1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. آمریکا دیگر «گزینه روی میز» ندارد!

آمریکا دیگر «گزینه روی میز» ندارد!

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، رسانه ها، روزنامه ها و مطبوعات آزاد از ارکان توسعه و دموکراسی در هر جامعه ای محسوب می شوند. بر این اساس خبرگزاری به گزارش میهن تجارت مروری بر عناوین روزنامه های کشور دارد.

روزنامه ایران در صفحه اول امروز با تیتر حرکت پرشتاب هرمزگان در مسیر توسعه وی نوشت: سفر دو روزه هیئت دولت برای استان هرمزگان و مردمش پر از برکت بود. سفری که تعداد پروژه های افتتاح شده و مصوبات آن در حوزه های مختلف نشان دهنده روند صحیح این استان به سمت توسعه و عمران است. احیای 610 واحد تولیدی و صنعتی راکد استان، بهره برداری از 157 طرح جدید در حوزه صنعت و انرژی، اهدای 14 هزار واحد مسکونی و 11 هزار قطعه زمین در قالب نهضت مسکن ملی و رونق صیادی در استان. پس از 20 سال تعلیق و بهره برداری از 32 طرح بهداشت و درمان همگی موید یک واقعیت است: حرکت پرشتاب هرمزگان به سمت توسعه در دولت سیزدهم.
این آمار باید در کنار واقعیت اعلام شده از سوی معاونت اجرایی رئیس جمهور قرار گیرد. به گفته محسن منصوری، «پس از اولین سفر آیت الله رئیسی به هرمزگان، نزدیک به 26 هزار میلیارد تومان منابع وارد این استان شده که 15 هزار میلیارد تومان آن تسهیلات بوده است». وی افزود: 100 درصد تسهیلات و تعهدات اقتصادی مصوبات سفر اول دولت به هرمزگان اجرایی و عملیاتی شده است. اکنون هرمزگان ثمره این نگاه ویژه به دولت را می چشد; میوه هایی که البته در هر سفر استانی شامل سایر استان ها و مناطق کشور می شود.

روزنامه کیهان در بخش یادداشت روز خود با عنوان “ببر کاغذی” او نوشت: «در انتهای تونل هیچ نوری نیست» این توصیف جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از وضعیت ناامیدکننده اوکراین پس از تقریبا دو سال جنگ است. آقای بورل که در مجمع سرمایه‌گذاران اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی صحبت می‌کرد، همچنین به تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه در حمایت از اوکراین اشاره کرد و گفت: علیرغم انجام هر کاری که می‌توانیم برای کمک به اوکراین، تحریم‌ها [علیه روسیه] تا حد زیادی نتوانسته است به اهداف خود دست یابد.” طبق آمار موسسه کیل برای اقتصاد جهانی، تا 31 ژوئیه 2023 (9 اوت 1402)، ایالات متحده بیش از 76 میلیارد دلار کمک مالی به اوکراین ارائه کرد که از این تعداد بیشتر بیش از 46 میلیارد دلار کمک نظامی بوده است.کمک های آمریکا به اوکراین بیش از دو برابر بودجه ناسا بوده است.در عین حال کشورهای اروپایی مانند آلمان و انگلیس کمک های مالی هنگفتی همسو با ایالات متحده و رهبری آن به اوکراین ارائه کرده اند. آلمان با بیش از 20 میلیارد دلار و انگلیس با بیش از 15 میلیارد دلار کمک مالی در صدر کشورهای اروپایی هستند که به اوکراین کمک می کنند، در مقابل این هزینه های گزاف نتیجه در میدان جنگ کاملا برعکس بوده است. تاکنون حدود 20 درصد از زمین های خود را از دست داده است و در ضدحمله ای که قول داده بودند بخشی از زمین خود را پس بگیرند نتیجه ای نداشت.

آمریکا دیگر ندارد

روزنامه جوان در صفحه اول امروز با تیتر آمریکا گزینه دیگری روی میز ندارد! وی نوشت: خشم مخالفان انقلاب و نظام اسلامی که در شب دهه فجر امسال آمریکایی ها برای اولین بار از «همه گزینه ها روی میز است» در اظهارات تهدیدآمیز خود علیه ایران استفاده نکردند. نشان می دهد که اگرچه از اول انقلاب تاکنون همه گزینه ها علیه ایران نبوده است. «در واقع» روی میز آمریکا نبود و اگر بود، انقلابی که اکنون در اینجا پابرجاست رخ نمی‌داد، اما دشمنان ایران نیز به این تبلیغات شفاهی آمریکا بسیار دلبسته بودند و حذف آن از ادبیات آمریکا بوده است. برای آنها بسیار گران است البته آمریکا آبروی خود را حفظ کرده و با تغییر بیانیه نویسی خود حداقل عقل سلیم را به مخاطب داده است زیرا در شرایطی که هر روز یکی از ناوهای آمریکایی و انگلیسی با موشک های یمنی در مسیر راهبردی متوقف می شود. منطقه دریای سرخ، صحبت در مورد “همه گزینه ها” روی میز است” خنده دار به نظر می رسد. آمریکا اکنون از “برتری بلامنازع” تاریخی خود فاصله می گیرد و با ایجاد کانال های میانجی از جبهه مقاومت بیشتر می پرسد که “چه گزینه هایی دارید؟ روی میز است؟!» این تغییر بزرگ در آستانه دهه فجری دیگر قطعا پیامی مستقیم برای جهان دارد.

آمریکا دیگر ندارد

روزنامه وطن مزور او در صفحه اول امروز با خیرالله تقیانی پور درباره اولین فیلمش و با تیتر گفتگو کرد. “هیجان در قلب رقه” وی نوشت: در حالی که چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم فجر به سومین روز خود رسیده است، کاخ جشنواره چهاردهم بهمن ماه میزبان فیلم «قلب رقه» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور است. کارگردانی که اولین فیلم خود را با موضوع جنگ علیه تروریسم با رگه های عاشقانه ساخته است. تقیانی پور پیش از ساخت اولین فیلم سینمایی خود سریال های «نجلا 1 و 2» و «ترور» را کارگردانی کرده بود. از سوی دیگر او به عنوان کارگردان تئاتر جوایز بسیاری را در جشنواره های تئاتر فجر کسب کرده و همواره خود را عضوی از خانواده تئاتر دانسته است. «چهره و شخصیت»، «فریاد خاموش خاطره»، «شب عروسی»، «آخرین پست شب یلدا»، «فردا روز دیگری است»، «سرهنگ» و «تعبیر یک رویا» از جمله آثار برجسته این هنرمند هستند. این کارگردان در این زمینه تئاتر است.

فیلم «قلب رقه» همانطور که از نامش پیداست با محوریت وقایع چند سال اخیر سوریه و محور مقاومت و اتفاقات منحصر به فردی است که در این منطقه در حال رخ دادن است. رقه یکی از شهرهای سوریه و مرکز استان رقه است که در شمال شرقی سوریه در ساحل فرات قرار دارد. رقه به مدت 3 سال (از سال 2014 تا 2017) پایتخت داعش بود.

آمریکا دیگر ندارد

روزنامه شرق در صفحه اول امروز با تیتر مهاجرت اجباری از تهران وی به محدودیت های خانه سازی در طرح جامع پایتخت پرداخت و نوشت: بیش از 15 سال از تصویب طرح جامع می گذرد و اکنون صحبت از بازنگری و تهیه طرح دوم تهران است. به گفته منتقدان این طرح، برنامه ریزان طرح جامع کنترل جمعیت شهر، سیاست‌های انقباضی را در مورد مسکن شهری تدوین کردند. امیر منصوری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رئیس پژوهشکده نظر در نشستی با عنوان موانع سیاسی رونق تولید مسکن در تهران گفت: در شهر تهران با مسائل مختلفی مواجه هستیم که عمده ترین آنها برنامه مدیریت شهری باید به آن پاسخ می داد.» در حالی که شرایط حساس و مشکلات شهر تهران در مسائل مختلف توجه ما را به این سوال جلب می کند که چرا برنامه ها و سیاست های کلان شهری ما تاکنون موفق به حل این مسائل نشده است؟ می خواهیم بدانیم مقوله مسکن در تهران با چه موانعی مواجه است. زمانی که طرح جامع شهر تهران تدوین شد، در یکی از خبرگزاری ها یکسری جلسات برگزار کردیم و آن سند را از زوایای مختلف از جمله زاویه مسکن نقد کردیم. سال ها بعد وقتی مطالب آن جلسات را خواندم متوجه شدم مسائل امروز ما چقدر شبیه آن روزها است و اگر مدیران ما به نکات مطرح شده در آن سال ها توجه می کردند الان خیلی جلوتر بودیم.

آمریکا دیگر ندارد

روزنامه جهان در صفحه اول امروز با تیتر “تعهدات بخش خصوصی” وی نوشت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته زمینه فعالیت اقتصادی بخش خصوصی و بخش دولتی مشخص است. وقتی زمین مساعد برای حضور بخش خصوصی در دسترس باشد، بخش دولتی عموماً شرایطی را برای بخش خصوصی فراهم می کند تا اهداف خود را دنبال کند. اما اگر زمینه برای حضور بخش خصوصی فعال نباشد، خود دولت و شرکت های نیمه دولتی وارد بازی می شوند و رقیب شرکت های خصوصی می شوند. اما چه عواملی باعث شده که زمین بازی برای شرکت های خصوصی آماده نباشد؟ می‌توان به چند عامل اساسی اشاره کرد که به‌عنوان محدودکننده عمل می‌کنند و مانع از حرکت این بازیگران اصلی اقتصاد می‌شوند. اولین مسئله عدم ثبات کلان اقتصادی و غیرقابل پیش بینی بودن متغیرهای کلیدی اقتصادی است. سرمایه گذاران بخش خصوصی به دنبال محیطی قابل پیش بینی برای توسعه فعالیت های خود هستند، اما ریسک های غیرقابل پیش بینی این سرمایه گذاران را فراری می دهد.

آمریکا دیگر ندارد

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *