قیمت مرغ زنده اعلام شد

قیمت مرغ زنده اعلام شد

به گزارش به گزارش میهن تجارت، علی ابراهیمی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در نشست خبری این اتحادیه گفت: سال گذشته کشور مجبور به واردات مرغ بود اما امسال با رفع مشکلات روز. -تولید مرغ قدیمی و نیاز مرغداران، تولید افزایش یافت و به مرحله صادرات مرغ رسیدیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید مرغ در کشور به 3.5 میلیون تن رسیده است، افزود: واگذاری امور به سازمان ها و تسهیل واردات نهاده ها و پیگیری وزارت جهاد کشاورزی برای رفع موانع تولید در افزایش تولید مرغ موثر بود.

وی ادامه داد: از ابتدای سال 1403 تاکنون میانگین جوجه ریزی در کشور 150 میلیون قطعه بوده است که به معنای مازاد بر بازار تولید است.

وی با اشاره به آمار تولید سال گذشته گفت: در فروردین ماه سال گذشته میزان جوجه ریزی حدود 105 میلیون قطعه بوده است. علاوه بر این، امسال قیمت مرغ زنده نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

ابراهیمی تاکید کرد: در 8 ماه گذشته بازار مرغ روند ثابتی داشته و میانگین قیمت مرغ زنده 56 تا 57 هزار تومان است اما تلاش می کنیم از ضرر و زیان مرغداران جلوگیری کنیم.

ظرفیت صادرات و قدرت چانه زنی

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گشتی با بیان اینکه ظرفیت صادرات کالاهای اساسی قدرت چانه زنی ایران را در روابط بین الملل تقویت می کند، تصریح کرد: سیاست ها باید در راستای حمایت از تداوم صادرات باشد چرا که طعم و قیمت مرغ ایرانی مزیتی برای صادرکنندگان است.

وی با بیان اینکه ظرفیت صادرات سالانه یک میلیون تن در کشور وجود دارد، گفت: با شرکت های چینی مذاکره کرده ایم و با کردستان عراق برای تنوع بخشی به بازار صادرات وارد مذاکره می شویم.

ابراهیمی در پایان تصریح کرد: قصدی برای افزایش قیمت مرغ وجود ندارد اما مراقب هستیم با ابزار صادراتی از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کنیم تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

چالش قیمت و انگیزه تولید

در ادامه این جلسه محمدحسین زمانی یکی از اعضای هیئت مدیره مرغداران گوشتی با اشاره به وضعیت تولیدکنندگان مرغ در کشور گفت: در حال حاضر قیمت پایین مرغ مشکل اصلی تولیدکنندگان است.

وی تصریح کرد: قیمت ها باید به گونه ای باشد که مرغداران تشویق به ادامه تولید شوند.
منبع:

مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *