1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. پژمان جمشیدی: مدیون سروش صحت هستم

پژمان جمشیدی: مدیون سروش صحت هستم

آخرین جلسه از سومین روز از چهل و دومین جشنواره فیلم فجر میزبان بازیگران فیلم «صبحانه با زرافه ها» بود.

به گزارش تسنیم، در این نشست خبری سروش صحت (کارگردان)، سید مصطفی احمدی (تهیه کننده)، خشایار محدیان (تدوینگر)، آرمان فیاض (مدیر فیلمبرداری)، مهیار علیزاده (آهنگساز)، امیرحسین حداد (طراح صحنه) و امین صفایی (نویسنده) حضور داشتند.

سروش صحت کارگردان این فیلم سینمایی ضمن اشاره به سابقه همکاری با صفایی گفت: من و ایمان صفایی سال هاست که با هم کار می کنیم و تمام کارهایی که تاکنون انجام داده ایم بر اساس علایق و سلایق بوده است. ، هر چیزی را که دوست داریم و آنچه را که باور داریم برای نوشتن انتخاب می کنیم و در این مدت دوستان زیادی پیدا می کنیم و بازیگران هر یک از فیلم هایمان شکل می گیرند.

صحت درباره همکاری با دیگر بازیگران فیلم نیز افزود: خوشحالم و خوشحالم که این بازیگران و بازیگران درجه یک در این فیلم حضور دارند.

به گفته کارگردان فیلم صبحانه با زرافه ها، دنیای مدرن به اندازه کافی عجیب است و طنزی علیه خودش است. آنچه من و ایمان می نویسیم فقط جهان بینی ماست و ممکن است طنز باشد یا نباشد، جز اینکه من دروغ گفته ام.

هنوز نتوانسته ام فیلم اقتباسی بسازم

وی درباره اقتباس ادبیات در این فیلم توضیح داد: من و ایمان می خواهیم بتوانیم از بزرگان ادبی جهان و ایران بیاموزیم. خواه کلاسیک را تطبیق دهیم یا مدرن. چندین بار تلاش کردیم. اما این اتفاق نیفتاده است. آرزوی ما این است که بتوانیم روزی از این گنجینه ادبیات استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ما سه داستان در ذهن داشتیم. یکی از آنها داستان دوستی چند آقا و دیگری دوستی چند خانم بود. داستان سوم در مورد دوستی چند خانم و آقا بود. نمی دونم میشه دومی و سومی رو ساخت یا نه. اما امیدوارم شرایط مهیا شود. موضوع داستان «صبحانه با زرافه ها» بخشش و ماجرای دوستی یک زوج آقا بود که در عروسی کلید خورده است.

در ادامه این نشست سروش صحت به تاثیر تجربیات زندگی در خلق اثر اشاره کرد و اظهار داشت: هر فیلم یا کتابی را که می بینیم یا می خوانیم حتی لحظاتی را که در زندگی تجربه می کنیم; چه بخواهیم و چه نخواهیم ذهنمان را تحت تاثیر قرار می دهد اما به این نکته اشاره می کنم که در این کار همه بازیگران هنرشان را خرج کردند و سنگ تمام گذاشتند.

آهنگ فیلم در چهار روز ساخته شد

در ادامه برنامه مهیار علیزاده آهنگساز «صبحانه با زرافه ها» گفت: سروش صحت و کارهای قبلی اش را خیلی دوست داشتم. فضای آثار او با دیگر فیلم ها و سریال ها متفاوت است. من دیر به این پروژه پیوستم و چهار روز فرصت داشتم تا کارم را تکمیل کنم. امیدوارم تونسته باشم کارم رو به خوبی انجام بدم.

خشایار محدیان تدوینگر این فیلم اظهار داشت: ابتدا می خواهم بگویم الهه یزدی در تدوین این اثر بسیار موثر بوده است. سلیقه من و سروش به هم نزدیک شده و سعی می کنیم به ریتمی که مد نظرمان است برسیم.

آرمان فیاض مدیر فیلمبرداری فیلم «صبحانه با زرافه ها» درباره تجربه حضور در این فیلم توضیح داد و گفت: از زمانی که با سروش صحت کار کردم کار با کارگردان های دیگر سخت شده است. او مرد بزرگی است و روح بزرگی دارد و مکان های تاریک درون ما را روشن می کند. من فقط راهی را رفتم که سروش صحت به من نشان داد.

در ادامه برنامه امیرحسین حداد طراح صحنه توضیح داد: ضرب المثل معروفی داریم که هر لوکیشینی باید روح داشته باشد و باید بگویم سروش صحت معلم خوبی برای من بود. به همان اندازه که از کار کردن با او در پشت صحنه لذت می بریم، به همان اندازه سخت است زیرا ورود به فضای اصلی او بسیار دشوار است.

صحت درباره پایان سیاه فیلم گفت: به نظر من پایان فیلم با بخشش همراه بود. پایان فیلم یعنی 10 دقیقه آخر برای ما خیلی مهم بود. چون حرف های ما در این دقایق بیان شد.

وی با اشاره به استعاره ای از محتوای فیلم افزود: بهشت ​​زرافه جایی است که لانگ شات و روح دارد اما تاکید می کنم اگر کاری بسازم قطعا برای تماشای خانوادگی است.

در ادامه سروش صحت تاکید کرد: خانواده من و خشایار محدیان با هم فرق دارند. اما ما برادریم. همه بازیگران فیلم خانواده هستند و در طول این سفر تنها یک چیز ادامه دارد و آن اهمیت دوستی و توجه به زندگی است.

احمدی تهیه کننده این فیلم نیز بیان کرد: آرزوی من این بود که نامم در کنار نام سروش صحت باشد. پژمان جمشیدی واسطه آشنایی ما بود. مدت زیادی است که در این زمینه فعالیت نمی کنم اما همیشه دوست داشتم با سروش صحت کار کنم.

جمشیدی از زیر زمین زنگ زد

پژمان جمشیدی بازیگر این فیلم در ادامه این برنامه طی تماس تلفنی به نشست خبری اضافه شد و گفت: ما همیشه مدیون رسانه ها هستیم. از اینکه نتونستم بهتون برسم عذرخواهی میکنم چون مشغول فیلمبرداری سریال زیرخاکی هستم. اولین کارم با سروش صحت در سریال پژمان بود و ورودم به هنر را مدیون او هستم.

وی در ادامه افزود: دست اصحاب رسانه را می بوسم که تا این ساعت برای انعکاس اخبار با این حقوق های ناچیز ایستاده اند. از صمیم قلب از همه اصحاب رسانه سپاسگزارم و مدیون شما هستم. چه زمانی از من انتقاد کردی و چه زمانی که از من تعریف کردی.

در ادامه این نشست سروش صحت گفت: شروع این فیلم شبیه به فیلم خماری است; اما راستش را بخواهید در زمان نوشتن فیلمنامه اصلاً آن فیلم را به خاطر نداشتیم و بعداً متوجه آن شدیم. شباهتی به آن فیلم وجود دارد. اما قصد ما شبیه سازی «خماری» نبود.

ایمان صفایی نویسنده این فیلم افزود: شهادت می دهم که آقای صحت این فیلم را ندیده بود و وقتی شباهت را گفتم آن را دید.

من به دنبال ترویج دوستی هستم نه مواد مخدر

سروش صحت اظهار داشت: این فیلم بر اساس اعتقادات من ساخته شده است. به نظر من «صبحانه با زرافه ها» دوستی را ترویج می کند. اگر در فیلم از مواد مخدر صحبت کرده ایم، به معنای تبلیغ آن نیست. بلکه می خواستیم نشان دهیم که مشکلات از همین جا سرچشمه می گیرد.

وی افزود: می دانم که نمی توانیم همیشه ببخشیم. اما اگر به آن توجه کنیم، می بینیم که زندگی با بخشش بهتر می شود. شاید من چون انسان خطاپذیری هستم می خواهم بخشش هم ترویج شود.

این کارگردان درباره انتخاب بازیگران نیز گفت: فکر می کردم در فیلمی که تنها با 6 نفر جلو می رود، بهتر است از بازیگرانی استفاده شود که مخاطب از قبل با آنها آشنایی داشته باشد.

صحت تاکید کرد: من و ایمان صفایی کتاب حکمت تائو یا به نام فرزنگی را خیلی دوست داشتیم. دلیل استفاده از این کتاب در این فیلم علاقه ما به این کتاب و خرد است.

وی در پایان در ادامه تاکید کرد: پایان این فیلم تلخ نیست; اما تمام پایان تلخ است. کدام پایان زندگی را می دانید که شیرین است؟ با این حال پایان «صبحانه با زرافه ها» تلخ نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *