1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. اولین رونمایی از پرتفوی صندوق توسعه…

اولین رونمایی از پرتفوی صندوق توسعه بازار سرمایه

اقتصاد فردا: گزارش پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه برای اولین بار منتشر شد. قدیر معصومی خانگاه مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه هشتم بهمن ماه در برنامه اقتصاد فردا برسان {ریسک و فرصت حضور صندوق های حمایتی در بورس اوراق بهادار تهران}وی ضمن تشریح ریسک و فرصت حضور صندوق های حمایتی در بورس، اقدامات جدید این صندوق را با محوریت افزایش شفافیت در فضای معاملاتی بخش تولیدی اقتصاد کشور اعلام کرده بود و هم اکنون بر اساس بند 2 ماده 52 اساسنامه صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه، “آشنایی آخرین ترکیب سهام این صندوق در سطح صنعت با 30 روز تاخیر” گزارش پرتفوی این صندوق منتشر شد.

گزارش صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه در آذرماه 1402 نشان می دهد که ارزش پرتفوی این صندوق در ابتدای آذرماه 29 هزار و 290 میلیارد تومان بوده و در پایان نهمین ماه سال به 31 هزار و 789 میلیارد رسیده است. تومان با 8.5 درصد افزایش. در ماه مذکور، خریدهای خرد این صندوق بالغ بر 5303 میلیارد تومان و خرده فروشی بالغ بر 715 میلیارد تومان بوده است. بیشترین خرید خرده فروشی این صندوق در شرکت های گروه محصولات شیمیایی 1015 میلیارد تومان و پس از آن خرید 857 میلیارد تومان سهام گروه فلزات اساسی بوده است.

توجه به صنایع بزرگ و پرطرفدار بورسی در گزارش پرتفوی این صندوق در نهمین ماه سال قابل توجه است، به طوری که 5 صنعت با بیشترین خرید توسط صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه در آذرماه حدودا نیمی از ارزش کل بازار سهام و سهام شناور بالایی دارند. لازم به ذکر است شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در آذرماه با ثبت رشد 9.4 درصدی به یکی از بهترین عملکردهای ماهانه سال 1402 دست یافت.

این صندوق سرمایه گذاری که با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در بهمن ماه سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرد، در بین فعالان بورس از آن به عنوان صندوق حمایتی یاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *