1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. مخبر: متخصصان پزشکی طی ۴۰ سال…

مخبر: متخصصان پزشکی طی ۴۰ سال ۱۰ برابر شدند / ۲۵۰ عمل پیوند قلب اطفال در کشور

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، جلسه بررسی دستاوردها، چالش ها و راهکارهای حوزه سلامت به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار و تصمیمات لازم برای رفع مشکلات حوزه سلامت اتخاذ شد. مسائل و مشکلات موجود

محمد مخبر در این دیدار با تاکید بر اینکه باید بستر ارتقای مستمر توان و انگیزه جامعه پزشکی و حوزه سلامت کشور را فراهم کنیم، گفت: امروز جامعه پزشکی کشور از توان علمی و جایگاه بالایی برخوردار است. و باید برای حفظ این وضعیت تلاش کرد. همچنین باید بستر لازم برای رشد و ارتقای کیفیت خدمات پزشکی فراهم شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز جامعه پزشکی و دستاوردهای حوزه سلامت از مولفه های اقتدار کشور است، تصریح کرد: پزشکان، پرستاران و بهورزان افرادی سالم، مؤمن، دلسوز و ایثارگر هستند که این ویژگی ها را به نمایش گذاشته اند. به طور عینی در طول شیوع کرونا. ما مشاهده کردیم.

وی توان علمی و روحیه فداکاری و تعهد را دو ویژگی بارز و نقطه قوت جامعه پزشکی ایران برشمرد و افزود: در دوران شیوع ویروس کرونا، اگرچه این ویروس ناشناخته بود و همه کشورها در برابر آن ناتوان بودند، اما بنیان علمی و روحیه جهادی جامعه پزشکی ایران باعث شد تا بتوانیم جزو کشورهای برتر در مبارزه و کنترل کرونا باشیم.

مخبر با یادآوری دوران قبل از انقلاب اسلامی که به دلیل کمبود پزشک نیازمند حضور پزشکان خارجی در کشور بودیم، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته مردم کشور و حتی جانبازان مجبور به عزیمت به خارج از کشور بودند. برای درمان ولی امروزه کلیه خدمات پزشکی و درمانی توسط پزشکان ایرانی انجام می شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش رئیس سازمان نظام پزشکی در جلسه در خصوص دستاوردها و مشکلات حوزه سلامت از زحمات این سازمان قدردانی کرد و گفت: دولت تلاش خواهد کرد تصمیمات لازم را برای رفع مشکلات اتخاذ کند. مسائل و چالش های پیش روی حوزه سلامت و جامعه پزشکی کشور. اتخاذ کردن

وی همچنین از سازمان نظام پزشکی به عنوان سازمانی واسط بین دولت، جامعه پزشکی و مردم خواست علاوه بر حمایت از پزشکان و بهورزان به دنبال ارتقای کیفیت خدمات درمانی و رفع دغدغه ها و نیازهای بیماران باشد.

مخبر در ابتدای این دیدار گفت: با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، زندگی انسان زمانی معنا پیدا می کند که در جامعه تأثیرگذار باشد و امام خمینی (ره) RA) به معنای واقعی زنده است، زیرا تأثیر او را می توان هم در داخل و هم در سطح بین المللی مشاهده کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: قبل از امام راحل و انقلاب اسلامی شیوه مبارزه در همه کشورها مسلح بود اما امروز جوامع و مردم کشورها استقرار از امام خمینی (ره) به جای مبارزات مسلحانه، با تجمع و سردادن شعارهای آزادیخواهی به اهداف خود علیه حکومت ها می رسند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب فرهنگی را که امام خمینی (ره) آفریدند توسعه و سامان داد به گونه ای که امروز شاهد گسترش فرهنگ مقاومت در اقصی نقاط جهان هستیم.

محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی کشور همچنین وی در این جلسه گزارشی از سابقه فعالیت و تعداد اعضای این سازمان ارائه و به تشریح برخی از دستاوردهای حوزه سلامت پس از انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: تا سال 62 تعداد پزشکان کشور 13000 و امروز این عدد به 162000 رسیده است. با احتساب 60 هزار دانشجو، دستیار و متخصص پزشکی، پیش بینی می شود تا چند سال آینده این تعداد به 220 هزار نفر برسد.

وی همچنین تعداد متخصصان کشور را تا سال 62 5 هزار نفر اعلام کرد و امروز این تعداد به بالای 50 هزار نفر رسیده است. هزار نفر ترفیع داده اند.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور همچنین با بیان اینکه امروزه بیش از 95 درصد ولادت ها در کشور با دسترسی به خدمات مطلوب انجام می شود، گفت: امروز در دنیا میزان مرگ و میر ومیر زنان باردار در هر 100 هزار نفر 200 نفر هستند، در حالی که این تعداد در ایران به دلیل خدمات بهداشتی خوب، 20 نفر در هر 100 هزار نفر است.

وی با اشاره به 250 پیوند موفقیت آمیز قلب کودکان در کشور افزود: پیوند قلب کودکان در واقع اوج پزشکی است و در سال های گذشته کودکان در صورت نیاز به این عمل به اعدام محکوم می شدند.

رئیس زاده در ادامه به برخی ضعف ها و کاستی ها در جامعه پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: کاستی ها و کاستی ها در مقایسه با حجم عظیم دستاوردها و موفقیت ها در حوزه بهداشت و درمان بسیار ناچیز است اما در عین حال تلاش ما این است که کمبودها و مشکلات در حوزه سلامت روز کاهش خواهد یافت.

وی همچنین به پرداخت نیروهای برنامه ریزی و دستیاران متخصص اشاره کرد و خواستار توجه دولت برای بهبود وضعیت معیشتی جامعه پزشکی شد و افزود: میانگین رشد سالانه تعرفه های پزشکی در سال های اخیر 15 درصد بوده است در حالی که متوسط ​​رشد تعرفه های پزشکی در سال های اخیر 15 درصد بوده است. تورم 28 درصد بوده است که جبران می کند این کمبود نیازمند توجه و حمایت دولت است.

در این جلسه که با حضور رئیس شورای عالی بیمه سلامت و برخی دیگر از معاونین سازمان نظام پزشکی کشور برگزار شد، مسائل و مشکلات سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تبادل نظر و تصمیماتی برای رفع این چالش ها اتخاذ شد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *