بازدهی بازارها در هفته اول بهمن 1402

به گزارش میهن تجارت، بازارهای مالی در آخرین روز دی ماه و اولین روزهای بهمن ماه با روندی مثبت به کار خود پایان دادند. با این حال بورس با افت شدید شاخص کل بسته شد

در هفته اول بهمن ماه، قیمت دلار افزایش چشمگیری داشت و بازار طلا و سکه روند افزایشی دلار را دنبال کرد. اما برخی معامله گران معتقد بودند برگزاری دومین حراج شمش طلا در مرکز مبادلات ارزی ایران از رشد شدید قیمت ها در بازار طلا جلوگیری کرده است.

تحلیلگران اقتصادی موضوع رویدادهای خاورمیانه را در راس توجه معامله گران بازارهای مالی می دانند. برخی فعالان اقتصادی معتقدند در صورت عدم مداخله سیاست گذار در بازارهای مالی در هفته آینده، دلار به راحتی در محدوده 56 تا 58 هزار تومان پیش می رود و پس از آن، سایر بازارها نیز روند صعودی به خود می گیرند.

قیمت دلار 3.07 درصد رشد کرد

تحلیل بازگشت قیمت دلار از 7 آذر تا چهارشنبه 4 بهمن نشان می دهد که اسکناس آمریکایی این هفته را با رشد 3.07 درصدی و افزایش قیمت 1650 تومانی به پایان رساند. این اسکناس دیروز با قیمت 55 هزار و 400 تومان بسته شد، البته امروز در برخی معاملات به 55 هزار و 700 تومان رسید.

قیمت طلا ۲.۱۱ درصد افزایش یافت

هر گرم طلای 18 عیار روز چهارشنبه چهارم بهمن ماه به قیمت 2 میلیون و 752 هزار و 800 تومان رسید و با 57 هزار تومان افزایش نسبت به مدت مشابه هفته گذشته به کار خود پایان داد. قیمت طلا امروز بدون تغییر باقی مانده است. طلا در این هفته بازدهی مثبت 2.11 درصدی داشت. هر مثقال طلای 18 عیار در هفته اول بهمن ماه 11 میلیون و 921 هزار تومان معامله شد.

لازم به ذکر است در زمان نگارش این گزارش قیمت جهانی طلا به دلار 2018 رسیده است. قیمت جهانی طلا در هفته جاری نسبت به مدت مشابه هفته گذشته هفت دلار افزایش داشته است.

قیمت سکه 3.61 درصد افزایش یافت

برخلاف بازدهی منفی هفته گذشته، قیمت سکه امامی در این هفته رشد 3.61 درصدی داشت. این قطعه روز چهارشنبه با قیمت 32 میلیون و 892 هزار تومان به کار خود پایان داد و نسبت به هفته گذشته یک میلیون و 147 هزار تومان افزایش قیمت داشت. امروزه نیز سکه امامی در این منطقه معامله می شود.

قیمت سکه بهار آزادی دیروز با 90 هزار تومان افزایش به سطح 29 میلیون و 810 هزار تومان رسید و امروز نیز همین قیمت را تجربه می کند. در معاملات امروز نیم سکه با قیمت 18 میلیون و 400 تا 500 تومان و ربع سکه با قیمت 11 میلیون و 400 هزار تومان معامله می شود. سکه گرمی 6 میلیون تومان است.

بازار سهام در جهت نزولی تاخت

بورس در هفته جاری تحت تاثیر خبر تصویب دولت قرار گرفت و منفی شد. در اولین روز هفته مصوبه دولت در مورد قیمت گذاری محصولات پالایشگاهی منتشر و ابلاغ شد که منجر به ریزش گسترده نمادهای بورس شد.

این روند در طول هفته نیز ادامه یافت و در نهایت منجر به ثبت بازدهی منفی در اکثر نمادها و شاخص های بازار سهام شد. لازم به ذکر است در هفته جاری بازار سهام به شکل دیگری تحت تاثیر رشد قیمت دلار قرار گرفت و شاهد خروج شدید پول واقعی به قصد خرید دلار و طلا بود.

سهام کوچک و متوسط ​​در قرمز بود

شاخص کل بورس در هفته اول بهمن ماه افت کرد و افت هفتگی 2.86 درصدی را به ثبت رساند. در این هفته اکثر سهام شاخص‌ساز گروه‌های پالایشی، خودرو و فلزات اساسی با کاهش قیمت مواجه شدند.

سهام کوچک و متوسط ​​بورس در هفته اول بهمن ماه عملکرد خوبی نداشتند و بخشی از رشد هفته های قبل را از دست دادند، به طوری که در نهایت شاخص هم وزن بورس که معرف این سهام است، به ثبت رسید. بازده هفتگی منفی 4.5 درصد

3200 میلیارد تومان پول واقعی از بازار خارج شد

هفته اول فوریه با تراز پول واقعی منفی همراه بود. طی این هفته سه هزار و 289 میلیارد تومان پول واقعی از بازار خارج شد که به نظر می رسد به سمت بازار دلار و طلا حرکت کرده است.

میانگین حجم معاملات خرد از 9 میلیارد سهم گذشت

میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق های سرمایه گذاری نیز در هفته اول بهمن به 5 هزار و 450 میلیارد تومان رسید. میانگین حجم معاملات خرد در این هفته 9 میلیارد و 200 میلیون سهم بوده است.

گزارش های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *