نخست‌وزیر هند در حضور پوتین از حمله روسیه به بیمارستان کودکان اوکراین انتقاد کرد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

نارندرا مودی، نخست وزیر هند روز دوشنبه، یک روز پس از حمله روسیه به بیمارستان کودکان در پایتخت اوکراین، در نشست مشترک با ولادیمیر پوتین، گفت که مرگ کودکان بی گناه “دردی وحشتناک” است.

مودی این اظهارات را روز سه شنبه 19 جولای در اولین روز سفر رسمی خود به مسکو بیان کرد. ابراز تاسف از مرگ کودکان در اوکراین را می توان انتقاد ضمنی از نخست وزیر هند از رهبر روسیه دانست که در استقبال از آقای مودی بر اهمیت روابط استراتژیک بین دو کشور تاکید کرد.

دولت اوکراین می گوید که لاشه یک موشک کروز روسی را در بیمارستان کودکان کیف که روز دوشنبه مورد حمله قرار گرفت، پیدا کرده است. این مدل در روسیه X-101 نام دارد و ناتو نام آن را AS-21 Kodiak گذاشته است.

در موج حملات موشکی و پهپادی روسیه در روز دوشنبه حداقل 41 نفر در مناطق مختلف اوکراین کشته شدند.

وزارت دفاع روسیه بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی شده است که انفجار در این بیمارستان کودکان ناشی از پرتابه سامانه پدافند هوایی اوکراین بوده است.

مودی گفت: «چه در جنگ، چه درگیری مسلحانه یا حملات تروریستی، کشتار مردم برای هر کسی که به انسانیت اعتقاد دارد دردناک است». وقتی قربانیان کودکان بی گناه هستند، قلب انسان به درد می آید و این درد وحشتناکی است.»

این اولین بار نیست که نخست وزیر هند از اقدامات روسیه در اوکراین انتقاد می کند.

مودی در سپتامبر 2022 به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: «امروز زمان جنگ نیست.» ولادیمیر پوتین همچنین در آن زمان گفت که نگرانی های نخست وزیر هند را درک می کند.

با این وجود، دولت هند تهاجم نظامی روسیه را محکوم نکرده است و از فرصتی که تحریم های غرب علیه مسکو ایجاد کرده است برای خرید نفت روسیه با تخفیف استفاده می کند.

برای روسیه که تلاش می کند نشان دهد اقدامات غرب منجر به انزوای این کشور نشده است، رابطه با هند علاوه بر روابط اقتصادی، از نظر دیپلماسی نیز بسیار مهم است.

ولادیمیر پوتین که پیش از نارندرا مودی صحبت می کرد، گفت که دو کشور از “همکاری استراتژیک ممتاز” برخوردار هستند و از تلاش های نخست وزیر هند برای یافتن راه حلی صلح آمیز برای جنگ در اوکراین قدردانی کرد.

وی افزود: از توجه شما به پیچیده ترین مسائل از جمله تلاش برای پایان دادن به بحران در اوکراین به ویژه از راه های مسالمت آمیز قدردانی می کنم.

نارندرا مودی پاسخ داد: “به عنوان یک دوست، همیشه تاکید کرده ام که صلح برای نسل های آینده حیاتی است. راه حل ها را نمی توان در میدان جنگ پیدا کرد. همزمان با شلیک و پرتاب بمب، مذاکرات صلح به نتیجه نمی رسد.” صلح فقط از طریق گفت و گو».

آغاز سفر دو روزه نارندرا مودی به مسکو همزمان با حمله موشکی به بیمارستان کودکان در کیف برای نخست وزیر هند شرم آور شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به عکسی از آقای مودی که ولادیمیر پوتین را در آغوش گرفته بود، که در حساب رسمی شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) نخست وزیر هند منتشر شد، نوشت: «رهبر بزرگترین جنایتکار در آغوش خون آشام ترین مسکو. دموکراسی جهانی یک ناامیدی بزرگ و ضربه ای جدی به تلاش ها برای صلح است.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن بار دیگر نگرانی های خود در مورد روابط با روسیه را به دولت هند اعلام کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز حملات روز دوشنبه را “یادآوری وحشتناک از وحشیگری روسیه” توصیف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *