1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. بانک کشاورزی ضامن این افراد می…

بانک کشاورزی ضامن این افراد می شود

ایسنا: این بانک در پی اجرای کشت پیمانی در حوزه زعفران، با بسیج شعب خود در سراسر کشور، اقدام به اجرای کشت قراردادی در حوزه سایر محصولات کشاورزی به ویژه محصولات استراتژیک از جمله گندم، جو و دانه های روغنی می کند.

این کار با مشارکت بانک کشاورزی و مجریان دولتی این طرح از جمله سازمان بازرگانی کشور، سازمان تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی امور دام و طی روزهای گذشته (و حتی در روزهای تعطیل) اجرا شده است. شعب بانک ها فرآیند اعتبارسنجی تعداد زیادی از کشاورزان را انجام داده اند. .

کشاورزان تاکنون با مراجعه حضوری به شعب بانک ها مراحل اعتبار سنجی را طی می کردند، اما با فعال شدن سامانه جامع کشاورزی پیمانی مرتبط با همین موضوع، این فرآیند به صورت غیرحضوری قابل اجرا بوده و پیش بینی می شود در ماه های آینده تسریع شود.

بانک کشاورزی به عنوان ضامن کشاورزان در قالب طرح کشاورزی پیمانی، بستری را فراهم کرده است که مبلغ بیمه تنها پس از برداشت و فروش محصول با 20 درصد تخفیف به بیمه گر پرداخت می شود. همچنین کشاورزان با شرکت در این طرح می توانند به ازای هر تن محصول یک میلیون و 500 هزار ریال به صورت رایگان در قالب هزینه حمل و نقل از مجریان دولتی این طرح دریافت کنند.

این گزارش می افزاید: تامین مالی زنجیره تامین نیازمند اجرای مقدماتی است که با تکیه بر ابزارهای تعهدی در حال انجام است و توسعه و تسهیل آن بر اساس بستر مدیریت زنجیره تامین شامل تمامی مراحل از تولید تا میز مردم است.

بانک کشاورزی با طراحی و اجرای این خدمت، اولین بانکی است که تامین مالی زنجیره‌ها را در زمینه ارتقای امنیت غذایی و کنترل قیمت‌ها در فرآیند عرضه و تقاضا در این بخش به‌طور کامل اجرا کرده است.

به گفته کارشناسان، انتظار می رود با اجرای روش کشت پیمانی در تامین مالی زنجیره تامین، شاهد بهبود اشتغال روستایی، ارتقای امنیت غذایی کشور، افزایش بهره وری تخصیص منابع و کاهش باشیم. فشار بر ترازنامه بانک ها در حوزه تامین مالی کشاورزی و اشتغال روستایی.

انتظار می رود با اجرای کشاورزی پیمانی علاوه بر اصلاح و هدفمندسازی الگوی کشت، شاهد ثبات تولید و کنترل قیمت محصولات کشاورزی در کشور باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *