1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. تاثیر سبک زندگی ناسالم بر بروز…

تاثیر سبک زندگی ناسالم بر بروز عوامل خطر زوال عقل

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، زوال عقل یک بیماری پیشرونده و غیرقابل برگشت است که بر عملکرد شناختی و حافظه تاثیر می گذارد، این بیماری شامل اختلالات مختلفی است که بیماری آلزایمر شایع ترین نوع آن است. تغییرات رفتاری، سردرگمی و ناتوانی در انجام کارهای روزمره از جمله علائم این بیماری است. با پیشرفت زوال عقل، افراد ممکن است توانایی تشخیص عزیزان و مسیریابی را از دست بدهند. در ادامه تعدادی از عوامل خطر زوال عقل را بررسی خواهیم کرد:

افزایش سن

سن یک عامل خطر مهم برای زوال عقل است، اگرچه این بیماری ممکن است افراد در سنین مختلف را تحت تاثیر قرار دهد، اما با افزایش سن احتمال ابتلا به زوال عقل افزایش می‌یابد، به طوری که پس از ۶۵ سالگی، این خطر هر پنج سال افزایش می‌یابد. با این حال، زوال عقل جزء طبیعی پیری نیست و عوامل سبک زندگی می تواند بر آن تأثیر بگذارد، تشخیص زودهنگام و مداخله در مدیریت این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

ژنتیک و سابقه خانوادگی

سابقه خانوادگی زوال عقل می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد، برخی از عوامل ژنتیکی ممکن است در این زمینه موثر باشند. افرادی که یکی از اقوام نزدیک خود مانند والدین یا خواهر و برادری دارند که به زوال عقل مبتلا هستند ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.

مشکلات قلبی عروقی

عوامل موثر بر سیستم قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند. این شرایط ممکن است جریان خون به مغز را محدود کرده و بر عملکرد شناختی تأثیر بگذارد.

آسیب سر

خسارت پس از سانحه آسیب مغزی، به خصوص اگر همراه با از دست دادن هوشیاری باشد، خطر زوال عقل را افزایش می دهد، که اگر آسیب مکرر یا شدید باشد، قابل توجه است. بنابراین، لازم است برای جلوگیری از آسیب به سر، اقدامات احتیاطی مانند استفاده از کلاه ایمنی در حین انجام برخی فعالیت ها انجام شود.

سبک زندگی ناسالم

سبک زندگی ناسالم مانند عدم فعالیت بدنی، رژیم غذایی نامناسب و استعمال دخانیات خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد، در حالی که اتخاذ یک سبک زندگی سالم شامل ورزش و رژیم غذایی متعادل می تواند از افراد در برابر خطر زوال عقل محافظت کند. محافظت می کند.

افسردگی و اختلالات روانی

افسردگی یک عامل خطر شناخته شده برای زوال عقل است، افسردگی مداوم ممکن است احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد، زوال عقل همچنین می تواند باعث یا تشدید افسردگی شود، بنابراین یک رابطه دو طرفه بین این دو عامل وجود دارد. ; درمان افسردگی برای سلامت روان و کاهش خطر زوال عقل بسیار مهم است، به همین دلیل است که غربالگری‌های منظم سلامت روان، مداخله زودهنگام و اتخاذ استراتژی‌هایی برای مدیریت افسردگی نقش حیاتی در ارتقای سلامت و بهبود عملکرد مغز دارد.

ایزوله سازی اجتماعی

انزوای اجتماعی با افزایش خطر زوال عقل همراه است، تعامل اجتماعی محدود و تنهایی بر حافظه و سلامت مغز تأثیر می گذارد، بنابراین شرکت در فعالیت های اجتماعی و حفظ ارتباطات اجتماعی قوی از عوامل محافظت کننده هستند. تنهایی می تواند پیشرفت زوال عقل را در میان افراد مبتلا تسریع کند، بنابراین مقابله با انزوای اجتماعی یک جنبه حیاتی برای ارتقای سلامت روان و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل یا بدتر شدن آن است.

اختلالات خواب

خواب کافی به بهبود سلامت مغز کمک می کند، در حالی که اختلالات خواب خطر زوال عقل را افزایش می دهد. کیفیت پایین خواب، اختلالات خواب مانند بی خوابی یا آپنه خواب نامنظم و چرخه خواب می تواند خطر زوال عقل را افزایش دهد. در طول خواب عمیق، مغز تحت فرآیندهای حیاتی برای تثبیت حافظه و ترمیم سلولی قرار می گیرد و کمبود خواب مزمن ممکن است این عملکردها را مختل کند و به طور بالقوه شروع زوال عقل را تسریع کند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی از مواد شیمیایی یا مواد سمی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند سرب یا برخی مواد شیمیایی ممکن است در طول زمان اثرات منفی بر سلامت مغز داشته باشد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *