1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. آغاز روند جدید در بورس؟

آغاز روند جدید در بورس؟

میهن تجارت- این مثبت بودن را بیشتر جو روانی مثبت در نمادهای شاخص متعادل تعیین کرد. نمادهایی که مثبت و صف خرید قابل توجهی را تجربه کردند، عمدتاً نمادهایی بودند که نسبت P/E تاریخی و پیشروی پایینی داشتند و در دو هفته اخیر افت قابل توجهی را تجربه کردند.

امروز در شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل نقاط مثبت بیشتری را شاهد بودیم و به نوعی نمادهای پرمعامله کمتر از نمادهای کوچک رشد کردند. ارزش معاملات خرد در بازار سهام شامل سهام و حق تقدم به 431 میلیارد تومان رسید. همچنین در آخرین روز 159 میلیارد تومان نقدینگی واقعی وارد بورس شد.

کاهش نسبی انتظارات

اکثر صندوق های طلا در قیمت نهایی خود در روز گذشته بیش از 3 درصد کاهش داشتند و قیمت سکه رفاه نیز در روز گذشته 0.96 درصد از ارتفاع خود را از دست داد و در محدوده اشباع فروش قرار گرفت. تدوین محدوده نوسان برای سکه باعث شد تا فرآیند تخلیه احساسات در این ابزار به تعویق بیفتد. سکه رفاه در حالی معاملات دیروز خود را با قیمت 33 میلیون و 68 هزار تومان به پایان رساند که قیمت سکه در بازار آزاد به پله های ابتدایی کانال 32 میلیون تومان رسید. به نظر می رسد مجموعه این تعاملات و فضای منفی خبری موفق به افزایش عمق اصلاح در بازار آزاد دلار و طلا شده است و احتمالا این تلاش و افت قیمت تا تداوم جو منفی پیرامون این متغیرها ادامه خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: ادامه رکود در بورس


بازگشت بازار؟

بازار با انتشار اخباری مبنی بر تجدید ارزیابی دارایی های شرکت های بورسی از آبان ماه مخوف خارج شد و مدتی با این جو روانی مثبت تجدید ارزیابی در یک چرخه صعودی قرار گرفت اما پس از آن خبر تجدید ارزیابی چندان منتشر نشد. موثر در معاملات نمادها حتی اعلام عدد تجدید ارزیابی توسط برخی شرکت ها نیز نتوانست تقاضای قابل توجهی را به سمت این نماد جلب کند و شاهد اصلاح و افت قیمت در آنها بودیم. به نظر می رسد در صورت بهبود فضای معاملاتی بازار، احتمالا نمادهای مبتنی بر تجدید ارزیابی مجدد مورد توجه بازار قرار خواهند گرفت. البته، جریان‌های نقدی همواره پناهگاه امن‌تری برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بوده است، اما برنامه‌های تجدید ارزیابی نیز می‌توانند حداقل در کوتاه‌مدت تقاضا در بازار ایجاد کنند.

سرپناه سرمایه جدید؟

در چند وقت اخیر دلار در بازار آزاد روند رو به رشدی داشته و همگام با دلار، قیمت ها در بازار طلا و سکه نیز افزایش یافته است، اما نه تنها بورس تهران رشد نکرد، بلکه نماگرهای شیشه. سالن در این مدت کاهش یافته است. نیز همراه بوده اند، بنابراین به نظر می رسد بورس در مرحله فعلی یکی از بالقوه ترین بازارهای دارایی داخلی از نظر ارزشی است که می تواند در ادامه مسیر معاملات در روزهای پایانی سال پناهگاهی برای سرمایه باشد. .

با توجه به اینکه بازار سهام در حال حاضر روند صعودی را نشان می دهد و متغیرهایی مانند ارزش دلاری بازار و همچنین نسبت قیمت به سود گذشته بازار در محدوده کف بلندمدت خود قرار دارند، می توان امیدوار بود. حرکت بازار در این مسیر جدید. اما نمی توان عدم اعتماد را که همچنان یکی از مهم ترین ریسک های بازار است نادیده گرفت. واقعیت این است که جریان پول همچنان از خرید بی رویه در بورس بیم دارد و در ادامه مسیر معاملاتی نامشخص است. از سوی دیگر بازار از ریسک های دیگری که در اطراف آن پرسه می زند واهمه دارد و باید دید سرمایه گذاران در ماه های آینده چه واکنشی نسبت به جریان معاملات بازار ملک خواهند داشت.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *