آیا نرخ سود بالا عامل سقوط بورس است؟

اقتصاد فردا: در شرایطی که شاخص کل بورس تهران در مسیر کاهشی قرار دارد، مشاهده می شود که نرخ سود در اقتصاد رو به افزایش است. اگرچه به گفته رئیس کل بانک مرکزی سقوط شاخص بورس ربطی به نرخ سود ندارد، اما آیا این فرض درست است یا خیر؟

علی صادقین کارشناس مسائل مالی و اقتصادی گفت: بین افزایش نرخ سود در آمریکا، کشورهای صنعتی و ایران تفاوت وجود دارد. افزایش نرخ بهره در آمریکا به دلیل سیاست پولی و سیاست پولی نیز به دلیل یک سری موارد در ایالات متحده است.

در ایران هدف بانک مرکزی کنترل انتظارات تورمی است و تورم اولویت اصلی است. اگرچه تامین مالی، وضعیت بازار سرمایه، جذابیت سرمایه گذاری، ورود پول به تقاضای مصرف کننده نکته مغفول مانده ای است که در این بین تاثیر خود را مستقیم و غیرمستقیم بر بازار سرمایه گذاشته است.

سعید عباسیان، دبیر گروه اقتصاد کلان فردا اختاز نیز گفت: بانک مرکزی از موضوع نرخ سود در راستای کنترل تورم استفاده می کند. اما در تورم 40 تا 50 درصد آیا اساساً نرخ سود ابزار مناسبی است یا باید اقدامات دیگری در دستور کار قرار گیرد؟

لازم به ذکر است که ریشه تورم در آمریکا کسری بودجه نیست و اقدامات کنترلی با ابزار نرخ بهره قابل اجراست.

در برنامه امروز برسانعلی صادقین کارشناس مسائل مالی و اقتصادی و سعید عباسیان دبیر گروه اقتصاد کلان فردا اختاز به میزبانی مهدی طحانی دیدگاه های متفاوتی را در خصوص رابطه نرخ سود و ریزش سهام ارائه کردند. بازار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *