1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. دادگاه لاهه: عملیات نظامی اسرائیل در…

دادگاه لاهه: عملیات نظامی اسرائیل در غزه باید متوقف شود

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: دیوان بین المللی دادگستری مستقر در لاهه در پی شکایت آفریقای جنوبی از نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه تشکیل جلسه داد و دادستان های این دادگاه به مدت دو روز به بررسی مدارک ارائه شده و دفاعیات نماینده تل آویو پرداختند.

«جوآن دونوگه» رئیس دیوان بین المللی دادگستری امروز با قرائت رأی اولیه این دادگاه گفت: این دادگاه از فاجعه جاری غزه آگاه است و کشتار مستمر در غزه را محکوم می کند.

وی گفت: محدوده اختیارات دیوان در این زمینه با توجه به درخواست ارائه شده از سوی آفریقای جنوبی محدود است. در صورت انطباق شرایط با مواد 7 و 9 اساسنامه دادگاه، دادگاه می تواند اقدامات موقت اتخاذ کند.

رئیس دادگاه گفت که آفریقای جنوبی در این دیدارها آنچه را که در غزه می گذرد نقض توافقنامه منع نسل کشی دانست. اما دادگاه اکنون در مورد اینکه آیا اسرائیل تعهدات خود بر اساس این توافقنامه را نقض کرده است یا خیر، تصمیم نخواهد گرفت. با این حال، دادگاه درخواست اسرائیل برای کنار گذاشتن پرونده را رد می کند. همه احزاب عضو می توانند طرف مقابل را در صورت ارتکاب تخلف به دادگاه بکشانند.

رئیس دادگاه افزود: آفریقای جنوبی گزارش هایی مبنی بر نقض توافقنامه منع کشتار جمعی و نسل کشی در غزه توسط اسرائیل ارائه کرد. با این حال، دادگاه در مورد اینکه آیا کشتار جمعی اتفاق افتاده است یا خیر تصمیمی نمی گیرد، اما در مورد احتمال کشتار دسته جمعی تصمیم می گیرد. ما پرونده کشتار جمعی علیه اسرائیل را رد نمی‌کنیم و این اختیار را داریم که دستور اقدامات اضطراری را صادر کنیم. اطلاعات نشان می دهد که بیش از 25 هزار فلسطینی در جریان جنگ کشته و بیش از 2 میلیون نفر آواره شده اند. مردم فلسطین بر اساس توافقنامه منع کشتار جمعی تحت حمایت قرار دارند. گزارش های اولیه حاکی از آن است که غزه به محل ناامیدی و مرگ تبدیل شده است.

رئیس دیوان کیفری بین المللی تصریح کرد: گزارش آنروا (سازمان امداد و کار سازمان ملل برای فلسطین) در 13 ژانویه در دست داریم که تاکید می کند این جنگ ویرانگر بیش از 100 روز می گذرد و بمباران غزه. ادامه می یابد و باعث جابجایی می شود. تعداد زیادی از ساکنان بوده اند. بیش از 2 میلیون نفر تحت تأثیر قرار گرفته اند. آنها از نظر جسمی و روحی آسیب دیده اند و بچه ها در وحشت هستند. سازمان جهانی بهداشت در 21 دسامبر اعلام کرد که 93 درصد مردم غزه با سطح بی سابقه ای از گرسنگی و سوء تغذیه مواجه هستند.

وی تاکید کرد: یوآو گالانت وزیر جنگ اسرائیل غزه را در محاصره کامل قرار داد و آب، برق و سوخت غزه را قطع کرد. وی مردم غزه را حیوانی انسان توصیف کرد. حقی که آفریقای جنوبی خواسته است قابل اجرا است و آن حمایت از فلسطینیان در برابر نسل کشی است. گزارش ها و اسناد ارائه شده توسط آفریقای جنوبی معقول و معقول است و بنابراین دادگاه باید آن را بررسی کند. فلسطینیان در غزه حق دارند در برابر نسل کشی محافظت شوند.

رئیس دیوان بین المللی دادگستری تاکید کرد که شرایط اتخاذ تدابیر موقت فراهم است. اسرائیل باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از کشتار یا آسیب جدی گروهی از انسان ها انجام دهد. اسرائیل باید تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از کشتار جمعی و نسل کشی در غزه انجام دهد. اسرائیل باید فوراً اقداماتی را برای جلوگیری از ویرانی و ویرانی در غزه انجام دهد و ظرف مدت یک ماه گزارشی از تمامی اقدامات موقت به دادگاه ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *