1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. رای دیوان بین‌المللی دادگستری علیه رژیم…

رای دیوان بین‌المللی دادگستری علیه رژیم صهیونیستی صادر شد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، دیوان بین المللی دادگستری امروز – جمعه ششم بهمن – تصمیم خود را در خصوص اقدامات اضطراری برای تعلیق فعالیت های نظامی رژیم صهیونیستی در غزه اعلام کرد.

دیوان بین المللی دادگستری مستقر در لاهه در پی شکایت آفریقای جنوبی از نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه تشکیل جلسه داد و دادستان های این دادگاه ظرف دو روز به بررسی مدارک ارائه شده و دفاعیات نماینده تل آویو پرداختند.

“جوان دونوگه” رئیس دیوان بین المللی دادگستری اظهار داشت: این دادگاه از فاجعه جاری غزه آگاه است و کشتار مستمر در غزه را محکوم می کند.

وی گفت: محدوده اختیارات دیوان در این زمینه با توجه به درخواست ارائه شده از سوی آفریقای جنوبی محدود است. در صورت انطباق شرایط با مواد 7 و 9 اساسنامه دادگاه، دادگاه می تواند اقدامات موقت اتخاذ کند.

دادگاه درخواست اسرائیل برای توقف پرونده را رد کرد

رئیس دادگاه گفت که آفریقای جنوبی در این دیدارها آنچه را که در غزه می گذرد نقض توافقنامه منع نسل کشی دانست. اما دادگاه اکنون در مورد اینکه آیا اسرائیل تعهدات خود بر اساس این توافقنامه را نقض کرده است یا خیر، تصمیم نخواهد گرفت. با این حال، دادگاه درخواست اسرائیل برای کنار گذاشتن پرونده را رد می کند. همه احزاب عضو می توانند طرف مقابل را در صورت ارتکاب تخلف به دادگاه بکشانند.

مردم فلسطین بر اساس توافقنامه منع کشتار جمعی محافظت می شوند

رئیس دادگاه افزود: آفریقای جنوبی گزارش هایی مبنی بر نقض توافقنامه منع کشتار جمعی و نسل کشی در غزه توسط اسرائیل ارائه کرد. اما در حال حاضر دادگاه در مورد وقوع یا عدم وقوع کشتار جمعی تصمیمی نخواهد گرفت، اما در مورد احتمال کشتار دسته جمعی تصمیم خواهد گرفت. ما پرونده کشتار جمعی علیه اسرائیل را رد نمی‌کنیم و این اختیار را داریم که دستور اقدامات اضطراری را صادر کنیم. اطلاعات نشان می دهد که بیش از 25 هزار فلسطینی در جریان جنگ کشته و بیش از 2 میلیون نفر آواره شده اند. مردم فلسطین بر اساس توافقنامه منع کشتار جمعی محافظت می شوند. گزارش های اولیه حاکی از آن است که غزه به محل ناامیدی و مرگ تبدیل شده است.

رئیس دیوان کیفری بین المللی تصریح کرد: گزارش آژانس امداد و کار سازمان ملل برای فلسطین در 13 ژانویه را داریم که در آن تاکید شده است که این جنگ ویرانگر بیش از 100 روز می گذرد و بمباران غزه همچنان ادامه دارد. و باعث می شود تعداد زیادی از ساکنان آواره شده اند. بیش از 2 میلیون نفر تحت تأثیر قرار گرفته اند. آنها از نظر جسمی و روحی آسیب دیده اند و بچه ها در وحشت هستند. سازمان جهانی بهداشت در 21 دسامبر اعلام کرد که 93 درصد مردم غزه با سطح بی سابقه ای از گرسنگی و سوء تغذیه مواجه هستند.

گزارش ها و اسناد ارائه شده توسط آفریقای جنوبی معقول و معقول هستند

وی تاکید کرد: یوآو گالانت وزیر جنگ اسرائیل غزه را در محاصره کامل قرار داد و آب، برق و سوخت غزه را قطع کرد. وی مردم غزه را حیوانی انسان توصیف کرد. حقی که آفریقای جنوبی خواسته است قابل اجرا است و آن حمایت از فلسطینیان در برابر نسل کشی است. گزارش ها و اسناد ارائه شده توسط آفریقای جنوبی معقول و معقول است و بنابراین دادگاه باید آن را بررسی کند. فلسطینیان در غزه حق دارند در برابر نسل کشی محافظت شوند.

اسرائیل باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از کشتار جمعی و نسل کشی در غزه انجام دهد

رئیس دیوان بین المللی دادگستری تاکید کرد که شرایط اتخاذ تدابیر موقت فراهم است. اسرائیل باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از کشتار یا آسیب جدی گروهی از انسان ها انجام دهد. اسرائیل باید تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از کشتار جمعی و نسل کشی در غزه انجام دهد. اسرائیل باید فوراً اقداماتی را برای جلوگیری از ویرانی و ویرانی در غزه انجام دهد و ظرف مدت یک ماه گزارشی از تمامی اقدامات موقت به دادگاه ارائه کند.

در این حکم آمده است: اسرائیل باید تضمین کند که نیروهایش مرتکب قتل عام نشوند. همچنین باید اقداماتی را برای بهبود وضعیت انسانی در غزه انجام دهد. غیرنظامیان غزه با وضعیت بسیار دشواری روبرو هستند. اقدامات اسرائیل برای رفع خطرات ناشی از جنایات علیه فلسطینیان کافی نیست. رئیس این

دادگاه تاکید کرد: در خصوص پرونده نسل کشی غزه توسط اسرائیل اقدامات اضطراری انجام می دهیم. اسرائیل باید از ارائه فوری کمک های لازم به مردم غزه اطمینان حاصل کند. همه طرف های درگیر در غزه باید به قوانین بین المللی پایبند باشند و گروگان ها را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند. 15 قاضی در دادگاه موافقت کردند که اسرائیل باید اقداماتی را برای جلوگیری از کشتار جمعی انجام دهد. همزمان با قرائت رای دادگاه لاهه، صدها تن از حامیان فلسطینی در مقابل دادگاه تجمع کردند.

آفریقای جنوبی در 29 دسامبر شکایتی را علیه اسرائیل به دیوان بین المللی دادگستری تسلیم کرد و مدعی شد رژیم صهیونیستی در جریان عملیات نظامی خود در نوار غزه، کنوانسیون نسل کشی 1948 را نقض کرده است. در همین راستا ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین از همه کشورها خواست تا تمامی اقدامات دادگاه لاهه را اجرا کنند.

وی گفت: کشورهای جهان اکنون موظفند که جنگ نسل کشی اسرائیل در غزه را متوقف کنند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *