1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. صادرات این محصول ایرانی به عراق…

صادرات این محصول ایرانی به عراق ممنوع شد

ایسنا: کاوه زرگران در هشتمین جلسه کمیسیون تسهیل و توسعه تجارت اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: تجار عراقی به دلایلی خرید خود را متوقف کرده اند و صادرات محصولاتی مانند کروسان، کیک کاکائویی و ژله به این کشور انجام شده است. فعلا متوقف شد به نظر می رسد که بحث های سیاسی در لغو این قراردادهای خرید چندان مؤثر نیست و عراقی ها با هدف حمایت از تولید ملی این مصوبه را وضع کرده اند. اما کمبود تولید شیرینی و شکلات در این کشور این امید را زنده نگه داشته که صادرات این محصولات به عراق به زودی از سر گرفته شود.

زرگران در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تعرفه قراردادهای بندری باید مشخص شود، گفت: تعرفه های بندری در ابتدای سال جاری افزایش 300 درصدی را تجربه کردند که این افزایش نرخ تعرفه نارضایتی تجار، بازرگانان و تجار را در پی داشته است. انبارداران

وی با بیان اینکه درآمد سرمایه گذاران نسبت به گذشته کاهش یافته است، ادامه داد: امروز تجهیزات بندری متناسب با حجم تجارت کشور نیست و می دانیم که اگر بنادر سودآور نباشد بخش خصوصی وارد این امر نمی شود. رشته. بنابراین این افزایش تعرفه از یک منظر اقدام مثبتی تلقی می شود اما این موضوع به درستی مدیریت نشده و نتوانسته سرمایه گذاران را جذب کند. در کشورهای منطقه پروژه های 99 ساله در حوزه حمل و نقل تدوین شده و در حال اجراست اما چشم انداز سرمایه گذاری بلندمدتی در مدیریت بنادر ما وجود ندارد. درخواست بخش خصوصی جلوگیری از فرار سرمایه در بنادر و تمدید قرارداد سرمایه گذارانی که با سازمان بنادر همکاری داشته اند برای 15 سال دیگر است.

زرگران در ادامه از لزوم اعلام افزایش تعرفه به فعالان اقتصادی خبر داد و افزود: سرمایه گذاران باید بدانند در سال آینده از کجا کسب درآمد خواهند کرد اما هیچکس از این گروه نمی داند از فروردین سال آینده چه اتفاقی می افتد. همچنین تفاوت نرخ سیلو و انبار در بندر امام خمینی زیاد است و این نرخ ها از نظر بهداشتی و حجم نگهداری کالا با کیفیت انبارها سازگاری ندارد. اگر تعرفه دریافتی از صاحب کالا افزایش یابد در واقع سرمایه گذار را به سمت توسعه سیلوهای غیر مکانیزه و بهداشتی سوق می دهد.

تسریع در روند ترخیص کالا

در ادامه این نشست خسرو سرایی مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقات سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه این سازمان در بحث دریافت تعرفه ها مظلوم واقع شده است، افزود: از سال گذشته مسئولان مختلفی از بازدید قوه قضائیه و دولت از بنادر آغاز شده است. و در این بازدیدها مواردی از جمله رسوب کالا در بنادر بررسی شد و نتیجه این بازدیدها به این نتیجه رسید که صاحبان کالا تشویق به ترخیص کالا شوند.

به گفته وی، سازمان بنادر یک نهاد درآمدی-هزینه ای است به این معنا که علاوه بر پاسخگویی به صاحبان کالا در مسائلی مانند کمبود تجهیزات، امکانات و انبارها، باید در حوزه تعرفه نیز فعالیت کند. به عبارت دیگر این سازمان باید دو طرف عرضه و تقاضا را به دقت در نظر بگیرد و رضایت طرفین را جلب کند.

این مسئول با رد ادعای کاهش درآمد سرمایه گذاران افزود: در قراردادهای داخلی سازمان، سرمایه گذاران تعهداتی دارند که باید به آنها عمل کنند. تعرفه یکی از ابزارهای اصلی توجیه سرمایه گذاری است و سرمایه گذار را برای دستیابی به درآمدهای بالاتر تشویق می کند. برخی سرمایه گذاران از عملکرد سازمان بنادر انتقاد می کنند اما به این موضوع که به تعهدات خود در زمینه انبارداری و ورود تجهیزات عمل نکرده اند نمی پردازند.

سرایی با بیان اینکه کارشناسان در اداره کل سرمایه گذاری بازنگری در قراردادها را آغاز می کنند، گفت: قانون تسریع در تخلیه و بارگیری شناورها مصوب شورای اسلامی 9 بند دارد و بر اساس بند اول، هیئت مدیره مدیران سازمان بنادر و دریانوردی موظفند نرخ خدمات و تعرفه های دریایی را تعیین کنند. تعیین بنابراین طبق قانون این موضوع به هیئت مدیره سازمان بنادر واگذار شده است. در دولت نهم و دهم مصوبه ای صادر شد که براساس آن تغییر نرخ از طریق سازمان حمایت و تنظیم بازار انجام شود. پس از این بخشنامه مسیر تعیین نرخ تعرفه تمدید شد.

وی افزود: در تعیین تعرفه گمرکی پیچیدگی های زیادی وجود دارد و نمی توان تعرفه ای را تعیین کرد که همه سمت ها را پوشش دهد و همه ذینفعان را راضی کند. نکته دیگر اینکه هنگام بازدید رسمی از بندر انزلی، تجار حق دارند در این بازدیدها از تاخیر در تخلیه بار شکایت کنند، اما کمتر کسی به قدیمی بودن تجهیزات و بالا بودن برخی از تجهیزات توجه می کند. 45 ساله. سال هاست که کار می کنند.

پورت ها به صورت یکنواخت کار نمی کنند

در ادامه این نشست نوبت به فعالان اقتصادی رسید تا چالش ها و مسائل مربوط به بنادر را مطرح کنند. اسماعیل علیپور، دبیر انجمن غلات ایران با بیان اینکه بنادر مختلف به صورت منسجم عمل نمی کنند، گفت: غلات قبل از عرضه باید در سامانه بازار اعلام شود و در شرایطی که دامداران و مرغداران منتظر هستند. با ورود کالاها، بخشنامه های مختلفی علیه عرضه کالا به این فعالان اقتصادی ممانعت می شود.

علی میرعبدالله، دبیر اتحادیه سراسری کارگزاران گمرک نیز گفت: سازمان بنادر در خرداد ماه نرخ تعرفه را 30 درصد افزایش داد که اگر 30 درصد کم است، باید نهادهای تصمیم گیر اعلام می کردند که تعرفه ها باید باشد. حداقل 50 درصد افزایش یافته است. افزایش نرخ باید کارشناسانه انجام شود و در محاسبه نرخ هزینه اجرا، سرمایه گذاری و تعمیرات لحاظ شود تا اصلاح نرخ بر اساس شاخص های مشخص انجام شود.

میرعبدالله با بیان اینکه سرمایه گذاری بزرگی در حوزه انبارداری انجام شده است، خاطرنشان کرد: شواهد نشان می دهد که دولت و بانک مرکزی اولین مسئول دپوی کالا در بنادر و انبارها هستند؛ در حالی که در حال حاضر دولت و بانک مرکزی در زمینه انبارداری اقدام می کنند. به ندرت پیش می آید که صاحب کالا بخواهد در انبارهای گمرکی بماند زیرا نگران اجرای قوانین است و می خواهد کالای خود در مدت زمان کوتاهی ترخیص شود.

این فعال اقتصادی با طرح این سوال که افزایش تعرفه چه کمکی به کاهش رسوب کرد؟ وی افزود: این افزایش تعرفه تاثیری در کاهش رسوب محصول نداشت و حجم رسوب محصول حتی 5 درصد کاهش پیدا نکرد. اما از آنجایی که میزان ورود کالا به گمرک کاهش یافته به نظر می رسد میزان سپرده گذاری کالا کاهش یافته است. نحوه افزایش نرخ تعرفه باید اصلاح شود و دولت موظف باشد ظرف 5 روز کالا از گمرک خارج شود.

محمدرضا غفراللهی نایب رئیس کمیسیون با اشاره به نحوه نگهداری کالاهای خطرناک گفت: آخرین کالایی که وارد بنادر می شود، کالاهای خطرناک هستند و به دلیل تاخیر در پهلوگیری کشتی ها، کالا نمی تواند قابل حمل باشد. به موقع پاک شد.» به این ترتیب هر روز تاخیر در ترخیص کالا، هزینه هنگفتی را به تجار تحمیل می کند.

عدم برنامه ریزی در حمل و نقل کشور

سرایی در پاسخ به سوالات فعالان اقتصادی، کشتی را ارزشمندترین دارایی در حمل و نقل و بنادر معرفی کرد و افزود: کشتی باید کمترین زمان توقف در بنادر را داشته باشد. در حال حاضر 26 فروند کشتی در لنگرگاه بندر امام توقف دارند و در صورت عدم اجرای قرارداد، روزانه حداقل 30 هزار دلار دموراژ (تعلیق) از این کشتی ها دریافت شود. کشتی ها به دو دلیل در بنادر می مانند: نقص اسناد و تجهیزات فنی.

وی با بیان اینکه هیچ اقدامی برای افزایش تعرفه کالاهای اساسی صورت نگرفته است، گفت: سازمان بنادر از مشاور مجربی برای بررسی ساختار تعرفه ها و قیمت ها استفاده کرده است که در ماه های آینده نتیجه آن را خواهید دید. سازمان بنادر می خواست تعرفه گذاری را به بازار، عرضه کننده و تقاضاکننده بسپارد اما به نظر می رسد این تمهید در برخی صنایع تا به امروز وجود ندارد.

سرایی با اشاره به افزایش تعرفه ها گفت: طبق آمارهای رسمی 5 درصد از کل موجودی بنادر کاهش یافته و 3 درصد از زمان خروج کالاهای اساسی زودتر انجام می شود. برخی فعالان اقتصادی بر این باورند که سازمان بنادر خواهان ماندن کالا در بنادر است، اما این ذهنیت را می توان به شدت رد کرد. چرا که بندر محل عبور و مرور مقادیر زیادی کالا است و در صورت افزایش گردش مالی انبارها درآمد انبار داران نیز به صورت تصاعدی افزایش می یابد. در حال حاضر حجم کالاهای ورودی کاهش یافته است. زیرا ایران قبل از اعمال تحریم ها 28 خط کشتیرانی داشت اما امروز این خطوط فعال نیستند.

این مسئول ادامه داد: هزینه انبارداری در ایران کمتر از میانگین جهانی است و بیش از 12 سال است که حتی یک سنت به درآمد دلاری این سازمان اضافه نشده است. در حالی که قیمت تجهیزات در حال افزایش است. در عین حال باید بپذیریم که تجهیزات مستهلک شده و باید اسقاط شوند.

سرایی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی به موقع افزایش تعرفه ها، تصریح کرد: نامه ای که از سوی سازمان های بالادستی برای ما ارسال شده، ما را ملزم به رعایت مفاد آن کرده است و در صورت عدم رعایت مفاد آن متهم به سهل انگاری خواهیم شد.

سرکوب تعرفه ها برای اقتصاد مضر است

بهبود حسین پور از دیگر مدیران سازمان بنادر در پایان این جلسه با اشاره به تبعات کاهش درآمدهای سازمان بنادر گفت: صاحب کالا اولین کسی است که پس از کاهش درآمدهای سازمان بنادر متضرر شوند. زیرا ما نمی توانیم خدمات کافی ارائه دهیم. ما باید مقایسه ای بین انبارداری خود و کشورهای همسایه داشته باشیم تا نقاط ضعف خود را بیشتر بدانیم.

وی با تاکید بر لزوم مقایسه درآمدها و هزینه های خطوط کشتیرانی گفت: باید هزینه توقف کانتینر را با درآمدهای سازمان کشتیرانی مقایسه کنیم. با مقایسه این هزینه ها و درآمدها در سال 1401 به این نتیجه رسیدم که کل پول دریافتی سازمان کمتر از 25 درصد هزینه توقف کانتینر بوده و کمتر به این موضوع توجه می شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه باید محاسبه شود چه میزان از بهای تمام شده کالا شامل افزایش هزینه های انبار می شود، افزود: در بهای تمام شده کالا کمتر به هزینه های دریافتی سایر سازمان ها توجه می شود.

وی فعالیت بندری را نوعی اقدام صنعتی معرفی کرد و افزود: تا زمانی که تعرفه وجود داشته باشد همه بخش ها اعم از بازرگانی، صنعت و کشاورزی متضرر خواهند شد. در عین حال این ذهنیت وجود دارد که سازمان بندر از دپوی کالا منتفع می شود. کسب درآمد از سپرده گذاری کالا به معنای از دست دادن درآمد این سازمان از محل حمل و نقل و باربری است.

حسینی پور در پایان سخنان خود عملکرد صاحبان کالا را عامل رسوب کالا دانست و این ادعا با نظر مخالف فعالان اقتصادی همراه شد و آنها عملکرد نهادهای دولتی را عاملی دانستند. رسوب کالا در گمرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *