1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. عشق ۷۳ میلیون تومانی!/ قیمت خرس…

عشق ۷۳ میلیون تومانی!/ قیمت خرس ولنتاین معادل حقوق ۱۰ ماه یک کارگر

به گزارش به گزارش میهن تجارت، ولنتاین سنتی است که مسیحیان در سراسر جهان هر ساله در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) آن را به عنوان روز عشق جشن می گیرند. اما از اواخر دهه 80، ایرانیان که به مردم مسلمان و سرسخت‌تر از مسیحیان شهرت دارند، این روز را گرامی می‌دارند و آن را روز بزرگ عشق می‌دانند.

البته این بهانه عشق ارزان نیست و گویا دلیل دیگری برای سودجویی برخی دلالان شده است. به طوری که در بازار ولنتاین می توان محصولاتی با قیمت های عجیب را دید.

خرس ولنتاین گرانتر از آیفون 15 است

خرس ولنتاین که شاید رایج ترین هدیه عاشقان به یکدیگر در این روز باشد، ده ها میلیون تومان قیمت دارد. تنها در یک نمونه یکی از فروشگاه های اینترنتی که البته امکان خرید حضوری نیز دارد، یک خرس ولنتاین تزئین شده با 800 گل رز هلندی را حدود 73 میلیون تومان قیمت گذاری کرده است.

رقمی که حتی از یک کالای لوکس مانند آیفون 15 هم بیشتر است و معادل حدود 10 ماه حقوق یک کارگر در سال 1402 تخمین زده می شود.

نگاهی به بازار گل تهران نشان می دهد که هر شاخه گل رز هلندی با قیمتی کمتر از 10 هزار تومان در این بازار یافت می شود. حتی اگر قیمت هر شاخه گل 10 هزار تومان در نظر گرفته شود و در هدیه یاد شده عملاً 800 شاخه گل استفاده شده باشد، برای تهیه آن هشت میلیون تومان هزینه شده است. اما معلوم نیست بر چه اساسی با 800 درصد سود به فروش می رسد.

موج تورم در عشق اقتصادی

مقایسه قیمت این محصول با سال گذشته نشان می دهد که عشق اقتصادی نیز از انگیزه های تورمی در امان نمانده است. همین محصول همانند سال گذشته با قیمت 52 میلیون تومان عرضه می شد اما اکنون برای همگامی با روند تورمی عمومی اقتصاد ایران بیش از 20 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

البته هدایای ویژه ولنتاین با قیمت های کمتری موجود است و رنج قیمت جعبه های تزیینی از یک میلیون تومان شروع می شود و تا ده ها میلیون تومان هم می رسد. اما نکته خاص قیمت گذاری عجیب این محصولات حتی با قیمت های کمتر است. همانطور که جعبه ها و جعبه های از پیش ساخته شده معمولاً چندین برابر ارزش واقعی خود قیمت دارند.

به نظر می رسد به دلیل عدم نظارت کافی دولت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، سودجویان عشق را به دستاویزی برای کسب سودهای نجومی یک شبه تبدیل کرده اند.

البته در روزگاری که سیاست گذاران و تصمیم گیران سعی می کنند روابط شخصی افراد را مطابق میل خود پیش ببرند و در اظهارات خود به نوعی عشق زمینی را محکوم می کنند، باید هر بهانه ای برای عشق ورزیدن به فال نیک گرفت و با گسترش آن شهر. زیباترش کرد

اما نباید اجازه داد افرادی که هر روز نیازهای اولیه مردم را برای درآمد خود مشخص می کنند، احساسات شهروندان را به محلی برای کسب و کار خود تبدیل کنند.

به ویژه با توجه به رشد روزافزون تورم در سال های اخیر و کاهش قدرت خرید مردم، چنین فضایی ممکن است منجر به تشدید احساس بی عدالتی در جامعه شود. چرا که اکنون در یک سمت شهر بسیاری از مردم با مشکل فقر دست و پنجه نرم می کنند و ممکن است هر روز برای تامین نان مورد نیاز خود دچار مشکل شوند اما در سوی دیگر با خرس های ولنتاین 73 میلیون تومانی مواجه هستند.

به این ترتیب با توجه به تشدید ضریب نفوذ فقر در میان مردم عادی و البته فضای حاکم بر کشور از سال گذشته، خبری از شور و شوق ولنتاین دهه 90 و اکثریت این بازار نیست. در رکود است.

برای اطلاعات بیشتر صفحه بازار محصولات را در به گزارش میهن تجارت دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *