1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. تقاضای جهانی طلا در سال ۲۰۲۳…

تقاضای جهانی طلا در سال ۲۰۲۳ به بالاترین رقم در کل تاریخ رسید

تقاضای جهانی طلا در سال 2023 به بالاترین رقم در تاریخ رسید


بر اساس گزارش منتشر شده توسط شورای جهانی طلا، کل تقاضای جهانی برای این فلز گرانبها در سال 2023 به 4899 تن رسید که بالاترین رقم در تاریخ است.به گزارش میهن تجارت به نقل از شین هوا، گزارش منتشر شده از سوی شورای جهانی طلا نشان می دهد که کل تقاضای جهانی این فلز گرانبها اعم از معاملات بورسی و غیر بورسی در سال گذشته به 4899 تن رسید که بالاترین رقم در طول تاریخ است. در نظر گرفته شده است.

بر اساس اعلام این شورا، تقاضا برای خرید طلا از بانک های مرکزی جهان در سال 2023 به 1037 تن رسید که دومین تقاضای طلا از سوی این بانک ها است.

بر اساس این گزارش، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با پشتوانه طلا (ETF) برای سومین سال متوالی شاهد خروج سالانه خروجی بودند و 244 تن در سال 2023 از دست دادند.

از سوی دیگر، بازار چین در سال گذشته شاهد ورود 10 تن طلا به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بود که مجموع دارایی های ETF طلای این کشور را تا پایان سال 2023 به 61.5 تن رساند.

کاهش 3 درصدی تقاضای جهانی برای شمش طلا

تقاضای جهانی برای شمش طلا و سکه نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد کاهش یافت، در حالی که تقاضای مصرف برای جواهرات به 2093 تن افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، بهبود اقتصادی چین باعث افزایش تقاضا برای جواهرات طلا شده و این کشور به موتور رشد مهمی برای بازار جهانی طلا تبدیل شده است.

سال گذشته مجموع عرضه جهانی طلا نسبت به سال قبل 3 درصد افزایش یافت. تولید طلای این معدن در سال 2023 با یک درصد افزایش نسبت به سال قبل به 3644 تن رسید.
منبع:

تسنیم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *