گوشت گوسفندی ارزان می‌شود؟

آیا گوشت گوسفند ارزان می شود؟


در حالی که چندی پیش معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد با توجه به افزایش اصلاح نژاد و پرواربندی در بهار و تابستان سال آینده 25 درصد افزایش عرضه گوشت نسبت به سال گذشته خواهیم داشت اما مدیرعامل اتحادیه دام سبک مرکزی معتقد است که این افزایش در افزایش جمعیت دام و عرضه گوشت در سال آینده تاثیرگذار خواهد بود.به گزارش به گزارش میهن تجارت، علیرضا پیمان پاک – معاون وزیر جهاد کشاورزی – چندی پیش اعلام کرد که بر اساس آمار مرکز آمار ولادت و لقاح طی سه ماه گذشته نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است. یعنی در بهار و تابستان سال آینده 25 درصد افزایش عرضه گوشت نسبت به سال گذشته خواهیم داشت که باعث تنظیم بازار و تاثیر مثبت در کاهش قیمت می شود.

در همین راستا و در پاسخ به این سوال که آیا افزایش موالید در پاییز می تواند منجر به افزایش عرضه دام و گوشت در بهار و تابستان سال آینده شود؟ افشین صدر دادرس – مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور گفت: بر اساس گزارش های مرکز آمار ایران، جمعیت دام سبک کشور در تابستان امسال به 60 میلیون و در پاییز به 62 میلیون دام رسیده است. این بدان معناست که جمعیت دام در پاییز تنها 2 میلیون نفر افزایش یافته است که 3 درصد است.

وی افزود: معتقدیم این افزایش 3 درصدی تاثیری در افزایش جمعیت دام و افزایش عرضه گوشت در سال آینده نخواهد داشت. زیرا حیواناتی که در پاییز به دنیا می آیند شیرده هستند، یعنی مادرانشان نمی توانند از مرتع تغذیه کنند و شیر کافی نمی خورند، پایه محکمی ندارند و وارد گله مولد نمی شوند. در واقع این دام ها تا پایان زمستان امسال ذبح می شوند و تاثیری در کاهش قیمت گوشت در سال آینده ندارند.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک مرکزی کشور تصریح کرد: با وجود بارندگی های چند روز اخیر هنوز وضعیت مراتع برای چرای دام خوب نیست و کسری سال گذشته جبران نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود برخی از دامداران دام خود را نمی فروشند تا در سال آینده آنها را با قیمت بالاتری بفروشند، گفت: دام کالایی نیست که بتوان آن را در انبار نگهداری کرد، دام یک کالاست. موجود زنده ای که نیاز به غذا، مراقبت و دارو دارد. و واکسن دارد. اگر شخصی بخواهد دام خود را نگهداری کند باید هزینه آن را بپردازد، علاوه بر این که نگهداری دام بیش از حد لازم باعث افزایش چربی گوشت و کاهش کیفیت آن می شود و خریداران این دسته از دام ها را با قیمت کمتری خریداری می کنند، البته می توان گوشت آن را به قیمت روز به مردم فروخت، در نتیجه نگهداری دام بیش از مدت معینی که برای پرورش دام لازم است صرفه اقتصادی ندارد.

وی کاهش قیمت گوشت را منوط به بارندگی مناسب در فصل زمستان و بهار و اختصاص یارانه هدفمند به خانوارها دانست و گفت: دولت باید به جای نقدی به مردم یارانه کالایی و غیر نقدی بدهد. نباید صرف چیزهای دیگر شود و تولید داخلی رونق می گیرد و تولیدکننده تشویق به تولید بیشتر و بهتر می شود.

قاضی در ادامه گفت: رهبری اعلام کردند با ترویج تولید، تورم را مهار کنند، اما می بینیم که با پرداخت نقدی یارانه ها نه تنها تورم کنترل نمی شود، بلکه رونق تولید هم وجود ندارد و میل به تبلیغات و ایجاد فرصت برای واردات وجود دارد. گوشت و گوشت بیشتر وارداتی

وی در پایان گفت: امام فرمودند کشاورزی محور استقلال است و ما نباید وابسته باشیم. در حالی که با افزایش واردات در بخش گوشت قرمز، وابستگی را افزایش می دهیم.
منبع:

ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *