تحصیل حدود ۲۳ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

عصر ترکیه: در حالی که همکاری های ترکیه و ایران در زمینه آموزش عالی در بخش های مختلف ادامه دارد، ترکیه در 10 سال گذشته یکی از کشورهایی بوده است که بیشتر دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج از کشور ترجیح داده اند.

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از داده های شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) در سال تحصیلی 2022-2023، 22632 دانشجوی ایرانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه تحصیل کردند.

بر اساس اطلاعات دولت ایران، سال گذشته بیش از 100 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل کردند. علاوه بر ترکیه، کشورهایی که بیش از همه دانشجویان ترجیح می دهند، ایالات متحده آمریکا، مالزی، آلمان و ایتالیا بودند.

بخش قابل توجهی از دانشجویان ایرانی که در ترکیه تحصیل می کنند شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا، ازمیر و همچنین شهرهای مرزی مانند ارزروم و وان را برای تحصیل در دانشگاه ترجیح می دهند.

دانشجویان ایرانی که به نظر می رسد به دلیل کیفیت علوم پزشکی و مهندسی در ترکیه بیشتر به این گروه ها علاقه مند هستند، به رشته هایی مانند زبان، تاریخ، ادبیات و هنر نیز روی آورده اند.

از سوی دیگر دانشجویان ترک تحصیلات عالی خود را در دانشگاه های مختلف ایران به ویژه تهران، اصفهان، مشهد و تبریز ادامه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *