1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. سردردهای میگرنی چقدر طول می‌کشد؟ /…

سردردهای میگرنی چقدر طول می‌کشد؟ / شیوع بیشتر این بیماری در زنان

میر شهرام صفری در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: بر اساس نتایج یک مطالعه میگرن و سردردهای خوشه ای با ریتم شبانه روزی بدن یا چرخه خواب و بیداری فرد به شدت مرتبط است. مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده میگرن را به عنوان یک سردرد مکرر تعریف می کند که می تواند از درد متوسط ​​تا فلج کننده متغیر باشد و بین 4 تا 72 ساعت طول بکشد.

وی با بیان اینکه میگرن زنان را سه برابر مردان مبتلا می کند، افزود: سردردهای خوشه ای شایع ترین نوع سردردهای اولیه است که در یک طرف سر ظاهر می شود و احتمال بروز آن در مردان سه برابر است.

این فیزیولوژیست عصبی وی با بیان اینکه سردردهای خوشه ای اغلب کوتاه مدت هستند، تصریح کرد: پژوهشگران در 16 مطالعه مختلف دریافتند که 71 درصد از 4953 داوطلب شرکت کننده دارای ریتم خاصی از سردردهای خوشه ای بوده اند و بیشتر این سردردها در ساعات پایانی شب تا پایان شب رخ داده است. ساعات اولیه بامداد و در فصول بهار و پاییز اتفاق افتاده است.

صفری ادامه داد: یکی از محققین این مطالعه توضیح داده است که اگر بیمار مرتباً ساعت سه بامداد دچار سردرد شود، ممکن است بیمار دیگر در ظهر دچار سردرد شود، اما این روش ثابت است و سردرد از الگوی روزانه پیروی می کند.

وی بیان کرد: این تحقیق همچنین نشان می دهد افرادی که سردردهای خوشه ای را تجربه می کنند از سطح بالاتری برخوردار هستند کورتیزول بالاتر و ملاتونین در مقایسه با سردردهای خوشه ای کمتر بوده است، میگرن با ریتم شبانه روزی بدن پیوند ضعیف تری یعنی 50 درصد نشان داده است.

این فیزیولوژیست عصبی با بیان اینکه بر اساس بررسی های انجام شده، افراد مبتلا به میگرن از سطح بالاتری نسبت به افراد بدون میگرن برخوردار هستند ملاتونین آنها در ادرارشان سطح پایین تری داشتند و در هنگام حمله میگرن نیز این میزان کمتر بود، وی افزود: مطالعات ژنتیکی نیز هر دو نوع سردرد را با دو ژن مرتبط دانسته است که در تنظیم ساعت داخلی بدن نقش اساسی دارند.

وی خاطرنشان کرد: محققان معتقدند این تحقیقات نشان داده است که درمان هایی که بر چرخه شبانه روزی تاثیر می گذارند از جمله مصرف دارو در ساعات خاصی از روز باید در درمان سردرد مورد توجه قرار گیرد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *