1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. ایران در میان ۱۰ کشور برتر…

ایران در میان ۱۰ کشور برتر هوا و فضای جهان قرار دارد/ حضور در فضا قدرت‌آفرین و امیدآفرین

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سیدابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز – شنبه چهاردهم بهمن ماه – در مراسم «روز ملی فناوری فضایی» که در پژوهشگاه فضایی کشور برگزار شد، ضمن تبریک دهه مبارک باد. دهه مبارک فجر و روز ملی فناوری هسته ای و همچنین با قدردانی از همه کسانی که در راه اعتلا و اعتلای این صنعت به ویژه شهید تهرانی مقدم تلاش کردند، گفت: حضور در فضا و فناوری فضایی موتور محرکه ای برای عرصه های مختلف بوده است. را در افزایش قدرت کشور بسیار موثر دانست.

وی حضور در فضا را مایه قوت، امید و ثروت برای کشور دانست و افزود: ارتقای بیشتر این صنعت قطعا باعث ایجاد امید در مردم خواهد شد. دشمنان تلاش کردند با تحریم ملت ایران را متوقف و منزوی کنند، اما 11 پرتاب در دو سال و نیم اخیر نشان داد که جمهوری اسلامی ایران توانسته تحریم ها و طرح انزوا را شکست دهد.

آیت الله رئیسی این 11 پرتاب را حرکتی ماندگار و مظهر عملی باور «ما می توانیم» دانست و تصریح کرد: این حرکت جلوه تمام عیار تبدیل تحریم ها و تهدیدها به فرصت توسط جوانان، کارشناسان، دانشگاهیان و نیروهای مسلح است. در مسیر عزت و توانمندسازی برای کشور است؛ امروزه به مدد همین تلاش ها جایگاه کشور در حوزه فضا از 45 کشور به 10 کشور برتر رسیده و در حال تک رقمی شدن است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حمایت از صنعت فضایی از ابتدا مورد توجه دولت مردمی بود، گفت: می توانستیم خیلی زودتر این میادین را فتح کرده و در مدار قرار دهیم. جغرافیایی رسیدن، اما برخی نخواستند. اما این موضوع مهم نیست، مهم این است که ملت ایران می خواهد در فضا حضور جدی داشته باشد. ملت ایران در 22 بهمن استقلال، آزادی و پیشرفت را برگزیده و تصمیم گرفته است که اراده خود را بر اراده دیگران پیروز کند.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه اگر قرار بود جلوی ملت ایران گرفته شود باید در عرصه های مختلف این اتفاق بیفتد، خاطرنشان کرد: دشمن با امپراتوری رسانه ای خود سعی در ایجاد ناامیدی در ملت ایران دارد اما دانشمندان و جوانان پرتلاش ما در زمینه‌های مختلف نوآوری و نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایی به وجود آوردند که هر کدام به نوبه‌ی خود کار بزرگی برای شکست دادن نقشه دشمن برای القای ناامیدی بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه توضیحات دست اندرکاران صنعت فضایی کشور در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های فضایی کشور نشان داد که برنامه ریزی دقیق و دقیقی برای آینده دارند، گفت: این توضیحات. گواه بر این بود که این عزیزان مراحل پیشرفت کشور را در گام به گام ترسیم کرده اند تا از فضا برای افزایش توان، ثروت آفرینی، نظارت دقیق و کسب اطلاعات مفید برای حوزه های کشاورزی استفاده کنند. منابع آب، منابع طبیعی، معادن و نظارت بر امنیت به ویژه در مرزها.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه کشور ما دارای گستره جغرافیایی وسیع با کوه ها و موانع طبیعی فراوان است، گفت: هر ماهواره مانند چشمی است که می تواند اطلاعات دقیقی از حوزه های مختلف در اختیار تصمیم گیران و تصمیم گیران از جایگاه بالا قرار دهد تا تصمیمات دقیق تری بگیرند. .

رئیس جمهور با اشاره به همکاری و هماهنگی بسیار خوب بین نیروهای مسلح، وزارت دفاع، وزارت ارتباطات و سایر دستگاه های فعال در حوزه فضایی، گفت: شورای عالی فضایی گردهمایی همه این نهادهای ذیربط است و تاکید می کنیم. همه این شورا و دبیرخانه و سایر اجزای آن کاملا فعال باشند، زیرا اگر هرکس برای خودش کار کند فایده ای ندارد. این کار انجام شده و امروزه ادارات مختلف لشکری ​​و کشوری با همکاری کامل در این زمینه فعال هستند.

آیت الله رئیسی بر اهمیت نقش بخش خصوصی در عرصه توسعه فضایی کشور و لزوم فضاسازی به شرکت ها تاکید کرد. فناور وی با اشاره به این موضوع و با تاکید بر این نکته که بدون حضور فعال بخش خصوصی کار این بخش پیشرفت نمی کند، گفت: شرکت های دانش بنیان باید وارد این عرصه شوند و کار را بر عهده بگیرند.

ایران جزو 10 کشور برتر هوا و فضای جهان است

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم روز ملی فناوری فضایی به ضرورت افزایش تعداد پرتاب ها پرداخت و با اشاره به اینکه این افزایش تعداد گامی رو به جلو در حوزه فناوری فضایی است، ابراز امیدواری کرد که ایجاد زیرساخت ها در این زمینه به شدت پیگیری می شود و از جمله پایگاه پرتاب چابهار در این عرصه ایجاد می شود.

آیت الله رئیسی بر تسریع در پرتاب ماهواره ها و همچنین افزایش ارتفاع پرتاب ها تاکید کرد و ادامه داد: توسعه زیرساخت های فضایی کشور باید دنبال شود زیرا حضور در این عرصه علاوه بر بهره وری در زمینه صنعت و کشاورزی که بسیار تاکید می کنم دارم نیز نقش اساسی در توسعه حضور ما در فضا دارد.

رئیس جمهور با تاکید مجدد بر ضرورت تجاری سازی خدمات کنونی فناوری فضایی کشور با هدف تبدیل دانش به ثروت، ابراز امیدواری کرد: آزمایشگاه ها و فعالیت های تحقیقاتی در این زمینه با سرعت و دقت بیشتری به کار خود ادامه دهند و البته این نکته نیز باید انجام شود. به حساب آورده شود. دقت را فدای سرعت نکنید.

آیت الله رئیسی با تاکید بر جنبه امیدبخش تداوم پرتاب های آینده در حوزه فناوری فضایی برای ملت ایران و سایر ملت ها، گفت: توسعه این فناوری نشان می دهد که ظلم دشمن نمی تواند جلوی جمهوری اسلامی ایران را بگیرد. بلکه باعث افزایش رشد و سرعت پیشرفت کشور خواهد شد. و این مرهون اراده دانشمندان و نخبگان ماست.

رئیس جمهور ضمن تشکر صمیمانه از تمامی خادمان حوزه فناوری فضایی که در تجمع امروز حضور نداشتند، گفت: امیدوارم با همفکری و انگیزه بالای نخبگان، این تلاش شبانه روزی بتوان دستاورد بزرگی را برای پیشرفت کشور است، زیرا هم محرک اقتصادی کشور است و هم قدرت و ثروت می آفریند.

آیت الله رئیسی همچنین به آخرین تحولات غزه اشاره کرد و گفت: امیدوارم امیدی که امروز در دل ملت فلسطین ایجاد شده است، علاوه بر پیروزی واقعی که به دنبال آن است، به پیروزی ظاهری و نهایی ملت فلسطین نیز منجر شود. امروز در میدان به آنها داده شده است و چهره دشمنان فلسطین. بیشتر نشان داده و نقاب از چهره صهیونیست ها و حامیان آنها برداشته می شود تا روشن شود که با وجود ادعای دفاع از حقوق بشر، آنها تنها به دنبال اهداف سلطه طلبانه خود هستند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *