1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. از بمباران اشدود توسط مقاومت عراق…

از بمباران اشدود توسط مقاومت عراق تا هلاکت ۳۰ نظامی اسرائیلی

از بمباران اشدود توسط مقاومت عراق تا هلاکت ۳۰ نظامی اسرائیلی

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، بسته سیاست های بین المللی گزیده ای از اخبار منتشر شده در هفته گذشته را ارائه می دهد:

انصارالله: ما تسلیم نمی دانیم

ستاد فرماندهی مرکزی تروریست های آمریکا (سنتکام) سه شنبه ساعت 23:59 دوشنبه شب به وقت اعلام شد سنانیروی دریایی آمریکا و نیروی هوایی بریتانیا با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند به هشت هدف انصارالله در یمن حمله کردند. سنتکام ادعا می کند که این اهداف شامل سیستم های موشکی است، پرتاب کننده هاسامانه‌های پدافند هوایی، رادارها، تأسیسات و انبار تسلیحات، ادعایی که مقامات یمنی آن را تکذیب و اعلام کردند که مواضع مورد هدف خالی از هرگونه مهمات و نیرو است. علاوه بر این حمله، یک مقام آمریکایی نیز از حملات مجدد آمریکا و انگلیس به مناطقی در یمن بامداد دیروز خبر داد.

به گزارش ایسنا، در آخرین دقیقه روز دوشنبه همزمان با پرواز جنگنده ها بر فراز آن، صدای انفجارهای بسیار شدید شنیده شد. سنا پایتخت یمن شنیده شد. شبکه خبری الجزیره به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده و بریتانیا حملاتی را به یمن سازماندهی کردند. این مقام آمریکایی مدعی شد: نیروهای آمریکایی و متحدانش سکوهای موشکی دارند. پهپاد و انبار تسلیحات را هدف قرار دادند.» یکی از مقامات انصارالله یمن از بمباران شهرها توسط آمریکا و انگلیس خبر داد. سنا، تعز، سفید و بحث و جدل هدف قرار داده است
منابع رسانه ای گزارش دادند که جنگنده های آمریکایی و انگلیسی چندین سایت از جمله پایگاه هوایی را هدف قرار دادند اله دیلمی در شمال سناآنها پایتخت یمن را هدف قرار دادند. منابع خبری انصارالله از انفجار فرودگاه سنا گزارش دادند و اعلام کردند که این حمله شدیدترین بمباران از زمان آغاز تجاوزات آمریکا و انگلیس به یمن بوده است. آمریکا و متحدانش در 10 روز گذشته حداقل سه حمله به یمن انجام داده اند.

پس از تهاجم جدید هوایی آمریکا و انگلیس در مناطق مختلف سنامحمدعلی الحوثی، یکی از اعضای شورای عالی سیاسی انصارالله یمن، مرکز یمن و دیگر استان های این کشور، تاکید کرد که حمله جدید “تلاش جدیدی برای جلوگیری از حمایت یمن از غزه” است. وی با تاکید بر اینکه هدف آمریکایی-انگلیسی تجاوز یعنی توقف عملیات دریایی در یمن محقق نمی شود، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها و انگلیسی ها باید درک کنند که ما در زمان ارتجاع هستیم و مردم ما تسلیم نمی دانند. “

بمب گذاری اشدود توسط پرندگان مقاومت عراقی

به گزارش شبکه المیادین، مقاومت اسلامی عراق روز سه شنبه بندر اعلام کرد اشدود سرزمین های اشغالی را با هواپیماهای بدون سرنشین هدف قرار داده است. در بیانیه مقاومت عراق بر ادامه انهدام مواضع دشمن صهیونیستی برای حمایت از مردم فلسطین تاکید شده است.
اندکی پیش از این واقعه، مقاومت اسلامی عراق برای هدف قرار دادن پایگاه آمریکایی هاکونکودر سوریه گزارش شده است. مقاومت عراق اعلام کرد که این حمله به پایگاه آمریکایی ها در سوریه آسیب وارد کرده است. از ابتدای تهاجم رژیم صهیونیستی به غزه، گروه های عراقی همراه با دیگر گروه های نیروهای مقاومت در منطقه، ده بار پایگاه ها، مواضع و منافع نظامی و اقتصادی ایالات متحده هدف قرار گرفته است. اما حملات مستقیم نیروهای عراقی با موشک‌های کروز و پهپاد به سرزمین‌های اشغالی حاوی پیام‌های نظامی و سیاسی مختلفی است که مهم‌ترین آن لزوم توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه است.

مقاومت در برابر ضربه

روز سه شنبه حماس در عملیاتی بی سابقه 21 نظامی اسرائیلی را هدف قرار داد تا این روز به مرگبارترین روز برای ارتش رژیم صهیونیستی از زمان آغاز طوفان الاقصی تبدیل شود و 30 سرباز اسرائیلی در یک روز کشته شدند. این در حالی است که به گفته بسیاری از تحلیلگران غربی چشم اندازی برای دستیابی صهیونیست ها به اهداف اعلام شده وجود ندارد و گروه مقاومت فلسطین همچنان سطوح نبرد با ارتش اسرائیل را حفظ کرده و تلفات خود را افزایش داده و تاریکی را پیش بینی می کند. آینده در میدان جنگ برای فلسطینی ها. مردم سرزمین های اشغالی را به تصویر می کشد.
به گزارش رسانه های رژیم صهیونیستی، دانیال هاگریسخنگوی ارشد ارتش رژیم صهیونیستی عملیات روز گذشته فلسطینی ها را پیچیده خواند و توضیح داد: سربازان کشته شده در حال آماده سازی مواد منفجره برای تخریب دو ساختمان بودند که یک جنگنده فلسطینی با گلوله به یک تانک شلیک کرد. آرپچی در نزدیکی ساختمان منفجر شد و باعث فرو ریختن ساختمان ها روی سربازان شد.» وی با اشاره به اینکه آمار ارائه شده نهایی نیست، افزود: تمامی این افراد از نیروهای ذخیره بوده و خسارت زیاد این انفجار، استخراج اجساد مدفون شده در زیر آوار را با مشکل مواجه کرده است.
عملیات دیروز فلسطینی ها نیز به نوبه خود برای مقامات صهیونیستی بسیار بالاست که تلاش می کنند با تحریف آمار تلفات، آسیب پذیری خود را در برابر حماس به حداقل برسانند و ژستی پیروزمندانه را به ساکنان سرزمین های اشغالی نشان دهند.

خروج نیم میلیون مهاجر افغان از پاکستان

در حالی که درگیری های مرزی میان پاکستان و افغانستان در حال تشدید است، سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که از زمان اجرای سیاست اخراج مهاجران غیرقانونی توسط اسلام آباد، بیش از نیم میلیون افغان از پاکستان به کشور خود بازگشته اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاییز امسال، دولت پاکستان اعلام کرد که یک میلیون و 700 هزار مهاجر غیرقانونی را که اکثر آنها شهروندان افغانستان هستند، اخراج خواهد کرد. وزیر کشور پاکستان نیز تصمیم به اعتصاب گرفت عبارت وی تاکید کرد که برای این پناهجویان هیچ مماشاتی در این زمینه وجود نخواهد داشت و همراه با اخراج، دارایی های این افراد نیز ضبط و مصادره خواهد شد.

بازی اردوغان در شطرنج غزه

منابع دیپلماتیک روز گذشته گزارش دادند، هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه عصر شنبه با اسماعیل دیدار کرد هانیهرئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» دیدار و رایزنی کرد. این اولین تماس رسمی بین ترکیه و حماس در بیش از سه ماه گذشته است. اگرچه این منابع اطلاعاتی درباره محل برگزاری این نشست ارائه نکردند، اما خبرگزاری فرانسه گزارش داد که این دیدار در قطر انجام شده است. به گزارش خبرگزاری آناتولی، بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع وزارت خارجه ترکیه، هدف از این دیدار برقراری هر چه سریعتر آتش بس در غزه بوده است. علاوه بر این، اقدامات لازم برای افزایش کمک های بشردوستانه مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین دو طرف در مورد مسائل مربوط به آزادی گروگان ها و راه حل دو کشوری برای صلح دائم گفتگو کردند.
اگرچه روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی پس از 4 سال وقفه در سال 2022 از سر گرفته شد، اما پس از عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه، این روابط به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اردوغان مواضع بسیار تندی را علیه صهیونیست ها اتخاذ کرده و آنها را جنایتکار جنگی و اشغالگر خواند و تصریح کرد: شهر غزه در فلسطین در سال 1947 چه بود و امروز چگونه است؟ اسرائیل، چطور به اینجا رسیدی؟ شما یک اشغالگر هستید. شما یک سازمان هستید.”
علاوه بر این، ترکیه حماس را یک سازمان تروریستی نمی داند و به گفته اردوغان، غرب مقصر اصلی کشتار غزه است.

با وجود این، برخی رفتارهای دولت ترکیه در تعامل با رژیم صهیونیستی مورد انتقاد مردم و ناظران بین المللی قرار گرفته است. زیرا انتقادات تند دولت ترکیه از رژیم صهیونیستی با عملکرد این کشور در قبال رژیم صهیونیستی همخوانی ندارد و ناظران آن را با رویکرد موازنه در سیاست خارجی این رژیم مرتبط می دانند. به عنوان مثال، این کشور در حالی که شاکر اوزکان تورونلاریک هفته پس از خروج دیپلمات های اسرائیلی از این کشور با سفیر ترکیه در اسرائیل تماس گرفت اما وی روابط خود را به طور کامل قطع کرد. همیشه آویو کاهش نداد و اعلام کرد که امکان قطع کامل این ارتباط وجود ندارد.
از سوی دیگر، روابط تجاری ترکیه با اسرائیل با وجود فراز و نشیب روابط دوجانبه، مستمر و مستحکم باقی مانده است.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *