وال‌استریت‌ژورنال: بایدن به منظور پیشبرد توافق سازش میان عربستان و اسرائیل ممکن است پیشنهاد یک معامله دفاعی بی‌سابقه به ریاض ارائه دهد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فارس: گزارش رسانه های آمریکایی حاکی از آن است که دولت «جو بایدن» برای پیشبرد توافق آشتی عربستان و اسرائیل با اعطای امتیازات جدید به ریاض موافقت کرده است.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ایالات متحده ممکن است برای شیرین کردن توافق شهرک سازی با اسرائیل به عربستان سعودی پیشنهاد دفاعی بی سابقه ای بدهد.

چنین معاهده ای شامل تعهد واشنگتن به دفاع از عربستان سعودی در صورت حمله می شود و راه را برای سلاح های پیشرفته تر ساخت آمریکا هموار می کند.

بیزینس دیلی در تحلیلی از وال استریت ژورنال نوشت این معاهده در صورت توافق طرفین، اولین معاهده دفاعی خواهد بود که واشنگتن از دهه 1960 با یک قدرت خارجی امضا کرده است. در آن زمان «پیمان همکاری و امنیت دوجانبه» بین ژاپن و آمریکا امضا شد.

از سوی دیگر، معاهده مذکور به آمریکا اجازه دسترسی به خاک عربستان سعودی را می دهد و ساخت پایگاه های چینی در عربستان سعودی را ممنوع می کند. این موضوع به گفته وال استریت ژورنال باعث ایجاد پیچیدگی هایی در روابط آمریکا و امارات شده است.

اما پیشرفت این توافق بین ریاض و واشنگتن مستلزم تایید اکثریت اعضای کنگره آمریکا خواهد بود.

پیش از این نشانه هایی وجود داشت که دولت «جو بایدن» برخلاف گذشته، عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با عربستان را پیش شرط لازم برای پیشبرد این معاهده دفاعی نمی داند.

با این حال، بعید است که نمایندگان کنگره آمریکا هرگونه معاهده دفاعی بین واشنگتن و ریاض را بدون مصالحه با اسرائیل تایید کنند.

دولت آمریکا مدت هاست به دنبال عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل به عنوان ادامه توافقاتی است که در دولت دونالد ترامپ به «توافق های ابراهیمی» معروف شد.

گزارش های رسانه ای و اظهارات مقامات آمریکایی و سعودی در روزهای گذشته حاکی از آن است که ایالات متحده و عربستان سعودی در زمینه توافقات امنیتی دوجانبه پیشرفت زیادی داشته اند، اما همچنان در عادی سازی روابط ریاض و تلفن اختلاف نظر وجود دارد. آویو.

به عنوان بخشی از این توافق، عربستان سعودی می خواهد یک توافق دفاعی-امنیتی با ایالات متحده امضا کند. علاوه بر این، ریاض به منظور عادی سازی روابط با اسرائیل، از اسرائیل می خواهد که به مسیری متعهد شود تا کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد.

وال استریت ژورنال گزارش داد که ایالات متحده و عربستان سعودی نیز به طور جداگانه به دنبال “توافق همکاری دفاعی” هستند که نیازی به تایید کنگره ندارد. این توافق به دنبال تقویت فروش تسلیحات، تبادل اطلاعات و همکاری با عربستان سعودی در مبارزه با تروریسم است.

عربستان سعودی همچنین به دنبال حمایت آمریکا برای داشتن برنامه هسته ای است. واشنگتن هنوز با این درخواست موافقت نکرده است.

ماه گذشته، گاردین گزارش داد که عربستان سعودی به دلیل عدم برقراری آتش بس در غزه و مقاومت اسرائیل در برابر به رسمیت شناختن فلسطین، به دنبال دستیابی به توافق امنیتی محدودتر با ایالات متحده، بدون عادی سازی روابط با اسرائیل است.

این روزنامه نوشت که به دلیل عدم دستیابی به آتش بس در غزه و مقاومت اسرائیل در برابر تشکیل کشور فلسطین، عربستان سعودی به دنبال اجرای «طرح B» یا راه حل جایگزین آن برای توافق امنیتی با آمریکا بدون عادی سازی روابط است. با اسرائیل

عربستان سعودی در این برنامه به دنبال امضای توافقنامه دفاعی با ایالات متحده آمریکا خواهد بود تا از کمک های این کشور در زمینه انرژی هسته ای و تبادل فناوری های هوش مصنوعی و سایر فناوری های نوظهور برخوردار شود.

قرار است پیشنهادی به اسرائیل برای عادی سازی روابط دیپلماتیک با عربستان در ازای موافقت با راه حل دو کشوری ارائه شود، اما در طرح جدید، تکمیل توافق بین آمریکا و عربستان مشروط به این نخواهد بود. عادی سازی روابط با اسرائیل

در سوی دیگر ماجرا، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دست‌کم فوراً به توافق منطقه‌ای وسیعی که مدت‌هاست به دنبال آن بوده است، دست نخواهد یافت، اما او به دنبال جلوگیری از نفوذ فزاینده روسیه از طریق این مشارکت استراتژیک خواهد بود. با عربستان سعودی و از چین در منطقه جلوگیری کند.

اینکه آیا دولت ایالات متحده با این توافق “کمتر برای کمتر” موافقت خواهد کرد یا خیر، باید دید. ابهامات بیشتری در مورد نحوه واکنش کنگره آمریکا به آن وجود دارد.

چند هفته پیش، لیندسی گراهام، یکی از اعضای ارشد سنای آمریکا مدعی شد که این مجلس بدون عادی سازی روابط ریاض و تل آویو، توافقنامه امنیتی عربستان و آمریکا را تایید نخواهد کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه اینترنتی «یهود اینسایدر» تصریح کرد که سعودی‌ها رفتاری نشان نداده‌اند که نشان‌دهنده تمایل آنها برای دستیابی به توافق با آمریکا بدون سازش با اسرائیل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *