1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. حکم اولیه دادگاه لاهه علیه اسرائیل…

حکم اولیه دادگاه لاهه علیه اسرائیل به چه معناست؟

حکم اولیه دادگاه لاهه علیه اسرائیل به چه معناست؟

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، قضات دیوان بین المللی دادگستری به درخواست آفریقای جنوبی احکام موقت علیه اسرائیل صادر کردند. به طور خلاصه، این دادگاه از اسرائیل خواست تا تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از نسل کشی در غزه انجام دهد.

دادگاه همچنین به اسرائیل دستور داد تا تمامی اقداماتی که برای جلوگیری از نسل کشی انجام داده است را ظرف یک ماه به دادگاه لاهه گزارش دهد. قاضی این دادگاه گفت: حکم مذکور برای اسرائیل تعهدات بین المللی ایجاد می کند.

رئیس دیوان بین المللی دادگستری گفت: حداقل برخی از اقدامات اسرائیل که در پرونده آفریقای جنوبی مطرح شده، مصداق نقض مفاد کنوانسیون نسل کشی سازمان ملل است.

از دیگر احکام مهم این دادگاه این بود که بر خلاف درخواست اسرائیل، صلاحیت خود را برای صدور حکم در این پرونده تایید کرد.

دادگاه در چه زمینه هایی قرار بود تصمیم بگیرد؟

آفریقای جنوبی از دیوان بین المللی دادگستری خواستار صدور حکم در 9 پرونده شده بود و از جمله خواستار توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه شده بود.

حکم امروز به شکایت اصلی آفریقای جنوبی در مورد اینکه آیا اسرائیل در حال انجام نسل کشی در غزه است، پرداخته نشد.

آفریقای جنوبی در شکایت خود از دیوان بین المللی دادگستری خواسته است با توجه به اینکه صدور حکم در مورد نسل کشی ممکن است چندین سال طول بکشد، نظر خود را درباره برخی اقدامات موقت اعلام و احکام اولیه صادر کند.

اگرچه اجرای احکام دیوان بین المللی دادگستری توسط همه طرفین الزامی است، اما هیچ سازوکاری برای تضمین اجرای آنها وجود ندارد.

واکنش ها به حکم اولیه دادگاه لاهه

وزارت خارجه آفریقای جنوبی در بیانیه ای اعلام کرد: امروز یک پیروزی قاطع برای حاکمیت قانون در سطح بین المللی و نقطه عطفی در جستجوی عدالت برای مردم فلسطین است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، تصمیم دادگاه لاهه برای رسیدگی به این پرونده را “نفرت انگیز” خواند و گفت که اسرائیل تا رسیدن به “پیروزی کامل” به جنگ ادامه خواهد داد.

نظرات کارشناسان

کارشناسان حقوق بین الملل می گویند این واقعیت که دیوان بین المللی دادگستری 36 دقیقه اول جلسه خود را صرف توضیح درباره حق آفریقای جنوبی برای شکایت از اسرائیل کرد، نشان می دهد که دادگاه احتمال نسل کشی در غزه را رد نکرده است.

آفریقای جنوبی دستور موقت برای آتش بس را درخواست کرده بود. دادگاه در این زمینه حکمی صادر نکرد، اما اسرائیل را ملزم به ارائه گزارش کرد.

این حکم به چه معناست؟
«بالکیس جراح» یکی از کارشناسان حقوقی دیده بان حقوق بشر تصمیم دادگاه لاهه را نقطه عطف توصیف کرد و گفت: معنای این حکم این است که اسرائیل و متحدانش هشدار دریافت کرده اند و نیاز به اقدامات بیشتر است. برای جلوگیری از نسل کشی و جنایات جنگی علیه مردم. فلسطین را انجام دهد

وی همچنین گفت: این حکم به این معناست که دیوان بین المللی دادگستری وضعیت وخیم انسانی غزه را به رسمیت شناخته است.

جراح تصریح کرد که دستورات این دادگاه “روشن و الزام آور” است و اسرائیل اکنون باید تعهد خود را به قوانین بین المللی نشان دهد و از این دستورات صریح پیروی کند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *