1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. پیش بینی قیمت دلار 15 بهمن…

پیش بینی قیمت دلار 15 بهمن 1402

به گزارش میهن تجارت:


قیمت دلار امروز کاهش چشمگیری داشت. این اسکناس در کریدور 50 هزار تومانی دو کاناله برگشت و با وجود رشد تقاضا روند کاهشی داشت. برخی معامله گران ولخرجی بازارسازان را دلیل این افت قیمت می دانند و برخی معتقدند نوسانات نهاد پولی کشور به پایان رسیده و حالا عده ای برای نقره داغ شده اند.به گزارش میهن تجارت، قیمت دلار امروز در کریدور 50 هزار تومانی دو پله عقب رفت و کاهش محسوسی داشت. برخی از معامله گران بازار ارز معتقدند که بازارساز با افزایش چشمگیر قیمت دلار در دو هفته اخیر دچار نوسان شد و اکنون با دست چپ خریداران عجول روزهای گذشته نقره داغ می کند. فعالان بازار ارز می گویند بازارساز از نوسانات قیمتی سه هفته اخیر سود برده است. اما این دیدگاه سفته بازانه است و مقامات رسمی پولی و بانکی آن را تایید نکرده اند.

گفتنی است سیاستگذار علاوه بر برخورد خبری با صرافی، دلار را از نزدیک شدن به سقف مقاومتی 60 هزار تومانی عقب نشینی کرد. در عین حال برخی معامله گران با تکیه بر سیگنال های سیاسی نامطلوب حمله موشکی شب گذشته نیروهای آمریکایی به پایگاه های فاطمیون و زینبیون در شرق سوریه، بر این باور بودند که دلار اولین روز هفته را با افزایش قیمت آغاز می کند. اما روند نزولی قیمت دلار در هفته گذشته قیمت نقره را برای معامله گران عجول داغ کرد.

بازی با کلمات سیاستمداران راه حل نیست

روز شنبه شایعه عرضه دلار سهمیه ای تا سقف پنج هزار دلار بدون ثبت نام و تنها با کارت ملی در بازار دست به دست شد. این در حالی است که طبق مصوبه بانک مرکزی سهمیه هر نفر دو هزار دلار در سال است. فعالان بازار ارز این شایعه را ترفند بانک مرکزی برای نگه داشتن دلار در کف قیمت می دانند. می گویند اصل خبر مربوط به سال گذشته است و امروز برای جلوگیری از جهش قیمت ها دوباره کار شده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند اخبار درمانی و دستکاری ارز ما را از فرض اصلی یعنی نقدینگی و رشد اقتصادی دور می کند. می گویند هر چه خبر باشد، در اقتصاد اول و آخر، رشد قیمت ها ناشی از تورم است و تورم از تفاوت رشد اقتصادی و رشد نقدینگی نشات می گیرد و بقیه اش بازی است.

درهم به نصف کانال 15 هزار تومان بازگشت

روند قیمت در بازارهای مالی در روز شنبه 14 بهمن در اکثر ارزها نزولی بود. درهم کانال 16 هزار تومانی را از دست داد و به کانال 15 هزار تومانی بازگشت. اسکناس درهم روز شنبه 400 تومان ارزان شد و با قیمت 15 هزار و 590 تومان معامله شد. همچنین قیمت تتر نیز به 56 هزار و 500 تومان کاهش یافت. پوند انگلیس که در روزهای پایانی هفته گذشته به کانال 74 هزار تومان نزدیک شده بود، در اولین روز هفته افت محسوسی داشت و به قیمت 71 هزار و 940 تومان معامله شد. قیمت یورو به 61 هزار و 540 تومان رسید.

گزارش های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *