1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. بحران خشکسالی در 3 استان کشور

بحران خشکسالی در 3 استان کشور

همشهری آنلاین: از ابتدای سال آبی جاری تا اول هفته جاری (اول مهرماه تا شامگاه دوم آذرماه) در مجموع 4 میلیارد و 460 میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدها شده که 8 درصد بیشتر است. نسبت به مدت مشابه سال گذشته از سوی دیگر میزان خروجی آب از سدهای شرب و کشاورزی کشور به 6 میلیارد و 260 میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش نشان می دهد.

وضعیت بارندگی

اطلاعات حوزه آب منتشر شده توسط ایسنا حاکی از آن است که میانگین ارتفاع بارندگی جوی کشور از ابتدای سال جاری تا هفته اول دی ماه (از اول مهر تا شامگاه دوم دی ماه) به 42.2 میلی متر رسیده است که بیشتر از مدت مشابه سال گذشته 7 درصد و نسبت به میانگین دوره های بلندمدت مشابه 33 درصد کاهش نشان می دهد.

این آمار حکایت از تداوم خشکسالی در ایران دارد و با وجود قرار گرفتن در فصل زمستان و احتمال افزایش بارندگی، همچنان هشداری برای مدیریت مصرف آب محسوب می شود.

وضعیت سدها

نتیجه تبادل آب سدها ذخیره 19.9 میلیارد مترمکعب آب در مخازن سدها است که نسبت به سال قبل 10 درصد افزایش داشته و سطح پر شدن سدها از حدود 36 درصد افزایش یافته است. در ژانویه سال گذشته به 40 درصد در ژانویه امسال رسید.

بررسی آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد که در ابتدای دی ماه سال 1402 وضعیت ذخیره آب در 26 سد کشور بهبود یافته و در چهار سد بحران زده در سال گذشته میزان آب افزایش یافته است. بیش از 100 درصد

بر اساس آمار حوزه آب، پر بودن سد اکباتان همدان با افزایش 547 درصدی آب به 13 درصد و در سد گلستان وشمگیر با 177 درصد افزایش دسترسی به آب به 27 درصد رسیده است.

همچنین پری سد کرخه با افزایش 160 درصدی آب به 28 درصد و سد ایلام با افزایش 160 درصدی آب به 75 درصد رسیده است. در این میان پر شدن سد زاینده رود اصفهان با افزایش 86 درصدی ذخیره آب به 23 درصد رسیده است.

این در حالی است که در میانگین 54 ساله 3 استان گلستان، سمنان و خراسان شمالی بیشترین بهبود بارندگی و 3 استان قم، فارس و قزوین بیشترین کاهش بارندگی را داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *