگونه تلاش هر کشور برای تشویق اهداف تروریستی و جدایی طلبانه فردی یا قومی- مذهبی مطالبه گر و تسلیح آنها را محکوم کرد.

9. آنها تمامی حملات نظامی اسرائیل در سوریه را محکوم کردند. آنها این اقدامات را نقض قوانین بین‌المللی، حقوق بشردوستانه بین‌المللی، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه دانسته و آن را از عوامل ایجاد بی‌ثباتی و تشدید تنش در منطقه دانسته و خواستار توقف این حملات شدند.

در مورد لزوم پایبندی به تصمیمات قانونی بین بین المللیاز جمله مفاد قطعنامه های مربوطه سازمان ملل در رد اشغال منطقه جولان سوریه و از همه مهمتر قطعنامه های 242 و 497 شورای امنیت سازمان ملل متحد. بر اساس این قطعنامه ها، تصمیمات و اقدامات اسرائیل در خصوص بلندی های جولان باطل و فاقد اثر قانونی تلقی می شود.

10. آنها اعتقاد خود را مبنی بر عدم وجود هرگونه راه حل نظامی برای درگیری های سوریه اعلام کردند و بر تعهد خود برای پیشبرد یک روند سیاسی باثبات و پایدار تحت رهبری و مالکیت سوریه و با تسهیلات سازمان ملل متحد مطابق با شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند. قطعنامه 2254.

11. آنها بر نقش مهم کمیته قانون اساسی سوریه که با مشارکت قاطع کشورهای ضامن روند آستانه برای اجرای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی ایجاد شد، در پیشبرد حل و فصل سیاسی امور در سوریه تاکید کردند. جمهوری عربی سوریه. خواستار ادامه فعالیت فوری این کمیته و برگزاری نهمین دوره کمیسیون پیش ویرایش نویسندهضمن اینکه رویکرد سازنده طرف های سوری را تضمین می کند. از اینجا، یک بار تعهد دیگر حمایت از فعالیت این کمیته از طریق مشارکت مستمر با احزاب سوری در این کمیته و آقای پدران نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه به عنوان تسهیل کننده برای تضمین ثبات و عملکرد کارآمد این کمیته تاکید کرد.

آنان بر ادامه فعالیت کمیته قانون اساسی بدون هیچ گونه مانع اداری و لجستیکی تاکید کردند. آنها خواستار ایجاد فوری تمامی شرایط لازم برای فعالیت بدون مانع این کمیته شدند.

ابراز اطمینان کردند که کمیته قانون اساسی باید در فعالیت های خود از قوانین مرجع و اصول رویه کاری با هدف اجرای مأموریت خود در تهیه و تنظیم پیش نویس استفاده کند. نویسنده اصلاحات در قانون اساسی شهروندی؛

12. نگرانی جدی خود را از وضعیت اسفناک انسانی در سوریه در نتیجه عواقب زلزله ویرانگر مورخ 6 فوریه 2023 ابراز کردند.

13. آنها بر اهمیت ادامه و افزایش ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه بر اساس قوانین بین المللی و قطعنامه شماره 182/46 مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کردند. آنها با در نظر گرفتن خطر بزرگ ناامنی غذایی ناشی از کاهش برنامه های کمکی اجرا شده توسط برنامه جهانی غذا به دلیل کمبود بودجه، خواستار ارائه کمک های بشردوستانه کافی به کل مردم سوریه شدند.

تصمیم دولت جمهوری عربی سوریه برای تمدید ماموریت آژانس های بشردوستانه سازمان ملل در استفاده از گذرگاه مرزی باب هوا با ترکیه از 13 ژانویه تا 13 ژوئیه 2024 با هدف انجام عملیات مرزی برای ارسال کمک به غیرنظامیان در شمال غرب جمهوری عربی سوریه و همچنین دو گذرگاه مرزی باب السلام و ال ری با ترکیه تا 13 فوریه 2024 با هدف کمک رسانی به مناطق زلزله زده مورخ 6 فوریه 2023؛ در مورد اهمیت ادامه ارسال کمک های بشردوستانه بدون مانع به همه مردم سوریه از طریق روش سلام تایید شده توسط سازمان ملل، آنها به گذرگاه مرزی و کمک های گذرگاه مرزی سازمان ملل به شمال غرب سوریه اذعان کردند. آنها بر نیاز به رفع موانع و افزایش کمک های بشردوستانه به کل مردم سوریه در سراسر کشور بدون تبعیض، سیاست زدگی یا پیش شرط تاکید کردند.

14. به منظور کمک به بهبود وضعیت انسانی در سوریه و دستیابی به پیشرفت در حل و فصل سیاسی، از سوی جامعه بین المللی بین المللیسازمان ملل و آژانس های بشردوستانه آن خواستار کمک آنها به کل مردم سوریه از طریق اجرای پروژه های بازیابی اولیه و پایدار شدند. بیاوریداز جمله از طریق بازسازی دارایی های زیرساختی حیاتی – تامین آب و برق، بهداشت، بهداشت، آموزش، مدارس و بیمارستان ها، و همچنین پروژه های مین زدایی بشردوستانه مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی. بین المللی افزایش دادن؛

15. در مورد نیاز به تسهیل بازگشت ایمن، محترم و پناهندگان و آوارگان داخلی به طور داوطلبانه بر محل سکونت خود در سوریه و تحقق حق بازگشت و حق برخورداری از حمایت تاکید کردند. در این راستا، آنها از جامعه جهانی خواستند تا حمایت لازم را از آوارگان سوری و آوارگان داخلی ارائه کند و آماده ادامه تعامل با همه طرف های ذیربط از جمله دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) و سایرین باشد. سازمان های تخصصی بین بین المللی تاکید کردند؛ در مورد اهمیت تداوم فعالیت های مربوط به ایجاد شرایط لازم در سوریه برای بازگشت داوطلبانه و محترم اتباع سوری اعتراف کردند؛

16. آنها بر اراده خود برای ادامه عملیات مربوط به آزادی متقابل بازداشت شدگان/افراد ربوده شده در چارچوب کارگروه آزادی بازداشت شدگان/ربوده شدگان، تحویل اجساد و شناسایی افراد مفقود تاکید کردند که این اقدام منحصر به فرد بود. سازوکار و در ایجاد اعتماد بین طرف های سوری ضروری و موثر بود. است. تصمیم گرفتند تلاش های مشترک خود را برای آزادی بازداشت شدگان/ربوده شدگان افزایش دهند. آنها بر لزوم گسترش فعالیت های این کارگروه از جمله تحویل اجساد و شناسایی مفقودین توافق کردند. آنها از اهداف مرتبط با تقویت فعالیت های این گروه استقبال کردند.

17. از حضور هیئت های اردن، عراق و لبنان به عنوان ناظران روند آستانه و همچنین حضور نمایندگان سازمان ملل و کمیته بین المللی. بین المللی در این دور، صلیب سرخ از روند آستانه استقبال کرد.

18. از سوی مقامات قزاقستان به دلیل برگزاری بیست و یکمین نشست بین بین المللی سوریه از روند آستانه در شهر آستانه قدردانی کرد.

در مورد نقش ویژه قزاقستان به عنوان میزبان این نشست بین المللی سوریه و آغازگر روند آستانه و فراهم کردن محل برگزاری نشست های آستانه و میهمان نوازی این کشور برای تضمین برگزاری بدون مانع این سازوکار چندجانبه منحصر به فرد. فردی باشد تاکید کرد؛

19. توافق برای برگزاری نشست بعدی اجلاس سران روند آستانه در فدراسیون روسیه مطابق با بیانیه مشترک اجلاس سه جانبه مورخ 19 ژوئیه 2022 مورد توجه قرار گرفت.

20. در رابطه با برگزاری بیست و دومین نشست بین بین المللی سوریه در شش ماهه دوم سال 2024 در شهر آستانه به توافق رسید.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *