1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. ناپایداری ارزی؛ شوک جدید به تولیدکنندگان

ناپایداری ارزی؛ شوک جدید به تولیدکنندگان

به گزارش میهن تجارت، مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی ایران به صورت ماهانه نظرسنجی از بین تولیدکنندگان انجام می دهد و آن را با عنوان شاخص بین المللی PMI یا مدیران خرید (شمخ) منتشر می کند. هر چه این شاخص بالاتر از 50 باشد، اندازه و میزان رونق را نشان می دهد و هر چه کمتر باشد، عمق رکود را به تصویر می کشد. اکنون در جدیدترین گزارش اتاق ایران، شاخص کل اقتصاد در آذرماه 50.84 و شاخص صنعت 51.65 محاسبه شده است.

رکود نگران کننده تر ماه های قبل

اگرچه رقم کلی اقتصاد نسبت به آذر روند صعودی را نشان می دهد، اما تا حد زیادی با جزئیات مشابه ماه قبل گزارش شده است. نکته اساسی تر این است که ماه شماخی نسبت به سه ماه دیگر امسال در وضعیت بدتری قرار دارد به طوری که مشخص است رکود ماه های اخیر بسیار نگران کننده تر از گذشته است. این رکود زمانی بیشتر نمایان می شود که در بین پنج مولفه اصلی به جز «میزان سفارش های جدید مشتری» و «سرعت انجام و تحویل سفارش» سایر مولفه های اصلی زیر 50 ثبت شود.

همانطور که در جدول زیر مشخص است، در میان مولفه های اصلی کل اقتصاد، میزان اشتغال و اشتغال نیروی انسانی بیش از سایر مولفه ها به رکود بنگاه های اقتصادی کمک کرده است و پس از آن، ذخیره مواد اولیه در یک سطح قرار دارد. شرایط بدتر، شهادت بر این ادعاست که نیروی کار بیش از هر گروه دیگری بابت نوسانات ارزی پرداخت می کند و قربانی اصلی بازار ارز است.

بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از شرکت‌های حوزه صنعت، شاخص مدیران خرید این بخش نسبت به آذرماه با بهبود اندکی همراه بوده و در دی ماه به عدد 51.65 رسیده است. اما این شاخص بسیار بدتر از محاسبات مهر و آبان است.

همچنین رشد برخی گروه های صنعتی در برخی از حوزه های فعالیت کاهش یافته و حداقل در نیمی از حوزه های فعالیت رکود تقاضا مشاهده می شود.

در میان پنج مؤلفه اصلی یا سؤالی که مدیران خرید صنعت به آنها پاسخ داده اند، باز هم می توان مشاهده کرد که وضعیت «سطح اشتغال و اشتغال نیروی انسانی» و «موجودی مواد اولیه خریداری شده» بدتر از سه مولفه اصلی دیگر است. به ترتیب با شاخص های 46.89 و 47.92. یعنی «میزان تولید محصولات»، «میزان سفارشات جدید مشتری» و «سرعت انجام سفارش و تحویل».

رکورد 22 ماهه کاهش اشتغال نیروی کار شکسته شد!

همانطور که در جدول شماخ کل صنعت مشاهده می شود، باید توجه داشت که وضعیت این دو مولفه به وضوح در بخش صنعت نامطلوب تر از میانگین کل اقتصاد است.

همانطور که در دی ماه، شاخص اشتغال نیروی کار با شدت بیشتری نسبت به آذر کاهش یافت و بیشترین میزان کاهش را در 22 ماه گذشته به ثبت رساند.

در شرایطی که شرکت‌ها به دلیل تداوم رکود تقاضا، کمبود نقدینگی و مواد اولیه با ظرفیت‌های کمتر از حداکثر ظرفیت تولید می‌کنند، در بنگاه‌های صنعتی، برخی برای کنترل هزینه‌های تولید، اشتغال خود را کاهش داده‌اند و برخی دیگر نیز اشتغال خود را کاهش داده‌اند. به دلیل عدم تمایل آنها به اشتغال نیروی کار در سطوح دستمزد فعلی و شرایط اقتصادی کشور با کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستند که منجر به کاهش سریعتر شاخص اشتغال می شود.

جدای از این، تولیدکنندگان صنعتی در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود نیز با کمبود مواجه هستند و شاخص موجودی مواد اولیه خریداری شده (47.92) برای هفتمین ماه متوالی کاهش یافته است.

علاوه بر تداوم مشکل کمبود نقدینگی ناشی از ضعف تقاضا، عدم تخصیص ارز و عدم تامین مالی از سوی بانک‌ها، نوسانات نرخ ارز و شوک‌های قیمتی در بازار نیز زنجیره تامین مواد اولیه را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که شرکت‌ها قادر به مواد و قطعات مورد نیاز خود را تامین کند. دچار مشکل جدی شود

مدیران خرید شامخ، 1402-02

چرا نیروی کار قربانی بازار ارز است؟

تحلیل مرکز تحقیقات اتاق ایران از چنین وضعیتی این است که به دلیل بی ثباتی و افزایش نرخ ارز، شوک جدیدی در دی ماه وارد بخش تولید شده است و از آنجایی که شرکت ها با کمبود شدید نقدینگی مواجه هستند. و سرمایه در گردش دوباره قیمت را افزایش می دهند. دلار در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شده اند.

از این رو تولیدکنندگان به دلیل کمبود مواد اولیه و مشکلات تامین مالی، در نهایت برای جبران فشار هزینه ای جز تعدیل نیروی انسانی و کاهش استخدام و اشتغال راهی دیگری نیافته اند. این اتفاق در حالی رخ داد که همین شرکت ها به دلیل شرایط اقتصادی کشور و ناتوانی در پرداخت حقوق و دستمزد کافی متناسب با فعالیت کارکنان به ویژه در ماه های اخیر با مشکل کمبود شدید نیروی کار ماهر و ماهر دست و پنجه نرم می کنند. عدم تمایل نیروی انسانی به کار انجام می دهند.

به این ترتیب با توجه به فشارهای تورمی هزینه های معیشتی و شرایط اقتصادی کشور، با توجه به حقوق موجود، انگیزه ادامه کار کاهش یافته است و این امر در روند نزولی مولفه نرخ اشتغال گزارش اقتصاد شامخ ایران مشهود است. .

رکود صادرات در ژانویه

در بررسی شماخ از اقتصاد، علاوه بر پنج سوال اصلی، هفت سوال فرعی برای مدیران خرید تولید مطرح می شود که به عنوان مولفه های کمکی در نظر گرفته می شود.

در آذرماه، میزان صادرات کالا و خدمات بیش از هر مولفه به وضعیت رکود اقتصاد ایران دامن زده است. شاخص صادرات کالا و خدمات در این ماه برای هفتمین ماه متوالی کاهش صادرات را نشان می دهد. اگرچه نسبت به ماه گذشته از شدت کاهش آن کاسته شده است. اما همانند ماه های اخیر اعمال سیاست های داخلی و قوانین غیر کارشناسی ناشی از تعهدات ارزی، نوسانات ارزی، عدم تخصیص ارز و متعاقب آن افزایش هزینه های تولید موجب شده تا توان صادراتی شرکت ها کاهش یابد و کاهش شاخص در هر سه بخش اقتصادی

شاخص فروش کالا یا خدمات نیز برای سومین ماه متوالی کاهش یافته و به پایین ترین سطح خود در شش ماه اخیر رسیده است. فشارهای تورمی PDP و ضعف گسترده تقاضا از یک سو و موانع صادرات ناشی از اعمال سیاست های نادرست از سوی دیگر باعث کاهش فروش در ماه های گذشته شده است.

همانطور که از داده‌های زیر مشخص است، کسب‌وکارها به دلیل رکود اقتصادی نتوانسته‌اند هزینه‌های تولید را به مشتریان خود منتقل کنند و علیرغم مواجهه با قیمت نهاده‌های بالاتر، شرایط بازار را بهبود بخشند و تقاضای مشتریان را تقویت کنند. اما قیمت های فروش را تا این حد افزایش نداده اند.

002

نظرسنجی شما صنعت در دی ماه نشان می دهد که وضعیت اجزای کمکی چندان نگران کننده نیست و حتی مولفه ای مانند «انتظارات تولید در یک ماه آینده» با رکورد 65.30 دورنمای خروج از رکود را نشان می دهد.

اما مولفه دیگری مانند «صادرات کالا» با شاخص 28/47 عمق رکود صادرات را در شرکت های صنعتی با توجه به مجموعه بنگاه های اقتصادی نشان می دهد. این شاخص برای هفتمین ماه متوالی روند کاهشی داشته است.

همانطور که مدیران خرید بنگاه های صنعتی اعلام کرده اند، بخشی از کاهش صادرات ناشی از الزام به تعهد ارزی بانک مرکزی است، به ویژه با توجه به اینکه در اکثر موارد ارز حاصل از صادرات برای خریدهای آتی ذخیره می شود. کالاها و تجهیزات توسط صادرکننده که منجر به محدودیت فعالیت می شود. تکلیف ارز حاصل از صادرات را تجارت صادرکننده تعیین خواهد کرد.

این سیاست های نادرست و گرانی تولید باعث شده ظرفیت صادرات کاهش یابد و صادرات در بسیاری از فعالیت ها مقرون به صرفه نباشد و به دلیل سیاست هایی که منجر به عدم حمایت از صادرات شده است، تجارت با کشورهای همسایه نیز بیشتر شده است. محدود.

«قیمت خرید مواد اولیه» از آن مولفه هایی است که روند صعودی آن را باید نگران کننده دانست. این زیرشاخص در دی ماه با قرار گرفتن در محدوده 70 رکورد هفت ماهه خود را شکست.

در پی نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت تمام شده نهاده های کارخانه، بار دیگر فشارهای تورمی و افزایش قیمت نهاده ها فشار هزینه ای را به سمت عرضه تحمیل کرده است.

در چنین شرایطی با وجود ضعیف بودن تقاضا، شرکت های صنعتی که در ماه های گذشته برای افزایش تقاضا و جبران هزینه های تولید، قیمت های خود را کاهش داده بودند، این بار قیمت فروش محصولات را اندکی افزایش دادند و به بالاترین سطح رساندند. در هفت ماه

در دی ماه، شاخص فروش محصولات شرکت های تولیدی نسبت به ماه قبل که در رکود و نزول شدید قرار داشت، افزایش و اندکی بهبود یافت و پس از هفت ماه کاهش متوالی، برای اولین بار بالای مرز 50 ثبت شد. .

البته برخی از فعالیت های صنعتی همچنان با کاهش فروش مواجه هستند. این افزایش به دلیل افزایش جزئی سفارشات داخلی بوده و سفارشات خارجی همچنان با کاهش فروش صادراتی مواجه هستند.

روز مدیران خرید شامخ 01-1402

مهمترین مشکلات تولید از دیدگاه فعالان اقتصادی در آذرماه 1402

بر اساس نظرسنجی انجام شده در بین فعالان اقتصادی، به نظر می رسد مشکلات ارزی و گمرکی بیشترین فشار را به بنگاه های اقتصادی وارد می کند و دست آنها را برای تامین مواد اولیه مورد نیازشان بسته نگه می دارد.

همانطور که این فعالان اقتصادی تاکید می کنند، ترخیص مواد اولیه در گمرک بسیار زمان بر و با موانع زیادی مواجه است و عدم ترخیص مواد اولیه و قطعات توسط گمرک کمبود شدید مواد اولیه را ایجاد کرده است.

همچنین تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه به کندی انجام می شود. به عنوان مثال مواد اولیه تولید به ویژه در صنایع شیمیایی و فلزی از چین وارد می شود و در گمرک ترخیص نمی شود.

در پی این اتفاق و البته کاهش شدید تقاضا از سوی مشتریان، ظرفیت تولید صنایع کاهش یافت و آنها مجبور به تعدیل شدند.

جدای از مشکلات ذکر شده، تولیدکنندگان از ابتدای دی ماه بار دیگر با چالش افزایش نرخ ارز و بی ثباتی آن مواجه شده و به دلیل شرایط نابسامان اقتصادی جامعه، توانایی پیش بینی خود را از دست داده اند. کسانی که چشم انداز ارائه کرده اند، چندان خوشبین نیستند حداقل تا پایان سال به شرایط کسب و کار در ایران خوشبین نیستند.

علاوه بر این موضوع، نارضایتی نیروی کار از حقوق و عدم تمایل به کار به دلیل فشار هزینه های زندگی باعث کاهش اشتغال شده است که ممکن است در سال های آینده به بحران تبدیل شود. شاید الان هم از آن به عنوان یک ابر بحران با دیدی تحقیر آمیز یاد نشده باشد.

از سوی دیگر با توجه به افزایش قیمت محصول نهایی طی ماه های گذشته به ویژه در صنایع و زمینه های فعالیت مانند پوشاک و چرم، چوب، کاغذ و مبلمان و کاهش مستمر قدرت خرید مردم، تقاضا از این بازارها خارج شده و بخشنامه ها و قوانین گمرک و بانک امکان صادرات را حتی به کشورهای همسایه محدود کرده است.

بر این اساس صاحبان مشاغل همچنان نسبت به آینده اقتصاد بدبین هستند و چشم انداز چندان روشنی از آن ترسیم نمی کنند.

برای مطالعه بیشتر صفحه سمت را در میهن تجارت دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *