1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. استقبال حماس از قطعنامه شورای امنیت…

استقبال حماس از قطعنامه شورای امنیت درباره غزه

استقبال حماس از قطعنامه شورای امنیت درباره غزه

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از خبرگزاری شهاب، جنبش حماس در بیانیه ای از پذیرش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره آتش بس فوری در غزه استقبال کرد و خواستار اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی برای پایبندی به آن شد.

در بیانیه جنبش حماس آمده است: ما از درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری استقبال می کنیم و بر ضرورت دستیابی به آتش بس پایدار که منجر به خروج تمامی نظامیان رژیم اشغالگر از نوار غزه و بازگشت آنها شود تاکید می کنیم. از آوارگان به خانه هایشان

حماس تصریح کرد: ما بر آمادگی خود برای مشارکت در روند تبادل فوری اسرا که منجر به آزادی اسرا از هر دو طرف می شود تاکید می کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما همچنین بر اهمیت آزادی رفت و آمد برای فلسطینی ها و دسترسی به تمام نیازهای بشردوستانه برای همه ساکنان در تمام مناطق نوار غزه از جمله تجهیزات سنگین برای آواربرداری تاکید می کنیم تا بتوانیم شهدای مدفون خود را بیاوریم. ماه ها زیر آوار دفن کنیم

حماس تاکید کرد: از شورای امنیت می خواهیم که بر اشغالگران فشار بیاورد تا به آتش بس پایبند باشند و جنگ نسل کشی و پاکسازی قومی علیه مردم ما متوقف شود.

این بیانیه می افزاید: ما بر حق مردم خود برای تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس و حق بازگشت و تعیین سرنوشت خود بر اساس قطعنامه های بین المللی و قوانین بین المللی تاکید می کنیم.

در پایان بیانیه جنبش حماس تاکید شده است: ما از تلاش برادرانمان در الجزایر و همه کشورهای عضو شورای امنیت که از مردم ما حمایت کردند و برای توقف تجاوزات و جنگ نسل کشی تلاش می کنند قدردانی می کنیم.

این بیانیه پس از آن صادر شد که قطعنامه فوری آتش بس در غزه پس از چندین ماه درگیری در غزه در نهایت به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسید.

به گزارش به گزارش میهن تجارت، 14 عضو از 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده از سوی اعضای غیردائم این شورا برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند.

ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم این شورا رای ممتنع داد و بدین ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه تصویب شد.

در این قطعنامه بر ضرورت برقراری آتش بس فوری در ماه مبارک رمضان و رعایت آن از سوی طرفین و هدایت این آتش بس به سوی آتش بس پایدار تاکید شده است.

قطعنامه شورای امنیت همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی زندانیان و تضمین دسترسی به کمک های بشردوستانه شده است.

این قطعنامه همچنین از هر دو طرف می خواهد به تعهدات خود در قبال زندانیان بر اساس قوانین بین المللی عمل کنند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *