1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. موافقت شورای نگهبان با افزایش حقوق…

موافقت شورای نگهبان با افزایش حقوق بازنشستگان

موافقت شورای نگهبان با افزایش حقوق بازنشستگان

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، هادی طحان تمیز وی امروز دوشنبه 22 بهمن ماه در نشست خبری که در محل ساختمان شورای نگهبان برگزار شد، گزارشی از روند بررسی بودجه 1403 در شورای نگهبان ارائه کرد و اظهار داشت: بر اساس اصلاحیه قانون اساسی در آیین نامه داخلی مجلس، در روند بررسی بودجه سال 1403 تغییراتی داشتیم و از آنجایی که قانون بودجه جاری در دو بخش تصویب شده است. ابتدا احکام بررسی شده و تبدیل به قانون می شود و سپس جداول و ارقام تنظیم می شود.

وی با بیان اینکه نظر شورای نگهبان درباره بودجه 1402 امروز به مجلس اعلام می شود، افزود: یکی از ایرادات کلی ما در خصوص جداول کلی بودجه بود. طبق ماده 182 آیین نامه داخلی، جداول باید به متن ارسالی به شورا پیوست می شد، اما این اتفاق نیفتاد و این موضوع مورد اعتراض شورای نگهبان قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: برای ما مهم است که بین منابع و هزینه ها تعادل وجود داشته باشد. با توجه به تغییراتی که در مجلس در رابطه با لایحه دولت ایجاد شده است. موارد مربوط به پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، تقویت قرارگاه پدافندی، افزایش برخی مزایا و افزایش بودجه برخی نهادها وجود دارد.

طحان تمیز وی گفت: در تصویب برنامه هفتم توسعه اشاراتی صورت گرفت که با توجه به اینکه برنامه هفتم هنوز به قانون تبدیل نشده، این موضوع ابهام داشت و باید به آن رسیدگی شود.

وی بیان کرد: در تبصره 4 که در مورد نفت و روابط مالی دولت است، ابهاماتی در خصوص میزان ارز تخصیصی به کالاهای اساسی وجود داشت. همچنین در تبصره 5 با توجه به اتفاقات غیرمنتظره معافیت مدارس دولتی و مراکز آموزشی و پرورشی مراکز فکری از پرداخت هزینه آب، برق و گاز نتیجه بررسی های خود را داشتیم که این موضوع مغایر با موازین نبود. شرع و قانون اساسی و همچنین حکم مجوز واردات 3 هزار دستگاه آمبولانس و خودروی نجات در اختیار سازمان هلال احمر و اورژانس قرار گرفت که به تایید شورای نگهبان رسید.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در تبصره 6 موضوع مالیات بر اراضی و ارزش بیش از 35 میلیارد تومانی مطرح نشده بود، اما در مورد ضوابط قیمت گذاری این اقلام ابهاماتی وجود داشت که باید در مجلس حل شود. . در پاراگرافس تبصره 6: تناسب حقوق بازنشستگان از افزایش یک درصدی مالیات را مطرح کردیم و این حکم با مخالفت شورای نگهبان مواجه نشد. در بند الحاقی «1» تبصره 9 نیز اجازه واردات خودروهای برقی و هیبریدی و همچنین کاهش عوارض واردات خودرو را دادیم که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی تشخیص داده نشد.

طحان تمیز وی گفت: در تبصره 11 که مربوط به فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال است، در یکی از احکام، درآمد کسب و کارهای اینترنتی اشخاص حقیقی و بسترهای داخلی را از پرداخت مالیات معاف کرده بودیم که خلاف موازین تشخیص داده نشد. شرع و قانون اساسی

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در تبصره 13 که مربوط به حوزه فرهنگ است، 300 تلاش برای تسهیل ازدواج انجام شده است. بچه داشتن سپرده گذاری، خرید یا ساخت مسکن پیش بینی شده بود و این موضوع به تایید شورای نگهبان نیز رسید. البته در خصوص کفایت منابع و اولویت بندی پرونده ها و همچنین ترتیب اعطای تسهیلات و همچنین افزایش وام ازدواج برای زوج زیر 25 سال و زوجه زیر 23 سال ابهاماتی وجود داشت. سن تا 350 میلیون تومان و برای سایر افراد 300 میلیون تومان خلاف قانون اساسی است. به رسمیت شناخته نشد و حکم در خصوص اختصاص زمین رایگان به خانواده های بالای 4 فرزند و اکثراً زیر 20 سال خلاف موازین شرعی و قانون اساسی تشخیص داده نشد.

طحان تمیز وی با بیان اینکه در بحث حقوق و دستمزد احکامی در خصوص افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان داشتیم که در قانون اساسی تشخیص داده نشد، تصریح کرد: به محض ارسال نظر شورای نگهبان به مجلس، در این خصوص احکامی صادر شد. جزئیات ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 1403 در رسانه ها در اختیار آنان است.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای یکی از نامزدهای انتخابات مجلس مبنی بر درخواست پرداخت ارز و سکه برای تایید صلاحیت خود، تاکید کرد: شوراي نگهبان و اعضاي آن از اين گونه اتهامات مبرا هستند و تاكنون حتي يك مورد چنين موردي نه تنها در مورد اعضا بلكه در مورد كاركنان شوراي نگهبان ثابت نشده است. با فردی که چنین ادعایی را مطرح کرده بود تماس گرفتیم تا نام این دلالان را جویا شویم و پیگیری کنیم، اما تاکنون موفق به تماس با آنها نشده ایم.

وی تاکید کرد: کسانی که مشکلات زیادی دارند و طبق قانون در گفتن این گونه حرف ها دقت می کنیم نباید این گونه صحبت کنند. این افراد خودشان مسائلی دارند و می دانند و در جلساتی که ما حضور داشتیم به آنها گفته شد. بر این اساس فکر می کنم بهتر است با مردم صادق باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای یکی از نمایندگان فعلی مجلس مبنی بر عدم اعلام دلیل رد صلاحیت وی، تاکید کرد: تمامی نمایندگانی که صلاحیتشان در این مدت تایید یا تایید نشده است، علت رد صلاحیت آنها در جلسات به آنها اعلام خواهد شد. و جلسات نیز ضبط می شود. فقط یک مورد بود که در تماس با وی اظهار داشت که نیازی به حضور ندارد.

طحان تمیز وی در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای جلال رشیدی کوچیاین نماینده فعلی مجلس دلیل رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان را مخالفت با دولت و مبارزه با مافیای خودرو اعلام کرد. شورای نگهبان در دو مصوبه واردات خودرو را تصویب کرد و هنوز طرح حمایتی به جایی نرسیده است. بنابراین رد صلاحیت ایشان ربطی به این دو مورد ندارد. در جلسه ای که به شورای نگهبان آمد، موضوعات مورد توجه ایشان قرار گرفت و ایشان کاملا پذیرفتند.

وی ادامه داد: حتی دیدم بعداً در مصاحبه ای که مواردی را مطرح کردند، شما این موضوع را مطرح کردید. در تماسی به ایشان گفتم در جلسه شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت را به شما گفته اند و اعلام کردند مصاحبه را اصلاح می کنند. موارد به آنها گفته شد و آنها هم قبول کردند. به نظر من درست و مناسب نیست که ما یا افراد دیگر در مورد نهادهای حقوقی اینگونه صحبت کنیم، مخصوصاً در مواردی که ممکن است. ناتوانی در بیان خود داشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر مهلت سه روزه اعتراض به تایید نشدن صلاحیت برخی از نامزدهای انتخابات مجلس، گفت: کسانی که صلاحیتشان در هیات های نظارت تایید نشد یک ماه فرصت داشتند. برای طرح شکایت و شورا نیز یک ماه فرصت داشت تا به این موضوع رسیدگی کند. شکایت داشت؛ بنابراین برای کسانی که در هیأت نظارت رد شده اند وقت تمام شده است و نمی توانند شکایت کنند، اما کسانی که در تمام مراحل قبلی تایید شده اند اما شورای نگهبان رد کرده اند مهلت سه روزه در نظر گرفته شده است. تنظیم شد و امروز آخرین روز است. این است.

طحان تمیز وی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعایی مبنی بر اعلام برخی از فقهای شورای نگهبان به نامزدهای انتخابات شورای نگهبان، تاکید کرد: این یک ادعا است؛ این یک ادعا است. درباره این انتخابات با نظر شورای نگهبان مهلتی برای اعتراض تعیین شد که برخی از ایرادات پذیرفته و نتیجه به طور قطعی اعلام شد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *