درخواست اهالی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات از پزشکیان

جناب آقای دکتر! همانطور که در مناظره های انتخاباتی مشهود بود، حوزه فرهنگی کشور یکی از بحث برانگیزترین عرصه های کشور است که نیازمند اصلاح و رویکردی نو برای مدیریت و ارتقای آن است.

جناب آقای دکتر در سخنرانی انتخاباتی خود به درستی فرمودید تدوین طرح خارج از سازمان بدون در نظر گرفتن ظرفیت ها و نیروهای مجرب در یک سازمان یا نهاد اداری به جایی نمی رسد. نمی دانید با بیان این دیدگاه چقدر اهالی فرهنگ و هنر این کشور را خوشحال کردید. مدت هاست که عرصه فرهنگ و هنر گرفتار برنامه سازان، آرزونویسان بی اساس و بی صلاحیت و مدیران کم تجربه و ناآشنا به روال امور بوده که با حداقل تجربه در این زمینه ها، کارگران را خسته و خسته کرده اند. اهالی فرهنگ و هنر و روحیه و انگیزه آنها فرسوده شده است. . جناب آقای دکتر اکیداً تقاضا داریم دست اندرکارانی را که متخصص خلق الساعه نیستند به عرصه فرهنگ هنری راه ندهید تا شاهد تداوم یأس و رکود و اخلال در این عرصه ها نباشیم.

جناب آقای دکتر! مردم ایران رویکرد تخصصی شما را پسندیدند و به شما رای دادند. قبول دارید که رشته های فرهنگ، هنر و ارتباطات هم تخصص هستند. اما افسوس کسانی که عمر خود را در این رشته های تخصصی گذرانده اند و به اصطلاح خاک صحنه را خورده اند، سال هاست که تصمیم گیرنده نیستند و در واقع وزارت فرهنگ و نهادهای زیرمجموعه مدیریت شده اند. توسط متصدیان خارج از آن گروه‌ها و با این رویکرد غلط، عرصه‌های فرهنگ و هنر همواره در وضعیتی متزلزل قرار داشته و در نتیجه درک واقعی، علمی، عمیق و درازمدت نیازهای جامعه و فرهنگ نداشته است. به دست آمد؛ مطالبات فرهنگی جامعه روز به روز افزایش یافته و همچنان شاهد چالش های بسیاری در این زمینه ها هستیم. بنابراین باید راه دیگری یافت; راهی که فراتر از اعتماد به نیروهای شاغل در وزارتخانه ها و سازمان های فرهنگی و واگذاری امور به آنهاست.

آقای دکترای پزشکی، رئیس جمهور منتخب! شما به یکی از عالی ترین فضایل انسانی، «عزت» قسم خوردید که از حقوق همه ایرانیان دفاع کنید. شاید ندانید که سال هاست حقوق صنفی و حرفه ای فرهنگ و هنر نادیده گرفته شده است. پس بیایید برای گسترش فضایل انسانی و اخلاقی به مردم شریف و شریف در عرصه فرهنگ و هنر اعتماد کنیم و از ورود سیاستمداران و سیاستمداران به این عرصه جلوگیری کنیم تا عرصه فرهنگ از آسیب های افراد بی صلاحیت سیاسی مصون بماند. طی سالهای گذشته؛ فرقی نمی کند چه دولتی بر سر کار بوده باشد، اصلاح طلب یا اصولگرا، ضربه هایی که برخی افراد به مدیریت سازمان فرهنگی کشور وارد کرده اند بسیار شدید بوده است.

پایان گفتگو؛ آقای دکتر! اگر حوزه های فرهنگ و هنر و ارتباطات کشور در دولت شما نیز همان رویکرد قبلی را دنبال می کنند از این پس باید مداحی آن را بخوانیم. پس بیایید راه را عوض کنیم و طرح جدیدی را آغاز کنیم و در یک کلام وزیر، معاون و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های زیرمجموعه از بین نیروهای متعهد، متخصص و مجرب درون وزارتخانه انتخاب شوند که بیشتر ارجمند از سازمان امور فرهنگی، هنری و رسانه ای. نتیجه بهتری برای مدیریت و تعالی فرهنگ و هنر کشور دارند انشاالله.

درود بر شما

دکتر توحید محرمی
دکتر حسین حسنی
دکتر اسماعیل عقحی
دکتر رضا تسلیمی

موسسه فرهنگ، هنر و ارتباطات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *