اطلاعیه اداره برق در مورد ساعات اوج مصرف

ایسنا: اباذر صالحی ضمن تاکید بر مصرف بهینه انرژی، گفت: طی چند روز اخیر شاهد افزایش چشمگیر مصرف در کشور بوده ایم و به دلیل گرمای شدید هوا، تقاضای برق به یکباره افزایش یافته است. به 65000 مگاوات جهش کرد.” به سراسر ایران رسید که در اواسط خرداد رقم بسیار قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه نتیجه رعایت نکات مربوط به کاهش مصرف توسط ادارات و همکاری مشترکان خانگی با برنامه های تعیین شده مدیریت مصرف منجر به گذر موفقیت آمیز از اوج بار تابستانی می شود، افزود: آنچه به حفظ و نگهداری کمک می کند. پایداری برق در این شرایط، همکاری و مشارکت همه مردم و مدیریت مصرف برق است، زیرا تمامی نیروگاه ها، شبکه های انتقال و توزیع در آمادگی کامل هستند تا بتوانند برق مورد نیاز مردم را تامین کنند. قطعا با مشارکت و همکاری مردم می توانیم بر شرایط گرم و گرمتر به خصوص در اواسط سال غلبه کنیم. به جنوب کشوری برویم که شاهد افزایش دمای بسیار بالا هستیم.

سخنگوی شرکت برق منطقه ای تهران با اشاره به همه گیر شدن استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان تصریح کرد: 40 درصد مصرف برق در فصل تابستان مربوط به وسایل سرمایشی است که اگر مردم این میزان را مدیریت کنند بسیار موثر خواهد بود. همچنین در مورد کولرهای آبی بهتر است نه تنها کاور تعویض شود، بلکه از ریموت کولر نیز استفاده شود و عایق بندی اولیه انجام شود.

صالحی تصریح کرد: 60 درصد باقیمانده مصرف برق در منازل مربوط به دستگاه های مختلف است به طوری که 10 درصد مربوط به یخچال و فریزر است که همیشه در مدار برق هستند. حدود 10 درصد برای ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی، 10 درصد برای رایانه و دستگاه های صوتی و تصویری خانگی و 15 درصد برای مودم ها و اسباب بازی های کودکان استفاده می شود. تا کنون روشنایی 10 درصد از مصرف را تشکیل می داد که اکنون به 8 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، از مادران تقاضا می شود استفاده از وسایلی مانند ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی را به ساعات غیر اوج مصرف (23 الی 6 صبح) موکول کنند. این امر علاوه بر کاهش مصرف در ساعات اوج مصرف، به افزایش طول عمر تجهیزات نیز کمک می کند.

سخنگوی شرکت برق منطقه ای تهران با اشاره به اینکه در ساعات پیک مصرف که مردم به کولر گازی نیاز دارند، ادارات و بانک ها نیز مشغول ارائه خدمات هستند، بخش های تجاری و صنعتی نیز در مدار تولید فعال هستند، افزود: با مدیریت صحیح مصرف، ما را درگیر می کنیم. بگذریم از این شرایط البته باید تاکید کنم که با مشارکت و همراهی صنایع ارزشمند، چرخش صنعت پایدار کشور به دلیل فعالیت ارزشمند این افراد است، مصرف آنها در ساعات اوج مصرف متوقف خواهد شد.

به گفته صالحی، بر اساس مصوبه هیات وزیران که از 15 لغایت 23 خردادماه تعیین شده است، مدیریت مصرف برق در ادارات کاملا الزامی است و بسیاری از تجهیزات آنها از راه دور و بعد از ساعت کاری کنترل می شود. همه ادارات باید 60 درصد از برق مصرفی خود را کاهش دهند یعنی تمام وسایل سرمایشی آنها از مدار خارج می شود اما در برخی ادارات تعداد کمی از کارمندان و مدیران در ادارات می مانند و برخی وسایل سرمایشی. فعال بمانند تا از رفاه آنها اطمینان حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *