پیش بینی قیمت دلار 6 تیر1403 / عبور دلار از خط قرمز، سیاست‌گذار را به تکاپو انداخت!

سبد آسمان

به گزارش میهن تجارت، قیمت دلار در هفته اول تیرماه در حالی که انتظار می رفت روزهای آرامی را با روند رنج سپری کند، تحت تاثیر برخی سیگنال ها قرار گرفت و افزایش یافت و از خط قرمز سیاست گذار عبور کرد. در آخرین معامله روز دوشنبه چهارم تیرماه، دلار در کانال اول کریدور ششم بسته شد و نزدیک به 1500 تومان افزایش داشت.

چرا دلار گران شد؟

تشدید درگیری بین رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان، سقوط پنج درصدی بیت کوین، افزایش تقاضا برای تتر و بازگشت انعقاد ارزی برای همه کالاهای صادراتی از جمله دلایل اصلی افزایش قیمت دلار در کریدور بود. علیرغم تلاش سیاستگذار برای تثبیت آن.

اگرچه کارشناسان اقتصادی هفته سختی را برای دلار با توجه به انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی کرده بودند، اما اخبار نامطلوبی که در کنار رشد تقاضا مورد توجه معامله گران قرار گرفت، قیمت دلار را سیر صعودی کرد.

اگرچه بازار روز سه شنبه عید غدیر خم بود، اما این سیاستمدار سعی کرد با تزریق اخبار مساعد، معاملات پشتوانه را در مسیر نزولی قرار دهد.

روز سه شنبه برخی رسانه ها از یک منبع آگاه گزارش دادند که بانک مرکزی قصد دارد روزانه 200 میلیون درهم به مدت 10 روز به بازار دبی تزریق کند. همچنین خبری مبنی بر آغاز مذاکرات برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در بحرین منتشر شد. در این خبر تاکید شده است که معاون امور بین الملل بانک مرکزی و معاون بانک مرکزی بحرین مذاکراتی را برای آزادسازی منابع بلوکه شده بانک مرکزی ایران و سایر بانک های ایرانی در بحرین آغاز کرده اند.

پیش بینی قیمت دلار

فعالان بازار ارز با توجه به تجربه سال های گذشته معتقدند در دنیای سیاست تا رسیدن به نتیجه کامل چنین اخباری هرگز منتشر نخواهد شد. به نظر می رسد سیاست گذار تصمیم گرفته است با انتشار اخبار در مقطع فعلی حداقل از تاثیرات خبر درمانی آن بهره مند شود.

با توجه به تلاش سیاستگذار برای بازگرداندن دلار به کریدور پنجم و انتخابات آتی ریاست جمهوری، احتمال رسیدن دلار به سقف کریدور پنجم در روز چهارشنبه بسیار زیاد است. تجربه سال های گذشته نشان می دهد معامله گران توجه ویژه ای به اخبار دارند و همین موضوع می تواند اهرمی برای کاهش قیمت دلار تا رویداد سیاسی پایان هفته باشد.

تتر کاهش یافت

لازم به ذکر است قیمت درهم روز دوشنبه 200 تومان افزایش یافت و 16 هزار و 560 تومان معامله شد. اگرچه قیمت تتر در روز دوشنبه افزایش چشمگیری داشت و به سطح 61 هزار تا 100 تومان رسید، اما روز سه شنبه در زمان نگارش این گزارش با 200 تومان کاهش قیمت 60 هزار و 900 تومان معامله شد.

قیمت پوند انگلیس با افزایش 1500 تومانی روی 77370 تومان ایستاد و یورو نیز با افزایش 1400 تومانی 65400 تومان معامله شد.

لازم به ذکر است اسکناس دلار سومین روز هفته با قیمت 46 هزار و یک تومان و حواله دلار با قیمت 42 هزار و 952 تومان فروخته شد و قیمت تغییر نکرد.

گزارش های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *