العربی الجدید: آمریکا برای آزادی اسرای خود، در پی توافق جداگانه با حماس است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فارس: یک منبع مصری به روزنامه العربی الجدید گفت که هدف وزیر امور خارجه آمریکا از سفر به قاهره و دیدار با مقامات مصری مذاکره برای توافق جداگانه با حماس است تا وی بتواند اسرای آمریکایی را آزاد کند.

یک منبع مصری روز دوشنبه گزارش داد که مقامات آمریکایی مسئول پرونده آتش بس در غزه اخیرا با مقامات مصری برای دستیابی به توافقی جداگانه با جنبش حماس فلسطین رایزنی کردند.

این منبع به روزنامه العربی الجدید گفت که هدف آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از سفر قاهره و دیدار با مقامات مصری رایزنی درباره این توافق احتمالی بوده است.

به گفته این منبع، بلینکن به مقامات مصری گفته است که ایالات متحده به دنبال “توافق جزئی و جداگانه ای است که بر اساس آن هفت زندانی آمریکایی در بازداشت حماس آزاد می شوند؛ کسانی که در 7 اکتبر توسط نیروهای حماس دستگیر شدند.”

این منبع یادشده ادامه داد: مقامات آمریکایی از همتایان خود در قاهره خواستند نظر حماس را درباره انعقاد چنین توافقی بپرسند و این جنبش چه خواسته هایی در این زمینه دارد.

یک دیپلمات آمریکایی همچنین تأیید کرد که واشنگتن “به طور جدی توافقی جزئی را دنبال می کند که موازی با تلاش های جاری برای آزادی همه زندانیان است.”

وی با بیان اینکه دستیابی به چنین توافقی منوط به خواسته هایی است که حماس مطرح خواهد کرد، در عین حال به امتیازاتی که احتمالا واشنگتن باید به حماس بدهد تا این توافق محقق شود، اشاره نکرد.

شبکه NBC آمریکا به نقل از مقامات فعلی و سابق این کشور گزارش داد در صورت شکست مذاکرات تبادل اسرا بین حماس و رژیم صهیونیستی، دولت آمریکا به طور جداگانه با حماس به توافق می رسد.

به گفته این مقامات، مقامات اسرائیلی در چنین مذاکراتی حضور نخواهند داشت و تنها قطر میانجی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *