نکات مهم برای خرید طلا

ایسنا: علاوه بر نظارت های انجام شده توسط استاندارد در این حوزه، آگاهی مردم در این زمینه و تقاضای طلافروشان و طلافروشان برای رعایت استاندارد نقش بسیار مهمی در افزایش استاندارد این محصول خواهد داشت و البته جلوگیری از ضرر و زیان خریداران. امیدوارند با خرید طلا سود ببرند نه ضرر!

مدیر کل استاندارد استان مرکزی تصریح کرد: موضوع فلزات گرانبها و نمونه برداری از طلا از بازار مورد توجه ویژه این اداره کل است.

سید سعید میرنظامی با بیان اینکه طلا در بین مردم جایگاه سرمایه دارد و اگر اصیل نباشد پول جعلی در دست مردم محسوب می شود، گفت: بر این اساس وارد این عرصه شده ایم و تلاش کرده ایم. افزایش اطلاعات مردم و استانداردسازی در خصوص تبدیل کلیه محصولات مشمول قانون استاندارد از جمله طلا به تقاضای عمومی. در واقع باید به سمتی برویم که مردم اکثریت شوند و متخلف به یک اقلیت بسیار کوچک تبدیل شود.

وی افزود: در این زمینه تست دستگاه های نورسنجی به صورت ویژه انجام شده و تقریبا تمامی دستگاه های اندازه گیری طلافروشی های استان کالیبره شده است. مقام قضایی نیز در این زمینه کمک زیادی کرده است. تمامی طلافروشی های استان تعهد کرده اند و موظف شده اند طلای بدون کد که طلای غیراستاندارد محسوب می شود را در بازار نفروشند.

کد استاندارد طلایی چیست؟

وی با بیان اینکه طلا در کد اجباری گنجانده شده است، گفت: این کد متشکل از یک حرف انگلیسی و یک عدد است که نشان دهنده واحد تولیدی در هر نقطه از کشور است.

میرنظامی اضافه کرد: به طور کلی زیر نشان استاندارد تمامی محصولات یک کد 10 رقمی وجود دارد اما طلا از نظر ظرافت و سطح محدود در نماد قرار نمی گیرد و تنها کد شناسایی به واحد تولید طلا داده می شود. که باید روی محصول درج شود. البته با توجه به اینکه احتمال جعل این کد یا ابطال آن وجود دارد، در این زمینه نیز تدبیری اندیشیده شده است. در صورت ارسال این کد به سامانه 10001517 که سامانه متمرکز پیگیری اعتبار کلیه کالاها یا خدمات مشمول استاندارد اجباری است، اعتبار کد قابل ردیابی است.

برخی از زیورآلات طلا بسیار ظریف و کوچک هستند و به نظر می رسد امکان درج کد روی آنها وجود ندارد، اما میرنظیمی تاکید کرد: روی تمام مصنوعات طلا در هر اندازه ای می توان با استفاده از لیزر کد درج کرد. هیچ عذری در این زمینه پذیرفته نیست.

آیا طلای شما کد دارد؟

وی خاطرنشان کرد: در نهایت اگر به هر دلیلی امکان درج کد روی کالا وجود نداشت، باید به نحوی کد روی طلا ثابت شود، البته با دستگاه های لیزری که در حال حاضر وجود دارد، امکان درج کد وجود دارد. بر روی محصول طلا در هر اندازه. ممکن است.

میرنظامی با تاکید بر اینکه عدم وجود کد طلایی لزوماً به معنای غیراستاندارد بودن آن نیست، افزود: در برخی موارد ممکن است تولیدکننده طلای استاندارد ساخته باشد اما تشریفات لازم را طی نکرده و کد استاندارد محصول را دریافت نکرده است. . کارگاه های تولید کننده آثار گرانبها کد استاندارد را از اداره کل استاندارد استان دریافت کنند.

نجاست طلا چیست؟

بر اساس این گزارش، عیار طلا به عنوان نسبت طلای خالص استفاده شده در قطعه، به وزن کل قطعه طلا تعریف می شود. یعنی در مورد طلای 18 عیار اگر وزن طلا یک کیلوگرم باشد 750 گرم طلای خالص و 250 گرم آن ناخالصی است که می تواند مس یا نقره باشد.

به گفته میرنظمی، به ازای هر ناخالصی بیش از این مقدار در محصول (که در بین زرگرها به خط معروف است) برای زرگر و زرگر سود ایجاد می شود. واحدهای تولیدی که تولید طلا آنها بیش از 5 خط ناخالصی داشته باشد به کمیسیون اصل 42 معرفی می شوند و حسب میزان تخلف، اخطار، اخطار، جریمه، تعطیلی خط تولید، معرفی به سطح کشور و مواردی از این قبیل. در انتظار هستند. آنها خواهند بود.

وی گفت: مردم در رعایت قانون استاندارد توسط طلافروشان نقش اساسی دارند. حدود 600 طلافروشی در استان وجود دارد و ماموران استاندارد نمی توانند برای همه این واحدها بازرس و کارشناس تعیین کنند. بر این اساس هر چه نظارت مردمی بیشتر باشد، حاشیه امن تخلف برای متخلفان کمتر است.

وی افزود: همین که مردم هنگام خرید طلا از طلافروش بپرسند کالای مورد نظرشان کد دارد یا خیر، به ایجاد فضای تقاضا در این زمینه کمک می کند و طلافروشان را به اقدام در این زمینه سوق می دهد. مردم باید از طلافروش کد بخواهند و کد کالا در فاکتور قید شود.

مراقب سکه های کارت باشید

میرنظامی با بیان اینکه تخلفات دیگری نیز در این زمینه وجود دارد، اظهار داشت: به عنوان مثال مردم باید در خصوص سکه هایی که به صورت کارتی عرضه می شود دقت زیادی داشته باشند و از اصناف غیر معتبر خریداری نکنند.

وی تاکید کرد: اگر مردم محصولات بدون کد خریداری نکنند کمک شایانی به افزایش کیفیت و استاندارد محصولات عرضه شده توسط طلافروشان خواهد بود. در واقع باید به اصول استاندارد مورد تقاضای مردم توجه کنند تا مشتریان خود را از دست ندهند.

به دنبال برچسب بگردید

عملکرد ترازو طلافروشی ها نیز بسیار مهم است. طبق اعلام استاندارد استان در صورتی که ترازو یک زرگر بیش از 10 سوت اختلاف وزن داشته باشد و سه بار رعایت شود ابتدا به آن واحد صنفی اخطاریه ارسال می شود و پس از آن در صورت عدم توجه به رعایت استانداردهای تعیین شده توسط اتحادیه و استاندارد، آن اتحادیه پلمب می شود.

میرنظامی تصریح کرد: مردم هنگام خرید طلا باید به ترازو طلافروشی دارای برچسب تست دستگاه اندازه گیری نور و همچنین به تاریخ انقضای برچسب توجه کنند. گاهی اوقات برچسبی وجود دارد اما تاریخ مصرف آن تمام شده است و باید به این موضوع رسیدگی شود. در فاکتور حتما به مقدار طلایی که درج شده و کد شناسایی دقت کنید و در صورت مشاهده تخلف در زمینه طلا و یا هر کالای دیگری مراتب را به سامانه 10001517 گزارش و واحد صنفی را معرفی نمایید. ، به واحد صنفی مورد نظر مراجعه و موضوع را پیگیری می کنیم.

وی افزود: نیروی انسانی محدود داریم و در همه طلافروشی ها چندین هزار قطعه طلا وجود دارد که باید تک تک بررسی شوند و این برای هر واحد صنفی ساعت ها زمان می برد و با توجه به تعداد طلافروشی ها نمی توان. این کار را چندین بار در سال انجام دهید. برای همه این واحدها که محصولات کوچک زیادی دارند، بهترین کار این است که مردم به کمک استاندارد بیایند و در عین حال که نظارت توسط این سازمان انجام می شود، بازوی نظارتی هم می شوند و خرید نمی کنند. طلای غیر استاندارد و بدون کد.

میرنظامی تاکید کرد: مردم باید به این نکات توجه ویژه داشته باشند و با دقت و جدیت شاخص های استاندارد کالا را که کد کالا و استاندارد تراز است را از طلافروش مطالبه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *