1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. جنجال برای پس‌گرفتن مجسمه‌های مشهور

جنجال برای پس‌گرفتن مجسمه‌های مشهور

صفحه اینستاگرام «موزه بریتانیا» در حالی با هجوم کاربران فضای مجازی از شیلی مواجه شده که خواهان بازگرداندن مجسمه «موآی» شده اند.

به گزارش ایسنا، این موزه محل نگهداری دو مجسمه «موآی» است که در سال ۱۸۶۸ میلادی توسط گردشگران انگلیسی از «جزیره عید پاک» برداشته شد و مدت‌هاست که درخواست‌هایی از بریتانیا برای بازگرداندن این دو مجسمه به «جزیره عید پاک» وجود دارد. جزیره ایستر» که اکنون بخشی از قلمرو شیلی محسوب می شود.

«گاردین» گزارش داد که کاربران فضای مجازی شیلیایی از ژانویه به بخش نظرات صفحه اینستاگرام موزه حمله کرده اند و صفحات یوتیوب و فیسبوک موزه بریتانیا را نیز هدف قرار داده اند.

در واکنش به این اقدام، «موزه بریتانیا» مجبور شد بخش نظرات پست‌های اخیر را در صفحه اینستاگرام خود ببندد و با وجود اینکه اخیراً بخش نظرات اکثر پست‌ها را باز کرده است، بخش نظرات برای برخی پست‌ها همچنان محدود است.

این کمپین آنلاین زمانی آغاز شد که یک تأثیرگذار مستقر در سانتیاگو به نام مایک میلفورت ۱ میلیون دنبال کننده خود را تشویق کرد تا خواستار بازگرداندن مجسمه های عظیم از موزه بریتانیا شوند.

مجسمه های دزدیده شده موآی سوژه چندین ویدیوی محبوب میلفورت بوده است و به دنبال آن یک هشتگ پرطرفدار حتی به گابریل بوریچ، رئیس جمهور شیلی، که از رادیو حمایت خود را اعلام کرد، رسید.

اما این اقدام انتقاداتی را در «جزیره عید پاک» به همراه داشته است. شهردار «جزیره ایستر» اعلام کرد: بوریک نباید چیزی را که از نظر تاریخی و فرهنگی اینقدر برای ما مهم است سیاسی کند.

جزیره ایستر که در 3700 کیلومتری غرب شیلی قرار دارد، هویت پلینزی مشخصی دارد.

ساکنان این جزیره تمایل خود را برای خودمختاری بیشتر از «شیلی» که در سال 1888 مالک جزیره شد، ابراز کردند.

شهردار جزیره ایستر از کمپین میلفورت انتقاد می کند، که نگران آن است که طرفداران موی تای به یک کلیشه اینترنتی تقلیل یافته اند که انگیزه آن تبلیغات شخصی است و نه نگرانی واقعی.

سخنگوی «موزه بریتانیا» در واکنش به این روند گفت: ما از بحث استقبال می کنیم، اما نیاز به تعادل با ملاحظات امنیتی دارد.

موزه بریتانیا همچنین اعلام کرد که روابط خوبی با همکاران خود در جزیره ایستر داشته و در دو سال گذشته همکاران خود در جزیره ایستر را برای رویدادهای مختلف به لندن دعوت کرده است.

جزیره ایستر خانه بیش از 1000 مجسمه موآی است که به دلیل اندازه بزرگ و اسرار پیرامون نحوه ساخت و جابجایی آنها در سراسر جهان تحسین می شود. این مجسمه ها صدها سال قبل از استعمار اروپا و برای حفظ روحیه نیاکان ساخته شده اند.

یکی از مجسمه های موآی که در موزه بریتانیا نگهداری می شود Hoa Hakananai'a نام دارد و در جزیره ایستر از اهمیت بالایی برخوردار است. ترجمه نام این مجسمه «رفیق ربوده شده» است.

این مجسمه که به طور منحصر به فرد از سنگ بازالت حکاکی شده است، شامل سنگ نگاره هایی است که در پشت مجسمه ایجاد شده و در خانه مقدسی که محل برگزاری مراسم اجدادی معروف به “مرد پرنده” (Tangata manu) بود، کشف شد.

در جریان اجرای این سنت، مردانی از طوایف مختلف «جزیره عید پاک» برای حکومت بر جزیره با یکدیگر رقابت می کردند. برنده این مسابقه اولین نفری بود که باید در دریای آزاد به جزیره ای نزدیک شنا می کرد و پس از یافتن یک تخم درنای پشت سیاه آن را به سلامت به ساحل می آورد. این مراسم هر ساله برای جلوگیری از درگیری بین طوایف برگزار می شد.

درخواست بازگرداندن این مجسمه ها در حالی مطرح شده است که «موزه بریتانیا» سالهاست با درخواست بازگرداندن آثار تاریخی موسوم به «برنزهای بنین» از نیجریه و «مرمرهای پارتنون» از یونان مواجه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *