1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد مصر در…

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد مصر در حال ساخت و ساز در مرز با غزه است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

بی بی سی: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که عملیات ساختمانی عظیمی در نزدیکی مرز مصر با غزه در حال انجام است که بنا به گزارش ها برای آماده سازی پناهندگان فلسطینی انجام می شود.

به گفته منابعی در مصر که نخواستند نامشان فاش شود، گزارش شده است که این عملیات ساختمانی در استان سینای شمالی مصر برای ایجاد یک منطقه حائل مجزا در محاصره دیوارهای بلند است و این اقدام با در نظر گرفتن امکان حمله برنامه ریزی شده اسرائیل به رفح در غزه و هجوم آوارگان فلسطینی.

مصر این اقدامات را رد کرده است.

یواف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز گفته است که این کشور تصمیمی برای انتقال فلسطینیان به مصر ندارد.

از زمان آغاز جنگ غزه با اسرائیل که پس از حملات 7 اکتبر حماس انجام شد، مصر بارها گفته است که مرزها را به روی پناهجویان باز نخواهد کرد.

مصر این موضع را اتخاذ کرده است تا به عنوان شریک اسرائیل در آوارگی گسترده فلسطینی ها دیده نشود و همچنین به دلیل نگرانی های اقتصادی و امنیتی.

علیرغم هشدارهای بین المللی، به نظر می رسد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حال آماده شدن برای یک حمله بزرگ در رفح است، جایی که 1.4 میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته اند.

اسرائیل مدعی است که نیروهای حماس در این شهر هستند و باید «برچیده شوند». این کشور همچنین می گوید که گروگان های اسرائیلی که 130 نفر از آنها هنوز ناشناس هستند، در آنجا هستند.

در آستانه حمله اسرائیل به رفح، این کشور از غیرنظامیان خواست تا به میدان های آزاد شمال این شهر بروند.

نتانیاهو همچنین به طور مبهم از “مناطقی در شمال رفح که پاکسازی شده اند” صحبت کرد. به نظر می رسد که نقشه های اسرائیل هنوز در مراحل اولیه است.

نتانیاهو گفت: ما تا رسیدن به پیروزی کامل مبارزه خواهیم کرد و در رفح با قدرت عمل خواهیم کرد، البته پس از تخلیه غیرنظامیان از منطقه درگیری.

آخرین تصاویر ماهواره ای شرکت Maxar Technologies می تواند نشان دهد که مصر به دلیل حمله قریب الوقوع اقدامات پیشگیرانه انجام می دهد.

در یکی از این تصاویر مربوط به 15 فوریه (26 بهمن) به نظر می رسد زمین وسیعی در نزدیکی گذرگاه رفح پاکسازی شده است.

با مقایسه تصویر با تصویر پنج روز پیش، به نظر می رسد این کار در چند روز گذشته انجام شده است.

محمد شوشه، فرماندار استان سینای شمالی مصر هفته گذشته به تلویزیون العربیه الحدث عربستان سعودی گفت که هدف از این فعالیت ها “تهیه فهرستی از خانه های تخریب شده” در عملیات های گذشته مصر علیه داعش در آن منطقه است.

وی افزود موضع مصر این است که “اجازه نمی دهد ساکنان غزه به اجبار به مصر منتقل شوند.”

اما تصاویر ماهواره ای از 15 فوریه (26 بهمن) نشان می دهد که ماشین آلات ساختمانی ویژه در کنار منطقه پاکسازی شده مرزی در جاده هستند و برخی از آنها در حال ساخت دیوار بزرگ هستند.

علاوه بر تصاویر ماهواره‌ای، فیلم‌ها و عکس‌هایی که اعضای بنیاد حقوق بشر سینا از این منطقه گرفته‌اند نیز حکایت از ادامه کار ساخت‌وساز در آنجا دارد.

در گزارشی که هفته گذشته منتشر شد، این گروه گفت که ویدئویی محوطه ای را نشان می دهد که توسط دیوارهایی به ارتفاع هفت متر احاطه شده و در حال ساخت است.

در این گزارش به نقل از یک منبع آگاه، این ساخت و ساز با هدف “پذیرش آوارگان در صورت مهاجرت گسترده ساکنان نوار غزه” انجام شده است.

وال استریت ژورنال این گزارش را با مقامات و کارشناسان امنیتی مصر به اشتراک گذاشته و تایید کرده است. به گفته این نشریه، منطقه محصور 20.7 کیلومتر مربع مساحت دارد و گنجایش بیش از 100000 نفر را دارد.

یواف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل پنجشنبه گذشته در گفتگو با خبرنگاران خارجی تایید کرد که «اسرائیل قصد انتقال غیرنظامیان فلسطینی به مصر را ندارد».

اسرائیل می داند که در موقعیتی نیست که بتوان آن را رژیمی دانست که فلسطینی ها را از سرزمینشان بیرون می راند، هرچند این موضع به این معنا نیست که اگر مردم بخواهند غزه را ترک کنند، جلوی مردم را بگیرد.

اگر مصر بخواهد 100000 پناهنده فلسطینی را بپذیرد ( رقمی که گفته می شود ظرفیت سرزمین های محصور در مصر است) اسرائیل مانع آن نخواهد شد.

مقامات سازمان ملل عمیقا نگران هستند که ممکن است مهاجرت دسته جمعی فلسطینیان قریب الوقوع باشد.

یکی از مسئولان این سازمان که نخواست نامش فاش شود، گفت: به نظر می رسد به این سمت می رویم.

همچنین، فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به رویترز گفت که ورود گروهی از پناهجویان از رفح به مصر “یک فاجعه برای فلسطینی ها… یک فاجعه برای مصر خواهد بود.” و یک فاجعه برای آینده صلح.”

حدود 80 درصد از جمعیت نوار غزه از نسلی هستند که در جریان جنگ استقلال اسرائیل مجبور به فرار شدند یا از روستاهای خود رانده شدند.

برای بسیاری از آنها، ترک غزه، که آخرین تکه خانه اجدادی آنهاست، تکرار همان چیزی است که فلسطینیان آن را “نکبت” یا فاجعه 1948 می نامند.

حتی اگر کمپ آوارگان در آن سوی مرز به عنوان پناهگاه موقت اعلام شود، شوک ناشی از این حادثه بسیار شدید خواهد بود.

اگرچه اسرائیل ممکن است خروج فلسطینی ها به مصر را اقدامی داوطلبانه و پاسخی به دعوت مصر معرفی کند، اما برای فلسطینی ها بسیار دشوار است که آن را چیزی جز اخراج اجباری پس از بیش از چهار ماه از حمله اسرائیل به نوار غزه بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *