1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. وزارت بهداشت غزه: هیچ جای امنی…

وزارت بهداشت غزه: هیچ جای امنی در بیمارستان «ناصر» نیست/ نه دارو داریم و نه آب و غذا

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

خبرگزاری دانشجو: سخنگوی وزارت بهداشت غزه نسبت به وضعیت ناگوار بیمارستان ناصر در خان یونس هشدار داد و اعلام کرد که صهیونیست ها محاصره این بیمارستان را تشدید کرده اند و هیچ مکان امنی در آن وجود ندارد و آوارگان و بیماران. و تیم های پزشکی با مشکل کمبود دارو، آب و غذا مواجه هستند. .

در شرایطی که در سایه تداوم حملات وحشیانه صهیونیست ها هشدارهای زیادی درباره وضعیت فاجعه بار مجتمع پزشکی ناصر در خان یونس وجود دارد، دکتر اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که اشغالگران محاصره بیمارستان ناصر در غرب خان یونس را تشدید کرده و همه را هدف قرار می دهند. وقتی از بیمارستان خارج می شود، به او شلیک می کنند.

اشرف القدره در گفتگو با فلسطین الیوم اظهار داشت: در مجتمع پزشکی ناصر مکان امنی وجود ندارد که تیم های پزشکی بتوانند به وظایف خود عمل کنند و از بیماران و مصدومان مراقبت کنند. زیرا حملات و بمباران های شدید صهیونیست ها در مجاورت بیمارستان ادامه دارد.

وی ادامه داد: زباله‌هایی در اطراف ساختمان‌های بیمارستان انباشته شده است که تهدید بزرگی برای سلامت پناهجویان، پزشکان و بیماران است و همچنین باعث عفونت در زخم‌های مجروحان و تضعیف ایمنی آنها بیش از پیش می‌شود. مقامات اشغالگر از فعالیت سازمان های بشردوستانه در غزه به ویژه در شمال این منطقه جلوگیری می کنند و در اینجا تنها یک درصد از مجروحان توانسته اند برای مداوا به خارج از غزه منتقل شوند. در حالی که بیش از 10 هزار مجروح و بیش از 10 هزار بیمار سرطانی داریم.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه ادامه داد: بیش از 1500 آواره و 190 کادر پزشکی و 299 نفر از خانواده های آنها همچنان در بیمارستان ناصر هستند. همچنین در اینجا 273 بیمار غیرقابل حرکت و 327 بیمار همراه داریم که در بخش های مختلف بیمارستان ناصر حضور دارند. همچنین 18 بیمار در بخش مراقبت های ویژه و 3 کودک در بخش اطفال و 35 بیمار دیالیزی در اینجا داریم.

دکتر القدره تصریح کرد، آب فاضلاب به اورژانس سرازیر شده و با فاجعه بهداشتی مواجه هستیم. همچنین شمارش معکوس برای توقف حداکثر 72 ساعت مولد برق در مجتمع پزشکی ناصر آغاز شده است. علاوه بر این، ما با کمبود شدید مواد غذایی برای تیم های پزشکی، بیماران و پناهندگان مواجه هستیم و موجودی دارو و مواد مصرفی برای پزشکان بخش های مراقبت های ویژه، اورژانس و اطفال به شدت کم و رو به اتمام است. اینجا هم آب آشامیدنی نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه همچنین تاکید کرد: کمک‌های بهداشتی که از گذرگاه رفح می‌آید پاسخگوی نیازهای بیمارستان‌های نوار غزه نیست و دارو و تجهیزات مورد نیاز برای درمان مجروحان وارد غزه نمی‌شود.

به گفته وزارت بهداشت غزه، پرسنل بهداشتی، بیماران و همراهان آنها در بیمارستان ناصر در خطر بزرگی هستند و اشغالگران هنگام خروج آوارگان به سمت آنها تیراندازی می کنند و تعداد زیادی از آنها شهید یا مجروح می شوند. مدیریت مجتمع پزشکی ناصر به دلیل خطرات شدید ناشی از حملات نیروهای دشمن قادر به انتقال اجساد شهدا به سردخانه نیست.

دیده‌بان حقوق بشر اروپا مدیترانه‌ای در بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت فاجعه‌بار بهداشتی نوار غزه در سایه تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که اسرائیل همچنان آنچه از سیستم بهداشتی باقی مانده در نوار غزه را هدف قرار می‌دهد. و با ادامه بمباران مستقیم. و تیراندازی به بیمارستان ها، آمبولانس ها و تیم های پزشکی مانع هر گونه تلاش برای نجات جان فلسطینی ها می شود. نگرانی‌های زیادی وجود دارد که ادامه محاصره و ممانعت از فعالیت‌های سیستم بهداشتی در غزه، اقدامات عمدی اسرائیل برای تضعیف شانس فلسطینی‌های ساکن در نوار غزه و محروم کردن آنها از حقوق اولیه انسانی، بهداشتی و پزشکی است.

«مارتین گریفیتس» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه نیز گفت که درگیری های شدید در اطراف بیمارستان ناصر و امل در خان یونس همچنان ادامه دارد و جان تیم های پزشکی و مجروحان و بیماران در خطر جدی است. در سایه وضعیت فاجعه‌بار بهداشتی، بیماری‌های مختلفی در بین مردم غزه شیوع پیدا می‌کند و در میان آنها بیمارانی هستند که به شدت آسیب دیده‌اند یا نمی‌توانند خدمات بهداشتی دریافت کنند. تخلیه بیمارستان ها از بیماران، مجروحان، معلولان، سالمندان، کودکان و زنان باردار نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *