قرار گرفتن بورس در معرض نرخ های بهره بالا؛ راه و روش

اقتصاد فردا: نرخ سود اوراق بدهی به بیش از 30 درصد رسیده و به یکی از دغدغه های سرمایه گذاران و کارشناسان بورس تبدیل شده است. در این بین برخی معتقدند این افزایش نرخ سود در بازار بدهی مانند دماسنج وضعیت اقتصاد و سیاست ها را نشان می دهد که طبیعتا می تواند تبعاتی را به همراه داشته باشد. اما راه درست مقابله با این نرخ بالا چیست؟ آیا سازمان بورس باید در این روند دخالت کند یا راه حل مناسب تری وجود دارد؟

علیرضا توکلی کاشی، پژوهشگر اقتصادی و کارشناس بازار سرمایه گفت: دماسنج نمایش دهنده نرخ سود در واقع وضعیت تب را در اقتصاد کشور نشان می دهد. در واقع اقتصاد کشور به دلیل کمبود منابع مالی در حال سوختن است. دماسنج در بازار بدهی نرخ سود را به درستی نشان می دهد. در صورتی که نرخ به نفع دولت، بانک مرکزی، سازمان برنامه و یا مرکز اوراق قرضه ای که قصد انتشار اوراق را دارد، نباشد، ابتدا باید عوامل ایجاد کننده این نرخ را بررسی کرد.

ساسان الله قلی مدیرعامل شرکت سبد سورنا ادامه داد: صندوق های سرمایه گذاری یکی از بازیگران و ارکان بازار مالی در سال های آینده خواهند بود که می توانند به توسعه، سرمایه گذاری و انباشت سرمایه کشور کمک کنند، بنابراین مطلوب نیست دخالت در مدیریت و سازمان بورس خیلی زیاد است». او در این بخش سختگیر است.

علی اکبر ایرانشاهی، رئیس مرکز نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار نیز اظهار داشت: بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۵ صندوق های با درآمد ثابت مجاز به ضمانت سود نیستند. نامه منتشر شده به هیچ وجه محدودیتی در تبلیغات ایجاد نمی کند و دخالتی در مدیریت ندارد. روزی که صندوق های سرمایه گذاری برای گرفتن مجوز اقدام کردند، مجوز دقیقا با چنین شرایطی صادر شد.

در برنامه امروز علیرضا توکلی کاشی کارشناس بازار سهام، ساسان الله قلی مدیرعامل شرکت پرتفوی سورنا و علی اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار دیدگاه های متفاوتی را در خصوص چگونگی مواجهه با اقبال بالا به بورس ارائه کردند. نرخ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *