1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. ثبت روز ملی «جنگل و کوهستان»…

ثبت روز ملی «جنگل و کوهستان» در تقویم رسمی کشور تایید شد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور؛ نورالله مرادی معاون آموزشی و مشارکت های مردمی رئیس جمهور از تصویب ثبت یک روز به عنوان «روز ملی جنگل و کوهستان» در تقویم رسمی کشور خبر داد.

وی با اشاره به تلاش سازمان حفاظت محیط زیست و ارائه یازده پیشنهاد برای نامگذاری روزها و مناسبت های محیط زیستی برای درج در تقویم رسمی کشور، به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: پس از ثبت نام روز ملی آموزش همگانی حفاظت از محیط زیست و روز حفاظت از محیط زیست، سومین روز به نام «روز ملی جنگل و کوهستان» به طور کلی در جلسه کارگروه نامگذاری ایام و مناسبت های خاص به تصویب رسید و به زودی در تقویم رسمی ثبت خواهد شد. کشور

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست هدف از نامگذاری روز ملی جنگل ها و کوهستان را افزایش توجه عموم مردم و نهادهای مرتبط با مسئولیت اجتماعی آنها نسبت به محیط زیست جنگل ها و کوهستان ها ارزیابی کرد و افزود: این روز در سال 1380 به عنوان روز ملی جنگل ها و کوهستان ها افزایش یافته است. حفظ تنوع زیستی و ایجاد رفاه برای ساکنان جنگل و کوهستان از دیگر اهداف نامگذاری این روز در تقویم رسمی کشور بوده است.

وی از معاونت محیط طبیعی و دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان پیشنهاد روز ملی کوهستان یاد کرد و اظهار داشت: روز پیشنهادی کوه برای درج در تقویم رسمی 20 مورخه پیشنهاد شد. دسامبر به دلیل مصادف شدن با 11 دسامبر، روز جهانی کوه. است.

مرادی با اشاره به اینکه کوه ها بزرگترین منبع آب شیرین و منبع تنوع زیستی در جهان هستند و نیمی از مساحت کشور را در بر می گیرند که منطقه وسیعی را تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در بر می گیرد، گفت: میزان فرسایش. خاک و کوه های ایران نسبت به سایر کشورها کشورهای زیادی وجود دارند و عوامل طبیعی و انسانی تا حد زیادی اکوسیستم کوهستانی کشور را تهدید می کند و انتخاب یک روز در تقویم کشور به آگاهی جامعه از ضرورت حفاظت از کوه کمک می کند.

وی گفت: جنگل ها علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ کیفیت آن، نقش اساسی در حذف دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها از هوا و کاهش تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین دارند و اکوسیستم غنی جنگل ها امکان بقای بسیاری از جانداران را فراهم می کند. ارگانیسم ها وی تضمین می کند که خطرات بسیاری از جمله قطع درختان، آتش سوزی و تخریب جنگل ها برای ایجاد مراتع و اماکن کشاورزی حیات آن را تهدید می کند، خاطرنشان کرد: ثبت این روز در تقویم رسمی کشور به آگاهی عمومی برای حفاظت از آن کمک می کند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *