1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. وقتی نام یک نقاش میلیون‌ها دلار…

وقتی نام یک نقاش میلیون‌ها دلار جا به جا می‌کند

«رامبراند» از جمله هنرمندانی است که انتساب یک اثر هنری می تواند قیمت اثر هنری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. دنیای هنر اخیراً با کشف یکی از نقاشی های گمشده رامبراند شاهد این فراز و نشیب در ارزش گذاری بود.

به گزارش ایسنا، حراج کریستیز در سال 2021 تابلوی “ستایش پادشاهان” را که نقاشی قرن هفدهمی است به فروش رساند. در آن زمان کارشناسان این تابلو را که در آن از رنگ‌هایی با طیف‌های تیره استفاده شده است، اثر یکی از هنرمندان نزدیک به «رامبراند» نقاش چیره دست هلندی شناسایی کردند و ارزش این تابلو را 17 هزار دلار تخمین زدند.

با این حال، برخی از خریداران به این نتیجه رسیدند که این نقاشی، که بزرگتر از یک ورق کاغذ نیست، ممکن است گنجی کشف نشده باشد که توسط خود رامبراند خلق شده است. بنابراین این اثر هنری به قیمت 992000 دلار فروخته شد!

دو ماه پیش، دو سال پس از آخرین باری که «ستایش پادشاهان» به فروش رفت، این تابلو دوباره به حراج گذاشته شد، با این تفاوت که این بار در حراج ساتبیز عرضه شد. این تابلو در حراج اخیر ساتبیز به عنوان اثری از رامبراند به حراج گذاشته شد و به همین دلیل قیمت آن سر به فلک کشید و در نهایت به قیمت 13.8 میلیون دلار فروخته شد.

افزایش نجومی ارزش این تابلو نشان دهنده اهمیت بیشتر اصالت تابلو نسبت به عوامل زیبایی شناختی آن در زمان ارزش گذاری آن است.

ساتبیز در کاتالوگ جدید خود به شواهد زیادی اشاره می کند، از جمله شباهت های بین نقاشی “ستایش پادشاهان” و نقاشی رامبراند که در سال 1630 خلق شده است.

«رامبراند ون راین» به قدری معروف است که امروزه نیز این نقاش چیره دست هلندی را به نام کوچکش می نامیم. او در بیشتر قرن هفدهم یک چهره برجسته در هنر هلند بود. او علاوه بر خلق برخی از مهم ترین پرتره های گروهی عصر طلایی هلند، حدود 80 سلف پرتره در قالب نقاشی و طراحی از خود به جای گذاشت.

استفاده استادانه رامبراند از نور، او را به یکی از محبوب ترین نقاشان امروزی در بین هنردوستان تبدیل کرده است. تابلوهای «گشت شب» و «کلاس تشریح دکتر نیکلاس تولپ» از معروف ترین آثار هنری او هستند.

رکورد گران ترین اثر فروخته شده رامبراند متعلق به کریستیز است. در سال 2009، تابلوی «پرتره مردی با دستانش روی کمر» به قیمت 23.2 میلیون یورو فروخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *