1. صفحه اصلی
  2. »
  3. خودرو
  4. »
  5. 2 خودرویی که بازار را سوپرایز…

2 خودرویی که بازار را سوپرایز کردند

به گزارش اختاز نیوز، رانا پلاس با سقف پانوراما (شیشه ای) و سورن پلاس با موتور EF7 در نیمه دوم سال 1402 حدود 20 درصد رشد قیمتی را تجربه کردند که این دو محصول ایران خودرو این نرخ رشد قیمت را در کارنامه خود ثبت کردند. که در بازار خودرو از محبوبیت کمتری برخوردارند.

بررسی وضعیت محصولات ایران خودرو در بازار نشان می دهد که معمولا تمرکز متقاضیان بر روی محصولات خانواده پژو است.

خودروهایی مانند اعضای خانواده پژو پارس و پژو 206 تقاضای بیشتری نسبت به سایر محصولات ایران خودرو دارند. اما در نیمه دوم سال گذشته وضعیت بازار خودرو به گونه ای بود که حتی محصولات کمتری مانند سورن پلاس با موتور EF7 و رانا پلاس با سقف پانوراما نیز با اقبال متقاضیان در بازار مواجه شدند.

بررسی روند قیمت هفتگی سورن پلاس با موتور EF7 نشان می دهد که این خودرو در پایان هفته اول مهر سال گذشته با قیمتی حدود 545 میلیون تومان در بازار معامله شده است. اما این عضو خانواده سمند که به نوعی پایین ترین قیمت را در بازار دارد، در هفته منتهی به 3 اسفند 1402 با قیمتی در حدود 665 میلیون تومان به متقاضیان عرضه شد. بنابراین می بینیم که قیمت سورن پلاس با موتور EF7 در بازه زمانی 6 ماهه حدود 22 درصد افزایش را تجربه کرده است.

رانا پلاس با سقف پانوراما نیز در مدت مذکور در سال گذشته 20 درصد افزایش قیمت به ثبت رساند. این محصول ایران خودرو در پایان هفته اول پاییز 1402 با قیمتی نزدیک به 540 میلیون تومان به خریداران فروخته شد. رانا پلاس سقف شیشه ای در هفته پایانی اسفند سال گذشته با افزایش 110 میلیون تومانی قیمت خود را به حدود 650 میلیون تومان رساند.

بنابراین آن دسته از متقاضیانی که به قصد سرمایه گذاری و حفظ پول خود سورن پلاس با موتور EF7 و رانا پلاس با سقف پانوراما را خریداری کرده اند در نیمه دوم سال 1402 به طور میانگین 3.5 درصد سود ماهیانه کسب کرده اند. می توان گفت وضعیت بازار خودرو در نیمه دوم سال 1402 به گونه ای بود که سرمایه گذاری روی محصولات کمتر پرطرفدار نیز کارساز بوده است.

بیشترین رشد قیمت رانا پلاس سقف پانوراما مربوط به بازه زمانی 31 تا 7 آذرماه سال گذشته است. این محصول آبی ویژه جاده ای در بازه زمانی یک هفته ای مذکور حدود 12 درصد افزایش قیمت داشت. در 31 آذر 1402، فروشندگان رانا پلاس با سقف شیشه ای را با قیمتی در حدود 570 میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار دادند اما ظرف یک هفته قیمت این خودرو نزدیک به 70 میلیون تومان افزایش یافت و در 7 دی ماه 1402 ، متقاضیان رانا پلاس برای دریافت سقف شیشه ای باید حدود 640 میلیون تومان به فروشندگان پرداخت می کردند.

سورن پلاس با موتور EF7 نیز بیشترین رشد قیمت را در بازه زمانی 13 تا 22 بهمن 1402 به ثبت رساند. اما در عرض یک هفته یعنی در هفته منتهی به 12 بهمن قیمت آن حدود 25 میلیون تومان افزایش یافت و خریداران باید مراقب این عضو خانواده سمند در اطراف باشند و حدود 655 میلیون تومان پرداخت کردند. بنابراین سورن پلاس با موتور EF7 در بازه زمانی مذکور رشدی حدود 4 درصدی را تجربه کرد.

خودروسازی ایران قصد دارد با افزایش آپشن ها و ایجاد تغییراتی، رانا پلاس با سقف شیشه ای تولید کند، اما به نظر می رسد دیگر برنامه ای برای تولید سورن پلاس با موتور EF7 بنزینی ندارند و این خانواده سمند از این پس از موتور استفاده خواهند کرد. XU7P به بازار می آید.

باید منتظر ماند و دید تغییرات ایجاد شده بر روی دو خودروی نامطلوب ایران خودرو در بازار با چه استقبالی از سوی خریداران مواجه خواهد شد. آیا این تغییرات می تواند باعث محبوبیت بیشتر این دو خودرو نزد خریداران شود یا همچنان زیر سایه محصولات دیگر هستند؟ ایران خودرو وارد بازار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *