1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. ادعای رویترز: ایران صدها فروند موشک…

ادعای رویترز: ایران صدها فروند موشک بالستیک به روسیه فرستاده است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: خبرگزاری رویترز به نقل از شش منبع آگاه مدعی شد که ایران تعداد زیادی موشک بالستیک قدرتمند زمین به زمین را به روسیه عرضه کرده است. ایران و روسیه هر دو تحت تحریم ایالات متحده آمریکا هستند و این می تواند نشانه همکاری نظامی نزدیک مسکو و تهران باشد.

سه منبع ایرانی به خبرگزاری رویترز گفتند از حدود 400 موشکی که ایران در اختیار روسیه قرار داده است، بیشتر آنها موشک های ذوالفقار یا نوع ارتقا یافته موشک های بالستیک کوتاه برد فاتح-110 هستند. کارشناسان می گویند این موشک با سکوی متحرک پرتاب جاده ای قادر است اهدافی را در فاصله 300 تا 700 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

رویترز در گزارش اختصاصی خود در روز چهارشنبه 21 فوریه می نویسد ایران و وزارت دفاع روسیه تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

محموله های موشک چگونه ارسال می شود؟

در همین راستا، یک منبع ایرانی ناشناس به رویترز گفته است که پس از توافق مربوطه در دیدارهای مقامات نظامی و امنیتی ایران و روسیه که اواخر سال گذشته در تهران و مسکو برگزار شد. ارسال این محموله ها نیز از ابتدای دی ماه سال جاری آغاز شده است.

بر همین اساس، یک مقام نظامی ایرانی – که به دلیل حساسیت موضوع، مانند سایر منابع آگاه خواست نامش در این گزارش فاش نشود، گفت: حداقل چهار محموله موشک ارسال شده و در هفته های آینده تعداد بیشتری از این موشک ها ارسال خواهد شد. . وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

دومین مقام آگاه ایرانی نیز به رویترز گفت که “محموله بیشتری وجود خواهد داشت و دلیلی برای پنهان کردن آن وجود ندارد.” ما اجازه داریم به هر کشوری که بخواهیم سلاح صادر کنیم».

یکی دیگر از مقامات ایرانی نیز گفته است که برخی از این موشک ها با کشتی از طریق دریای خزر به روسیه و برخی دیگر با هواپیما منتقل شده اند.

محدودیت های شورای امنیت سازمان ملل بر صادرات موشک ها، پهپادها و سایر فناوری های ایران در ماه اکتبر پایان یافت. با این حال، ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌ها را علیه برنامه موشکی بالستیک ایران در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد صادرات تسلیحات به نمایندگان این کشور در خاورمیانه و روسیه حفظ کرده‌اند.

چهارمین منبع آگاه بدون ارائه جزئیات بیشتر تایید کرد که روسیه اخیرا تعداد زیادی موشک از ایران دریافت کرده است.

موشک های کره شمالی و ایران در زرادخانه روسیه

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در اوایل ژانویه گفت که ایالات متحده نگران است که روسیه بتواند تسلیحات بالستیک کوتاه برد ایران را علاوه بر موشک هایی که از قبل از کره شمالی در اختیار دارد، به دست آورد.

یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که واشنگتن شواهدی از پیشرفت فعال در مذاکرات تهران و مسکو دیده است، اما هنوز هیچ نشانه ای مبنی بر تحویل محموله ها وجود ندارد.

دادستان کل اوکراین روز جمعه گفت، موشک‌های بالستیک ارائه‌شده توسط کره شمالی به روسیه آنطور که باید در میدان نبرد عملکرد قابل‌اعتمادی نداشته‌اند و از 24 موشک تنها دو موشک به اهداف خود اصابت کرده‌اند. در همین حال، مسکو و پیونگ یانگ هر دو انکار می کنند که کره شمالی مهمات مورد استفاده در اوکراین را به روسیه داده است.

جفری لوئیس، کارشناس موسسه مطالعات بین المللی میدلبری در مونتری، گفت که در عوض، موشک های فاتح-110 و ذوالفقار از جمله موشک های هدایت شونده دقیق هستند.

آقای لوئیس گفت: از طرف [این قبیل موشک‌ها] برای هدف قرار دادن چیزهایی که ارزش بالایی دارند استفاده می شود و در نظر گرفته شده است که آسیب دقیقی به اهداف وارد کند. اگرچه به گفته این کارشناس، بمباران های روسیه تا این لحظه «کم و بیش کوبنده» بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *