1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. رئیس جمهور منتخب تایوان: امیدوار به…

رئیس جمهور منتخب تایوان: امیدوار به ادامه «حمایت قاطع» آمریکا هستیم

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

رئیس جمهور منتخب تایوان، لای چینگ-ته، روز پنجشنبه گفت که امیدوار است ایالات متحده “به حمایت قاطع” از تایوان ادامه دهد. او روز پنجشنبه با اولین گروه از قانونگذاران آمریکایی که از زمان پیروزی او در میهن تجارتات اوایل ماه جاری به تایپه سفر کردند، دیدار کرد.

لای، از حزب حاکم دموکراتیک مترقی تایوان و معاون فعلی رئیس جمهور، در 20 ماه مه (حدود چهار ماه آینده) کار خود را آغاز خواهد کرد. چین که ادعا می کند تایوان بخشی از خاک خود است، معتقد است که او جدایی طلب خطرناکی است و پیشنهادات لادی برای مذاکره را رد کرده است.

لای چینگ ته با خطاب به قانونگذاران آمریکایی که به تایپه رفته اند، گفت دموکراسی و آزادی ارزش های اصلی مشترک با ایالات متحده است.

لای گفت: «تایوان در اولین زنجیره جزیره قرار دارد و در خط مقدم توسعه طلبی اقتدارگرایانه چین قرار دارد. این امر تایوان را در موقعیت استراتژیک مهمی قرار داده است. ثبات در سراسر تنگه تایوان برای صلح و رفاه منطقه و جهان بسیار مهم است.

پس از پیروزی لای چینگ ته در میهن تجارتات ریاست جمهوری تایوان، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده به مردم تایوان به دلیل نشان دادن “قدرت یک سیستم دموکراتیک” در بیانیه ای و تعهد ایالات متحده به حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان تبریک گفت. و بر حل مسالمت آمیز اختلافات بدون هیچ «فشار و اجبار» تاکید کرد.

آقای بلینکن گفت که ایالات متحده امیدوار است با همکاری لای و دیگر رهبران احزاب، روابط غیررسمی دیرینه خود با تایوان را در راستای “سیاست چین واحد” ایالات متحده پیش برد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واکنش به پیروزی حزب حاکم در میهن تجارتات ریاست جمهوری تایوان تاکید کرد که ایالات متحده از “استقلال” تایوان حمایت نمی کند.

در سال 2016، زمانی که دونالد ترامپ پس از پیروزی در میهن تجارتات ریاست جمهوری آمریکا تلفنی با رئیس جمهور تایوان صحبت کرد، چین خشمگین شد.

از سال 1979، زمانی که جیمی کارتر بر سیاست “چین واحد” پس از قطع روابط با تایوان تاکید کرد، این اولین گفتگوی چنین بین رهبران ایالات متحده و تایوان بود.

ایالات متحده آمریکا از آن زمان تایوان را به عنوان بخشی از چین به رسمیت شناخته و در سال های گذشته نیز همین سیاست را دنبال کرده است.

دولت تایوان با ادعای حاکمیت چین مخالف است و می گوید که جمهوری خلق چین هرگز بر این جزیره حکومت نکرده و حق دخالت یا کنترل سرنوشت آن را ندارد و فقط مردم تایوان می توانند این کار را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *