1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. آمریکا و معمای رویارویی با جبهه…

آمریکا و معمای رویارویی با جبهه مقاومت

خبرگزاری به گزارش میهن تجارت؛ مجتبی قنبردوستکارشناس سیاسی و تحلیلگر مسائل بین الملل وی در یادداشتی نوشت: داستان کنونی هژمونی قدرت در منطقه غرب آسیا، روایت کاهش می یابد یک ابرقدرت به نام «ایالات متحده آمریکا» وجود دارد که با قدرت‌های دیگر رقابت و مقابله می‌کند. گام به گام قطعات قدرت هژمونیک از وضعیت تک قطبی آمده و روز به روز توان مدیریت بحران های منطقه تحت نفوذ خود را ندارد. در شرایط کنونی آمریکا با چند موقعیت به شرح زیر مواجه است که می‌تواند بر سیاست خارجی و سیاست‌های امنیتی و نظامی آن در غرب آسیا تأثیر بگذارد، از جمله نحوه و میزان مقابله با «جبهه» مقاومت» در منطقه، تأثیر مستقیم داشته باشد:

1. بر اساس اسناد امنیت ملی آمریکا، در شرایط کنونی، ترتیب اولویت های این کشور در برابر رقبایی مانند چین و روسیه ترسیم شد و در ماه های پایانی سال 2023، آمریکا از دو حادثه غافلگیر شد که مجبور شد میدونی و غیر برنامه ای کوچک ظاهر شد یک حمله در 7 اکتبر توسط مقاومت حماس مخالف رژیم صهیونیستی بود و به دلیل حمایت بی قید و شرط از رژیم صهیونیستی و حمایت انصارالله از مردم غزه، عملاً آمریکا را وارد درگیری های منطقه کرد و به حدی بود که به کشتی ها و محموله های تجاری حمله کردند. هدف رژیم صهیونیستی گفته است که بسیاری از آنها از ناوگان آمریکا و اروپا هستند. این پاسخ انصارالله نیز به حسب موقعیت است جغرافیایی دریای سرخ استراتژیک، سیاست های حمایتی آمریکا و غرب علیه رژیم صهیونیستی را به شدت مختل کرده است.

۲. بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و اعضای حزب دموکرات که به مدت 9 ماه در قدرت هستند، در 5 نوامبر ۲۰۲۴ و به عبارتی روز سه شنبه 24 آبان ۱۴۰۳ آنها در داخل آمریکا با وضعیت و فضای کاملاً انتخاباتی مواجه هستند و معمولاً هرگونه موضع گیری و اظهار نظر احزاب اعم از جمهوری خواه و دموکرات در جامعه آمریکا کاملاً توسط رسانه ها پوشش داده می شود و مورد سوء استفاده هر گروه سیاسی قرار می گیرد، اما در فضای جنگ و امنیت کامل منطقه و خطر منافع رژیم صهیونیستی و هیاهوی گروه های نفوذ صهیونیستی و آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) و جمهوری خواهان در رسانه ها و کنگره، سنگین است. و حملات پرفشار سیاسی و رسانه ای علیه دولت فعلی در انتقاد از مدیریت بحران راه اندازی شده در منطقه، به تماشای چگونگی بایدن می تواند امنیت دوگانه امنیت ملی و امنیت صهیونیست ها را تامین کند، هرچند این دوگانگی نه تنها برای دموکرات ها بلکه برای حاکمیت، نظام سیاسی و هژمونی آمریکا پیچیده و حیاتی است. شدت هزینه بر، دشوارناهموار و بی پایان است.

3. آمریکا در حال ورود به چند قطبی جدید در نظم جدید بین المللی است. بنابراین در زمینه سیاسی و اقتصادی با کشورهای اروپایی رقابت می کند، در زمینه سیاسی و نظامی با روسیه رقابت می کند، در زمینه اقتصادی با هند و چین رقابت می کند و در عرصه های سیاسی، نظامی، اقتصادی می جنگد. و زمینه های ایدئولوژیک با جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قدرت های برجسته منطقه و محور در جبهه مقاومت و همه این رقابت ها و تضادها عرصه سیاست گذاری و تصمیم گیری با گزینه هاست گوناگون، متنوع برای کاخ سفید، ورود آمریکا به یک رویارویی نظامی در غرب آسیا را محدود می کند و احتمالاً نه مستقیماً با رقبای خود، بلکه با نیروهای نیابتی. از سوی دیگر قطب های قدرت و رقبای جدی آن به ویژه چین و روسیه مورد استقبال و بهره برداری قرار می گیرد.

4. آمریکا با پایگاه های متعدد و نزدیک به 60000 پرسنل نظامی در منطقه غرب آسیا و منافع تجاری مختلف و تجارت بین المللی انرژی پررونق، بسیار آسیب پذیرتر از نیروهای نیابتی مانند حماس، انصارالله، حزب الله و … است. کتاب ها این عراق است که نه تنها زیرساخت های آسیب پذیر را ندارد، بلکه در برابر آن نیز آسیب پذیر است شدت آنها انگیزه، شجاعت دارند و برای مبارزه و مقابله با آمریکا لحظه شماری می کنند و به گزینه های مختلف برای حمله به منافع مهم و حساس آمریکا در منطقه دسترسی دارند. بزرگواران جلو مقاومت به آبراه ها و تنگه های حیاتی تجارت جهانی مانند خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای سرخ، باب المندب و بخش‌هایی از دریای مدیترانه می‌تواند در برهم زدن و بازدارندگی سیاست‌های جنگی و نظامی آمریکا و هر قدرت دیگری تعیین‌کننده باشد.

5. آمریکا از یک سو می خواهد قدرت خود و اتکای کشورهای منطقه به خود را در برابر روال سلطه طلبی خود حفظ کند و مهم ترین بهانه خود را برای حضور نظامی خود در منطقه و امنیت، صلح و ثبات به دروغ توجیه کند. متحدانش و از سوی دیگر وارد عرصه ای شده است که بین شرکای راهبردی آن یعنی رژیم صهیونیستی و ملت های اسلامی و اعراب منطقه، نفرت و خشم جدی نسبت به جنایات انسانی علیه مردم غزه ایجاد کرده است. و افکار عمومی جهان به قدری خشمگین شده است که بر واکنش دیپلماتیک اکثر کشورها حتی در اروپای غربی در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی تأثیر می گذارد، بنابراین دوگانگی دیگری برای سیاست های موذیانه رژیم صهیونیستی ایجاد می شود. ایالات متحده آمریکا بین ژست حقوق بشر لیبرال دموکراسی و بهانه حفظ صلح و ثبات در منطقه و مواجهه با خشم و نفرت افکار عمومی و بیداری وجدان بشری در حمایت وقیحانه از جنایات علیه غزه. گیج و مبهوت باشید.

بنابراین معادله قدرت در منطقه غرب آسیا برای هژمونی آمریکا; معمایی چندوجهی و ناشناخته است که به نظر می رسد ناشی از نکات فوق و با توجه به شرایط سیاسی و امنیتی داخلی و خارجی باشد; این مسیر و آینده ای گیج کننده و پیچیده را برای ایالات متحده آمریکا در شیب نزولی رقم خواهد زد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *