فهرست بدهکاران عمده 12 بانک منتشر شد

اقتصاد فردا: بانک مرکزی فهرست بدهکاران بانکی را در سه حوزه تسهیلات جاری، تسهیلات غیرجاری و تسهیلات اشخاص وابسته تا پایان اسفند ماه به روز کرد. البته اطلاعات دوازده بانک و موسسه اعتباری منتشر شده است: بانک های آینده، خاورمیانه، شهر، کارآفرین، کشاورزی، گردشگری، مسکن، ایران و ونزوئلا، توسعه تعاون، سرمایه، موسسه اعتباری ملل و پست بانک.

مجموعه فایل های مربوط به لیست دریافت کنندگان تسهیلات کلان جاری برای هر بانک در این لینک قابل مشاهده است. تسهیلات جاری مطالباتی است که پرداخت اصل و سود یا بازپرداخت اقساط آن در سررسید انجام شده و یا حداکثر دو ماه از سررسید گذشته باشد.

مهمترین قسمت اطلاعات بدهکاران بانکی لیست بدهکارانی است که تسهیلات غیرجاری به نام آنها ثبت شده است. این لیست ها در این لینک موجود است. «تسهیلات غیرجاری» شامل مطالبات معوق، معوق و مشکوک است و به طور خلاصه شامل مطالباتی می شود که بیش از دو ماه از سررسید اصل و سود تسهیلات یا تاریخ توقف پرداخت اقساط گذشته باشد. بنابراین دریافت‌کنندگان این تسهیلات نه تنها به مبالغ بالایی از وام‌های بانکی دسترسی داشتند، بلکه بازپرداخت‌های لازم را نیز در زمان مقرر انجام ندادند.

قسمت مهم دیگر مربوط به تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط بانک ها است که به روز رسانی اسفند ماه آن در این لینک قابل مشاهده است. اشخاص مرتبط اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که از طریق مالکیت، مدیریت یا نظارت می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر تصمیمات بانک تأثیر گذاشته و آن را منبع تأمین مالی مورد نظر خود قرار دهند. تسهیلات غیرجاری و مطالبات بانک ها از اشخاص وابسته از مهم ترین عوامل ریسک ترازنامه بانک ها در نظام بانکی ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *