بعضی از پرونده‌های داوطلبان بیش از یک بار بررسی شد

هادی طحنازیف وی در خصوص نحوه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: پرونده تمامی 80 نفر ثبت نام شده بررسی و تمامی سوابق این افراد بررسی شد.

وی با بیان اینکه برخی از پرونده ها روشن است و می توان به سرعت تصمیم گیری کرد، افزود: از سوی دیگر برخی پرونده ها نیاز به زمان بیشتری برای بررسی دارند. به طوری که در جلسات بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری، مواردی بیش از یک بار مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: پس از بررسی موارد در نهایت رای گیری می شود، این رای طبق روال شورا کاملا مخفی است.

طحانتمیز وی در تشریح جزئیات این رای گیری گفت: اوراق یکنواخت با نام و عکس نامزد و شرایط تایید یا عدم تایید در اختیار اعضای شورا قرار می گیرد و فرد گزینه تایید یا عدم تایید را انتخاب می کند. .

وی با بیان اینکه کاندیدایی که صلاحیت ریاست جمهوری را دارد باید حداقل هفت رای واجد شرایط کسب کند، گفت: اینکه فردی صلاحیت ریاست جمهوری را نداشته باشد لزوماً به معنای وجود مشکل نیست، در انتخابات ریاست جمهوری ما هستیم. با موضوع رد صلاحیت با دو صلاحیت مواجه نشدیم». و ما با عدم تایید مواجه هستیم. دلیلش هم این است که شرایط برای ریاست جمهوری بسیار بالاست. ممکن است فردی برای مسئولیت در سایر دستگاه ها از جمله وزارتخانه و نمایندگی مجلس گزینه خوبی باشد اما شرایط ریاست را نداشته باشد.

نتیجه احراز صلاحیت قابل پیش بینی نبود

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: نتیجه صلاحیت ها قابل پیش بینی نبود یعنی سوابق همه کاندیداها به طور جدی بررسی شد و بحث ها به صورت جدی انجام شد و در نهایت رای گیری انجام شد، بنابراین این موضوع نشان می دهد. جدیت تحقیقات

طحانتمیز وی با اشاره به اینکه تغییر برخی روندها در انتخابات نیازمند قانون گذاری است، گفت: شورا محدود به چارچوب های قانونی است، در برخی مسائل نیازمند قانون گذاری هستیم و شورای نگهبان توان قانون گذاری ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: کار شورای سه نفره سران قوا هماهنگی و تسهیل در انتخابات است. ساختارهای کشور در امر اجرا و نظارت بر انتخابات اقدامات خود را انجام می دهند، مثلاً زمان و نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط وزارت کشور پیشنهاد و به تأیید شورای نگهبان رسیده است. در این خصوص در جلسه سران قوا مصوبه ای وجود نداشت.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *